מליאה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי החרם של רע"ם: הקואליציה נטשה את המליאה

על רקע המשבר סביב נטיעות קק"ל, חברי רע"ם נעדרים מההצבעות - על אף הדיווחים על פשרה בעניין. ח"כ ניר אורבך מימינה החליט גם להיעדר מההצבעות עד שרע"ם תפסיק את החרם שלה. בעקבות כך האופוזיציה ניצחה בהצבעות שנותרו על סדר היום
זאב קם
12 בינואר 2022
17:30
עודכן ב 18:20

במליאת הכנסת מתקיימים הערב (רביעי) דיונים והצבעות על כמה הצעות חוק, בצל המשבר בקואליציה בגלל נטיעות קק"ל בנגב. על אף הדיווחים על פשרה בעניין, חברי סיעת רע"ם לא הגיעו להצבעות, ובהיעדר רוב - הקואליציה נטשה את המליאה. בכך הפסידה בהצבעה על הצעת החוק של ח"כ אחמד טיבי, המחייבת התקנת מצלמות גוף על שוטרים בהפגנות. החוק אושר בקריאה טרומית ברוב של 46 מול שני מתנגדים. בנוסף אושרו בקריאה טרומית גם הצעת החוק של איימן עודה על העלאת קצבת אזרח ותיק. 

בתגובה לחרם של רע"ם, ח"כ ניר אורבך הודיע שגם הוא לא יהיה נוכח בהצבעות - עד שחברי רע"ם יפסיקו את החרם שלהם. קודם לכן, הקואליציה צלחה את ההצבעה על ההצעה הראשונה של האופוזיציה, והפילה את הצעת החוק של יואב קיש מהליכוד להקצות קרקעות בנגב ובגליל לחיילים משוחררים. חברי הרשימה המשותפת הצביעו עם הקואליציה נגד ההצעה. בדיון תקף חבר הכנסת קיש את שרת הפנים איילת שקד, ואמר לה: "מכרת את הנגב לתנועה האסלמית, תתביישי לך".

מפעל חייו של מנסור עבאס תלוי בנטיעות | סולימאן מסוודה

מוקדם יותר הודיע שר הרווחה מאיר כהן כי הנטיעות יושהו, והחל ממחר יתנהל משא ומתן כדי להגיע להסכם בנושא. עוד קודם לכן, הצהיר שר הבינוי והשיכון, ירושלים ומורשת זאב אלקין בכאן רשת ב, כי העבודות יימשכו. אלקין אמר לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה": "בממשלה הקודמת עצרו את הנטיעות. פוליטיקאים מנצלים נושא ציוני חשוב להלהיט את הרוחות". השר הוסיף כי הוא מבין את הלחצים שמופעלים על יו"ר רע"ם מנסור עבאס: "אם נפסיד הצבעות בגלל רע"ם - אז נפסיד".

חברת הכנסת אימאן חטיב יאסין מרע"ם הגיבה לדברים של השר אלקין. "נלך עד הסוף. באנו לשותפות הזו כדי לשרת את האזרחים הערבים, אנחנו כל הזמן בוחנים ובודקים מהי טובתם. השר אלקין יכול להגיד מה שהוא רוצה, אבל הוא צריך לבחון את העתיד הקרוב", אמרה בתוכנית.

קינג עבאס | עוד יום