-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האחריות עוברת לציבור: סימני השאלה מאחורי מדיניות הבדיקות החדשה

בלי מימון ובלי חובת דיווח: הממשלה הודיעה על מעבר לבדיקות אנטיגן ביתיות למחוסנים מתחת לגיל 60. מה הדילמות שעולות בעקבות ההנחיות החדשות?
נוב ראובני
05 בינואר 2022
22:47
עודכן ב 23:24

לראשונה בקרב מול הנגיף האחריות עוברת אל הציבור, וחשוב גם להבין מה המחיר שאנחנו עשויים לשלם בשינוי הגישה הזה. מדיניות הבדיקות החדשה מעבירה במידה רבה את האחריות על צמצום ההדבקות - אלינו, הציבור, ובתקופה הקרובה כולנו נידרש להתמודד עם דילמות חדשות שנגזרות מהמדיניות החדשה הזאת.

נשים לרגע בצד את האוכלוסייה המבוגרת, בני 60 ומעלה - שתמשיך להיבדק בבדיקות PCR במקרה של מגע עם מאומת או חשד לתחלואה - ונתמקד באוכלוסייה הצעירה יותר ובאוכלוסייה המחוסנת: נתחיל במחוסנים ובמחלימים - כלומר כל מי שזכאי לתו ירוק ואינו בקבוצת סיכון.

אנטיגן או pcr? המדריך המלא למתווה הבדיקות החדש

המדיניות החדשה קובעת שבמגע עם מאומת או חשש לתחלואה הם נדרשים לבצע רק בדיקה ביתית, שהם ירכשו בעצמם ואם היא שלילית - הם פטורים מבידוד. אם חיובית - יידרשו להישאר בבית בבידוד ולגשת לבדיקת אנטיגן מוסדית, שתדווח לרשויות ותאפשר להכיר בהם כמאומתים ובהמשך כמחלימים.

מובן שלא יהיה אפשר לפקח על כך בשום צורה - כי גם אם התוצאה שלנו בבדיקה ביתית – חיובית - אנחנו לא נדרשים לדווח על כך לאיש. מי יזהיר את האנשים שבאנו איתם במגע ואולי נדבקו? גם זה - עלינו.

הבדיקות הביתיות, כדאי להזכיר - אינן במימון המדינה, נצטרך לרכוש אותן בעצמנו בעשרות שקלים. אם לא נרצה לשלם - נוכל לגשת לעמדת בדיקות מוסדית ושם להיבדק חינם. כלומר - בעלי אמצעים - יוכלו להיבדק בנוחות בבית. מי שהתשלום על הבדיקה מכביד עליו - ייאלץ להתייבש בתור.

והדילמות לא מסתיימות כאן - נניח שאתם או הילד מרגישים הערב לא כל כך טוב. תסמיני מחלת חורף - שעלולים להצביע על קורונה, אבל גם על צינון סתמי. עשיתם בדיקת אנטיגן בבּית - ויצאתם שליליים, אבל אתם זוכרים, ובצדק, שבדיקת האנטיגן הזאת לא כל כך אמינה. מחר בבוקר - אתם הולכים לעבודה? שולחים את הילד למסגרת? או נשארים בבית? נפגשים עם סבא וסבתא או נשמרים בינתיים? ניהול הסיכונים מעכשיו - רק עלינו.

המדיניות החדשה, כך אומרים במשרד הבריאות - היא הכרח המציאות ונועדה למקסם את השמירה על אוכלוסיות הסיכון

מה לגבי צעירים שאינם מחוסנים? הדרישה מהם, במקרה הצורך - לגשת להיבדק בבדיקת אנטיגן מוסדית ולהיכנס לבידוד של שבוע גם אם התוצאה שלילית. עכשיו נניח שמחוסן קיבל תוצאה חיובית בבדיקה ביתית וחבר שפגש אתמול הוא לא מחוסן ונדרש כעת לבדיקה ולבידוד. המחוסן התקשר לעדכן אותו, אבל עכשיו ההחלטה בידיו - ללכת ולבצע את הבדיקה ולהיכנס לבידוד כנדרש, או להעלים עין - ולהעמיד את הסביבה בסיכון.

המדיניות החדשה, כך אומרים במשרד הבריאות - היא הכרח המציאות ונועדה למקסם את השמירה על אוכלוסיות הסיכון. בכך למעשה, המדינה משחררת את האחיזה בכל מה שקשור לקטיעת שרשרות ההדבקה, מעבירה את השרביט אלינו, הציבור, ומקווה שנשתמש בו בחוכמה.