-

תיקי האלפים: נתניהו פנה ליועמ"ש לבחון הסדר טיעון?

בעת הזו אין הסכמה לעסקה ולא צפויה כזאת בזמן הקצר שנותר למנדלבליט בתפקיד. מטעם דוברו של נתניהו לא נמסרה תגובה • החוקר ניר שוורץ בחקירה הנגדית בביהמ"ש: "תכלית החקירה זה לקחת את האדם ולשכנע אותו לצאת ממצב של שתיקה"
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
12 בינואר 2022
13:08

בין גורמים מטעם נתניהו לבין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היו שיח ומגעים לבחינת אפשרות להסדר טיעון - והיוזמה הייתה מהצד של נתניהו. כך פרסם היום (רביעי) העיתונאי בן כספית. מטעם דוברו של נתניהו לא נמסרה תגובה.

בנקודת הזמן הנוכחית אין כל הסכמה לעסקה ולא צפויה כזאת בזמן הקצר שנותר למנדלבליט בתפקידו, במיוחד אחרי שהיועץ הבהיר בעבר כי אין רלוונטיות להסדר ללא אלמנט של קלון ואף מאסר. מהפרקליטות נמסר: "כעניין של מדיניות, אנחנו לא מגיבים לשאלות על שיחות עם סנגורים, בין שהיו כאלה ובין שלא. למען הסר ספק, אין בכך לאשר או להכחיש דבר ממה שנטען".

עדות חפץ: מאחורי הכותרות | עוד יום

דיון ההוכחות בתיקי נתניהו נמשך היום בבית המשפט המחוזי בירושלים עם עדותו של החוקר ניר שוורץ. החקירה הנגדית מתמקדת עתה בתנאי מעצרו של עד המדינה ניר חפץ. שוורץ אמר: "החקירה היא לא רק שאלות ותשובות, אלא גם אמירות כדי לפתח שיח ולהסביר לעצור שהוא במצב בעייתי וקשה מבחינה ראייתית ועדיף שישנה גרסה. חקירה היא מסע של שכנוע. התכלית של החקירה זה לקחת את האדם ולשכנע אותו לצאת ממצב של שתיקה".

שוורץ התייחס למקרה שבו חפץ טען כי הושם בכלוב שאליו נכנסו אסירים ערבים וצעקו לעברו "נתניהו" ואמר שזה חריג. על הטענה כי נמנעה מחפץ האפשרות לכתוב תלונה על תנאי מעצרו אמר החוקר כי לא מקובל לכתוב מכתבי תלונה לראש להב.

סנגורו של נתניהו ציטט מהמדובב, שסיפר כי חפץ שם אוכל בנעליים, מלמל ואיבד צלילות. שוורץ ענה: "אדם שנמצא במעצר הוא פחות שמח, לא נעים לו, נמצא במצב קשה, כל התנאים הסביבתיים שלו קשים". השופט משה בר עם התערב - "אם היית יודע שהוא פחות צלול האם היית משנה את ההתנהלות?". שוורץ ענה: "יכול להיות שהייתי יותר דואג לו לאוכל. היינו נותנים לו קפה ובוחנים את הצלילות שלו בחדר חקירה".

עדותו של חפץ העלתה כותרות רבות, ובסופה הדעות חלוקות בנוגע לשאלה את מי היא שירתה יותר - את ההגנה הוא התביעה. בעדותו סיפר על התעסקות אינטנסיבית של נתניהו בענייני תקשורת ובניסיונות התערבות של בני משפחתו בנושא. לצד זאת הוא טען שמעולם לא קיבל הוראה מנתניהו להעביר מסר בתחום הרגולטורי לשאול אלוביץ' והוסיף ששניהם לא חשבו שהם מבצעים משהו פלילי. 

בסיומה של העדות, אמר חפץ לכאן חדשות: "אבן ירדה לי מהלב. במשך חמישה שבועות עמדתי כאן על הדוכן. זה היה עול לא פשוט. אני מקווה שהצלחתי לסייע לבית המשפט להגיע לחקר האמת".