-
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

פרסום ראשון | התרחיש של משרד הביטחון לשיא המגפה: 30% מהעובדים החיוניים יהיו בבידוד

ההערכה היא שגם בתרחיש החמור ביותר, אספקת השירותים החיוניים לאזרח לא תיפגע • עלייה במספר החולים במצב קשה, שעומד כעת על 143, שיעור הנדבקים החיוביים 8.22% • ממונה הקורונה זרקא בריאיון בכאן רשת ב: "התרחיש הסביר - 2,500 חולים קשה"
כרמלה מנשה
07 בינואר 2022
07:40
עודכן ב 18:18

רשות החירום הלאומית במשרד הביטחון גיבשה תרחיש לשיא מגפת האומיקרון, אותו הציגה לראש הממשלה נפתלי בנט ולשרים. על פי התרחיש, שפורסם בתוכנית "שרון ואורי" בכאן 11, 30% מכלל העובדים החיוניים, כמיליון אזרחים, ישהו בבידוד.

ההערכה היא שגם בתרחיש החמור ביותר, אספקת השירותים החיוניים לאזרח לא תיפגע ולא צפוי מחסור במוצרים במשק. כן צפויה ירידה ברמות השירות, למשל בתדירות קווי האוטובוסים, או בשירותים הפרונטליים.

במשרדי הממשלה בוחנים אפשרות להמליץ על קיצורי בידוד לעובדים חיוניים ביותר, כפי שנעשה בניו יורק ובמדינות נוספות בעולם. כמו כן, במהלך משותף עם התאחדות התעשיינים, מפעלים גדולים צפויים להכניס בדיקות אנטיגן לקווי ייצור חיוניים כדי לשמור על הרציפות התפקודית.

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי 16,830 מאומתים חדשים אובחנו אתמול בישראל. מספר החולים במצב קשה עלה ל-143, בעוד שיעור הנבדקים החיוביים עומד על 8.22%. ממונה הקורונה פרופסור סלמן זרקא הזהיר הבוקר כי מספר החולים במצב קשה צפוי להגיע בשיא הגל ל-2,500. זרקא הציג בריאיון בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב את האפשרויות שיהיו לממשלה במידה והתחזית תתממש: "לצמצם טיפול בשאר החולים, יהיה לזה מחיר כבד ואנו צריכים לנסות ולא להגיע לנקודה הזו. אם איכות הטיפול תיפגע אז נצטרך להוריד את כל הפעילות במשק". 

"מערכת הבריאות זקוקה לעוד חמצן", אמר זרקא. "יש שיח עם משרד האוצר ומקווה שנקבל את הציוד כדי שהמערכת תהיה במקום שבו היא לא צריכה לקבל החלטות". ממונה הקורונה הוסיף כי כדי להתמודד עם העלייה במספר החולים במצב קשה, מערכת הבריאות תשלב גם אשפוזים ביתיים. 

עם זאת הצהיר זרקא: "הגל יסתיים - אנו לומדםי מהעולם שאורכו של הגל כמה שבועות אך זה זמן לא קצר שבו אנו צריכים להתגונן יותר, לשים מסיכה, להתחסן ולתפוס מרחק מאחרים". זרקא הוסיף: "אין כוונה לעשות הדבקה המונית או לאפשר אותה, אני אומר לכולם - מי שהיה במגע, אנא תיבדק ואם יצאת חיובי כנס לבידוד".

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור נחמן אש, אומר כי התרופות לנגיף לא ישנו את כללי המשחק ורק יפחיתו בכמה מאות את מספרם של החולים שמצבם קשה. בשיחה עם סטודנטים באוניברסיטת בר אילן אמר אש כי יש קשיים בשימוש בתרופות וכי אוכלוסיות רבות אינן יכולות לקבלן בשל היריון ובשל בעיות בריאות. עוד אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי זיהוי החולים בסיכון הוא אתגר למערכת וכי יש מורכבות בהבאת התרופות בזמן למטופלים המאושפזים בביתם. 

אתמול פורסם בחדשות הערב  בכאן 11 כי לממשלה הוצגה תחזית מדאיגה לפיה בעוד שבועיים יהיו בישראל מיליון מאומתים פעילים.  התחלואה הקשה עולה לאט מבגלים קודמים, אך קיים חשש משיתוק המשק. כיום יש בישראל כ-76 אלף חולים פעילים, ולפי מומחים המייעצים לקבינט הקורונה - המספר הזה יזנק בתקופה הקרובה.

למרות הזינוק המתמשך בתחלואה, הלילה בוטלה רשימת המדינות האדומות, וכעת אין צורך בקבלת אישור מוועדת החריגים כדי לצאת לכל יעד בעולם. בחזרה לישראל נדרש בידוד של יממה, עד לקבלת התוצאה של בדיקת הקורונה שנעשית עם הנחיתה בנמל התעופה בן־גוריון. מיום ראשון תתאפשר כניסת תיירים לישראל, שלא במסגרת קבוצה, בתנאי שהם מחוסנים באופן מלא.

עוד פורסם אתמול בכאן חדשות כי במשרד הבריאות שוקלים לקצר בידוד למאומתים ללא סימפטומים - "כבר בשבוע הבא". בימים אלה נערך מחקר מקיף של המשרד לגבי מאומתים והזמן שבו הם עדיין מדבקים. בחדשות הערב פורסם כי התקיים דיון בהשתתפות ראש הממשלה נפתלי בנט והמשרדים הרלוונטיים על דרישת האוצר לקצר את הבידוד למאומתים מ-10 ימים ל-7 בלבד. ראש הממשלה אמר בדיון כי "הגיע הזמן לחשוב ברצינות על קיצור הבידוד למאומתים".

גורמים בסביבתו של בנט מעריכים שהעניין ייצא אל הפועל כבר במהלך השבוע הבא, אולי לקראת סופו ככל שמספר המאומתים היומי יעלה. ההערכה היא שעוד קודם לכן יקוצר או יבוטל כליל הבידוד למאומתים שנחשבים עובדים חיוניים - בממשלה מתלבטים אם לשחרר אותם מבידוד כפוף לאישור לשכת הבריאות, כמו שדורשים במשרד הבריאות או בהתאם לשיקול דעת המעסיק, עד כמה שאותו עובד נחוץ לו כדי לספק את השירות החיוני.