הלינץ' בבת ים

עיתון "הארץ" צינזר פואמה על הלינץ' בבת ים

העורך הראשי אלוף בן פסל את פרסום היצירה בטענה שהיא מעודדת נקמה
כאן תרבות
12 בינואר 2022
20:43

עורך עיתון "הארץ", אלוף בן, הורה לצנזר את הפואמה "צידוק הדין" שעסקה בלינץ' בבת ים בזמן מבצע "שומר החומות" ותוכננה להתפרסם במוסף הספרים בעיתון. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "מה שכרוך" בכאן תרבות, בהגשת מיה סלע ויובל אביבי.

המשורר ומבקר הספרות יהודה ויזן, שלח בחודש שעבר פואמה שעוסקת באירועי "שומר החומות", לפרסום במדור הספרות בעריכת בני ציפר. ויזן הביע בפני ציפר את חששו לפרסם את הטקסט, בשל מורכבותו וזה השיב: "אפרסם זאת בשבוע הבא. ואתה התכונן לפרעות שיעשו בך". בשבוע שלאחר מכן כתב ציפר לויזן, "צר לי. הפואמה לא תתפרסם. ולא בגללי – אם אתה מבין למה כוונתי". ציפר הבהיר לויזן כי העורך הראשי של העיתון, אלוף בן, צינזר את הפרסום.

בשבוע שעבר: שנת מאסר נגזרה על צעיר שהשתתף בלינץ'

ויזן פנה לבן וכתב לו: "הפואמה מבטאת רגשות שאולי זרים לרבים מקוראי 'הארץ'". לדבריו, "יש בכוחה של הפואמה הזו לעורר דיון". בן השיב לו עוד באותו היום שהוא הפסיק את קריאת השיר "בפסקה שהצדיקה את הלינץ' בבת ים" והוסיף: "את הדיון על הצדקת האירוע הזה אינני מוכן לקיים מעל דפי 'הארץ'".

בן, ככל הנראה, התכוון לקטע בפואמה, שבו נכתב כך:

"בגוף הגזע, בנשמת העם,
בלב האנשים שנמקים בבית,
היו מי שברכו על חטאתם,
הגם שהיא ברברית..."

יש לציין כי הפואמה "צידוק הדין" התפרסמה במלואה בהוצאת "דחק" השנה. ויזן התעקש כי הוא אינו רואה בשיר הצדקה ללינץ' או קריאה לביצוע מעשים אלו ואף מדגיש כי בטקסט הוא מגנה את המעשים. עם זאת, לדבריו, יש בטקסט "ניסיון להבין ולהראות מה קורה לבני אדם כשלוחצים אותם, וזה לא חשוב אם אלו יהודים או לא".

ויזן אף מביא לדוגמה מאמר של ניר חסון ב"הארץ" של תחת הכותרת "כשפלסטינית בת 14 דוקרת שכנה יהודיה בסכין מטבח, מוכרחים לשאול למה", ולדבריו ביקש לעשות את אותה פעולה מחשבתית גם כשיהודים מתנהגים באלימות.

עורך "הארץ" אלוף בן מסר בתגובה ל"מה שכרוך": "אני עורך העיתון ואחראי למה שמתפרסם, וכחלק מתפקידי, עובר על עמודי 'תרבות וספרות' בטרם פרסומם. יהודה ויזן ביקש לפרסם כתב תמיכה בנקמה בערבים בעקבות אירועי שומר חומות, שלצערו היתה רפה וחלשה מדי, והביע תמיכה בלינץ׳ בבת ים. אותי זה לא עובר. ויזן פנה אלי, הסברתי לו את עמדתי, והוא חולק על פרשנותי לשירו.

"אין לי שום התנגדות לפרסום טקסטים 'שנויים במחלוקת', כפי שציינת אנו עושים זאת לא מעט. אבל בן הראש, רוגל אלפר וגדעון לוי לא קראו לאלימות. בן הראש ביטא מחאה על מה שתיאר כפגיעה של אשכנזים במזרחים; אלפר השווה בין תאונת המסוק לתאונות עבודה אזרחיות; לוי מתח ביקורת חיונית בזמן אמת על מוסר הלחימה של צה״ל. לא חשבתי שתפקידי להציע לויזן ניסוחים אחרים בשיר או לערוך אותו. אוסיף רק שהפרשנות של המשורר היא שזה ניסיון להבין את הרגשות שגורמים לפעולות נקם בערבים, שהוא מכנה אותן 'ברבריות'.