חדר ניתוח
צילום: אי-אף-פי

לראשונה: מנתחים בארה"ב השתילו לב של חזיר באדם

מבית החולים מרילנד, שבו נערך התהליך, נמסר כי שלושה ימים לאחר הניתוח חש המטופל בטוב • לפי שעה מוקדם לדעת אם ההשתלה תצליח • מנתח הלב פרופ' ירון ברק: אירוע מכונן, לב החזיר דומה מאוד ללב האדם
יואב זהבי
11 בינואר 2022
01:30
עודכן ב 09:19

עדכון 09.03.22: אחרי חודשיים: מת האדם הראשון שלב חזיר הושתל בגופו 

תקדים בעולם הרפואה: מנתחים השתילו לב של חזיר מהונדס בחולה בפעם הראשונה בהיסטוריה. מבית החולים מרילנד בארצות הברית, שבו נערכה הפרוצדורה הניסיונית, נמסר הלילה (שלישי) כי שלושה ימים לאחר הניתוח חש המטופל בטוב.

לפי שעה מוקדם לדעת אם ההשתלה תצליח, אך מדובר באבן דרך בניסיון רב השנים להשתמש באיברים של בעלי חיים בניתוחים מצילי חיים. רופאים במרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד אומרים כי ההשתלה הראתה כי לב שמקורו בבעל חיים מהונדס גנטית יכול לתפקד בגוף האדם ללא דחייה מיידית.

בעבר הושתלו איברים של בעלי חיים בבני אדם, אך הפרוצדרות נכשלו משום שגוף האדם דחה אותם. השוני הפעם הוא שהמנתחים השתילו לב שעבר עריכה גנטית שבמסגרתה הוסר מתאיו סוכר שאחראי על הדחייה המהירה בגוף האדם.

מנתח הלב פרופ ירון ברק: השתלות מבעלי חיים הן העתיד

בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת הביע מנתח הלב פרופ' ירון ברק אופטימיות רבה מהתהליך הרפואי במרילנד: "זה מרגש ומכונן, השתלת לבבות מבעלי חיים הן העתיד". ברק סיפר שלב החזיר דומה מאוד ללב האדם, ושתפיסתית אנשים חיים יותר בשלום עם השתלה מבעל חיים מבוית ומוכר. 

האזינו לריאיון עם פרופ' ירון ברק מבית החולים בילינסון

"אנשים עוברים השתלה בגלל אי ספיקה - שהלב לא מתפקד, ומנתחי לב לא יכולים לתת פיתרון של ניתוח מעקפים או מסתמים", סיפר פרופ' ברק. "אז נכנסים למקום של השתלת לב מלאכותי, מעין מכשיר עזר, או השתלת לב. כדי להשתיל לב אנושי צריך שחולה אחר ימות מוות קליני ואפשר יהיה להשתמש באיברים שלו. כנראה שאותו חולים לא יכל לקבל לב מלאכותי ולא היה לו זמן לחכות לתרומה אנושית, אז בוצעה ההשתלה מהחי". 

"חשוב לכולנו לציין שעוד חזון למועד – החולה עדיין מחובר למכשיר אקמו ולחץ הדם שלו נתמך על ידי מכונה חיצונית. צריך לגמול אותו. אחר כך צריך לוודא שהתרופות מונעות הדחייה, שמשמשות בדרך כלל בהשתלה של איברים אנושיים, יידעו למנוע דחייה של לב מחזיר. בסוף צריך לדאוג שהחולה לא יקבל מחלה מיסתורית חדשה מהחזיר - כמו הקוביד 19 שהגיעה מיונקים אחרים", אמר פרופ' ברק.