המהומות הערב

13 עצורים ושלושה פצועים בהפגנת בדואים בדרום

מפגינים יידו אבנים, המשטרה השתמשה ברחפנים שהתיזו גז מדמיע לפיזורם • השר לביטחון הפנים תהה בריאיון לכאן רשת ב מדוע היה צריך לנטוע באזורי המחלוקת: "האם היה נכון לעשות זאת דווקא איפה שהבדואים מגדלים חיטה?"
אסף פוזיילוב והדס גרינברג
13 בינואר 2022
15:04
עודכן ב 17:41

סערת הנטיעות בנגב: הפגנה אלימה התקיימה היום (חמישי) בצומת מולדה בנגב. חלק מהמפגינים יידו אבנים. 13 מפגינים נעצרו, חלקם חשודים ביידוי אבנים על שוטרים. שלושה מפגינים נפצעו מירי נשק לפיזור הפגנות של המשטרה. בן 20 שנפגע בראשו מכדור גומי פונה לבית החולים סורוקה במצב בינוני. המשטרה השתמשה ברחפנים שפיזרו גז מדמיע.

בתיעוד מהמקום נראים מאות מפגינים נושאים שלטים וחלקם חוסמים את הכביש. המשטרה הודיעה על סגירת כבש 31 בין צומת שוקת לתל ערד ומסרה: "נאפשר את חופש המחאה כל עוד היא עומדת בלשון החוק ונפעל באפס סובלנות כנגד הפרת הסדר".

השר לביטחון הפנים עמר בר לב אמר היום כי "השאלה היא - האם אחרי 72 שנה היה נכון, דווקא באזורים האלה ובתקופה הזאת בה הבדואים מגדלים חיטה, לנטוע עצים". את הדברים אמר בריאיון לליאת רגב בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב. 

האזינו לריאיון עם השר עמר בר לב 

"יש כל הרבה דונמים בדרום שאפשר וצריך לטעת בהם. הנקודה לא קשורה ברע"ם אלא בשאלה - איך נהיה חכמים ולא רק צודקים", אמר בר לב. לדבריו, מי שהחליטה על הנטיעות הייתה רשות מקרקעי ישראל שבאחריות השר זאב אלקין. 

"בעיני, בתקופה כזו בה אנחנו רוצים לשפר את מערכת היחסים בדרום בין בדואים ליהודים, ומשטרת ישראל עושה מאמצים עצומים ומצליחה לפעול במוקדי פשיעה נגד פושעים מהמגזר הבדואי, האם נכון לטעת באזורים שבהם קק"ל לא ראתה לנכון לטעת 72 שנה? התשובה, אני חושב היא, די מובנת", אמר השר בר לב.  

העץ הנפיץ: הנטיעות שהבעירו את הנגב | עוד יום

"משטרת ישראל נמצאת בין הפטיש לסדן. זו זכותה המלאה של ישראל וקק"ל לטעת בשטחים של המדינה. משטרת ישראל היא בסופו של דבר קבלן ביצוע שצריך לאשר את החלטת המדינה. לא היה שום אינטרס של המשטרה להגיע להסלמה כזו או אחרת", אמר בר לב. השר הכחיש שהיו גורמי פשיעה שהתסיסו את המהומות.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ברקע הפרות הסדר, מקדמת הממשלה תוכנית כוללת וחסרת תקדים להסדרת הנגב. על פי מקורות המעורים בפרטים, התוכנית כוללת הכרה ב-10 עד 12 כפרים בדואים לא מוכרים בנגב. על פי הפרסום התוכנית תואץ בעקבות המהומות והצדדים ייכנסו למשא ומתן עוד היום.

בתוך כך, הנטיעות באזור הבעייתי, של שבט אל א-אטרש, לא צפויות להתחדש בשבוע הבא - זאת כדי לתת הזדמנות למשא המתן. עם זאת, הנטיעות יימשכו באזורים אחרים שאין עליהם מחלוקת.

במקביל, הפרות הסדר בצפון הנגב נמשכו גם אמש. ידויי אבנים והבערות צמיגים היו בכמה מוקדים, בהם תל שבע, רהט, שגב שלום ובכניסה לישוב רתמים. בכביש 25 ניזוק רכב מאבן. אתמול עצרה המשטרה יותר מ-30 חשודים.

אתמול אמר אברהם דובדבני, יו"ר קק"ל, בריאיון לקלמן ליבסקינד בתוכנית "עצם העניין" בכאן 11, כי לא קיבל הודעה להתקפל מהשטח. "אנחנו פועלים כבר 15 שנה בנטיעות בנגב באותה מתכונת שיש עכשיו. לא היה פה שום דבר חריג ממה שאנחנו עושים מכל השנים, אין לנו מושג מה שונה עכשיו. ההוראות לעצור את הנטיעות במקום מסוים הן נקודתיות, וחזרנו לעבודה מלאה אחרי כמה ימים. אין עצירה בנטיעות – תחת כל שלטון", אמר דובדבני.