רס"ן אופק אהרון ורס"ן איתמר אלחרר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 • דני לחמני

"לא שמרו עליך": רס"ן אופק אהרון הובא למנוחות

קצין אגוז רס"ן איתמר אלחרר הובא למנוחות • פרטים חדשים מהאסון בבקעה: הלוחמים יצאו לסריקות בלי מכשירי קשר, הירי בוצע משני הצדדים • בן דודו של רס"ן אלחרר: "אין כעס על החייל שירה, נותר לנו רק לחבק אותו"
כתבי כאן חדשות
13 בינואר 2022
11:28
עודכן ב 19:57

חדשות הערב - שידור חי בכאן 11

תאונת הירי הקטלנית בבקעהבבית העלמין בגן יבנה מובא הערב (חמישי) למנוחות רס"ן אופק אהרון, שנהרג הלילה בבקעת הירדן מירי של כוחותינו בעקבות טעות בזיהוי. בהלוויה נוכחים כאלף איש, בהם גם הרמטכ"ל לשעבר רא"ל במיל' גדי אייזנקוט, חברו של אלי, אביו של אהרון. מוקדם יותר הובא למנוחות רס"ן איתמר אלחרר, שנהרג עם רס"ן אהרון בתאונה, בבית העלמין הצבאי בקריית מלאכי. לבקשת המשפחה, ההלוויה לא סוקרה בתקשורת.

אלי, אביו של רס"ן אהרון, ספד לו: "היית צנוע, אמיץ. השארתי לי ולאמא חלל ריק. היית לפני שחרור, למה לא שמעת לי?". אחותו של אופק, אמרה: "איך עשית את זה אופק? כמה תכניות היו לך . לא רצית למות , שמרת על כולם אבל הם לא שמרו עליך". גם מפקד היחידה של רס"ן אהרון ספד לו: "אהבת את אגוז כל כך. הלילה קרא אסון. טשטוש גבולות הפכו בין איוב לאוהב. אתה נעלמת, אבל אל תדאג, מנהיג כמוך משאיר דברים חזקים".

 רס"ן אופק אהרון (מימין)  ורס"ן איתמר אלחרר (צילום: דובר צה"ל • דני לחמי) 

בתוך כך, מפרטים חדשים על האירוע עולה כי שני כוחות יצאו מהבסיס לסריקות אחר גנבים בלי לדעת אחד על השני, הלוחמים היו ללא מכשירי קשר ולא בוצע נוהל מעצר חשוד. בסיום יום האימונים יצאו שני הכוחות מהמאהל לאזור סוללת המטווחים בנבי מוסא - מפק"ץ שיצא עם נשק ומכשיר לראיית לילה ועוד כוח של ארבעה מפקדים שיצאו ללא מכשירי קשר. הכוחות סרקו את האזור לאחר שלילה קודם נגנב להם מכשיר לראיית לילה.

המפקדים זיהו דמות חשודה וניסו לאגף אותה, במקביל המפק"ץ הלך לאזור שבו ראה דמויות חשודות אבל אחרי שסרק את האזור לא ראה דבר. הוא שמע רעש מאחוריו וזיהה את הכוח השני, כל אחד מהצדדים חשב שמדובר במחבלים והם פתחו באש מטווח של 15-10 מטרים.

כאמור, לא היה נוהל מעצר חשוד ולא היה ירי באוויר. רק אחרי שניות הירי הופסק והצדדים הבינו שירו אחד על השני והחלו לטפל בפצועים ולהזעיק כוחות רפואה. כתוצאה מהאירוע נהרגו רס"ן אלחרר בן 26 ורס"ן אהרון בן 28. 

מפקד פיקוד המרכז, האלוף יהודה פוקס, מסר היום: "איבדנו הלילה שני מפקדים רציניים מאוד, מהמעולים שלנו מאגוז, ואני משתתף בצער המשפחות. איתמר גדל בגדוד 51 וציפה לצאת בשנה הבאה ללימודים. אופק, שגדל באגוז, היה מתוכנן להתמנות בקיץ לתפקיד בכיר ביחידה או סמג"ד בגולני".

הרמטכ"ל אביב כוכבי הורה על הקמת צוות מומחים בראשות האלוף במילואים נועם תיבון שיבחן את תקרית הירי הלילה. כוכבי הכריז על עוצר פעילות בכלל יחידות צה"ל ביום ראשון שיוקדש ללמידת אירועי הבטיחות האחרונים בצה"ל

"אין כעס על החייל שירה, נותר לנו רק לחבק אותו"

מושיקו אלחרר, בן דודו של איתמר, התייחס לתחקיר האירוע ואמר לליאת רגב בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב: "אין לי שום כעס, גם אני הייתי חייל ואני יודע כמה תחקירים עושים לפני, תקלות קורות. אנחנו לא יודעים הרבה ואני לא יכול להגיע לשום מסקנה, מה שיש לי לעשות זה רק לחבק את החייל שירה את הכדורים ולחבק את המשפחה של הקצין השני, הכעס לא יעשה כלום האובדן הוא אובדן". 

האזינו לריאיון המלא עם מושיקו אלחרר בכאן רשת ב

"איתמר היה מהטובים שבטובים", סיפר מושיקו. "הוא היה ילד מיוחד, עם לב מזהב. כל מי שהיה צריך עזרה – איתמר היה הראשון לעזור לו. לפני שמונה חודשים איבדתי את אשתי ואיתמר היה מגיע כל יום לשבעה ויושב איתי במשך שעות, והוא היה עושה את זה בלב שלם ובכנות מלאה". 

רס"ר אלחרר התחתן לפני פחות משנתיים, ותכנן לצאת ללימודים בקיץ הקרוב. סרן אשר אילוז, חברו, סיפר היום: "איתמר היה בן אדם משכמו ומעלה, דרך ארץ הייתה מעל הכול אצלו. הוא כיבד כל אדם באשר הוא והיה מפקד גדול, אהוב על פקודיו. כולם העריצו אותו, כולם אהבו אותו. למדתי ממנו הרבה, גם כחבר וגם כמפקד".

שלומי אהרון, בן דודו של רס"ן אופק אהרון, ההרוג השני בתאונה, סיפר היום: "אופק היה מצויין בכל דבר בחיים שלו. אין מישהו שלא אהב אותו, מהילדים הקטנים ועד לאנשים שהיו איתו בצבא. הוא מאוד אהב את הצבא ואהב לשרת את המדינה. אגוז והוא זה משהו אחד. אפשר לראות בחדר שלו את כל המגנים והתמונות, זה חלק ממנו. השיחה האחרונה שלנו הייתה על ההתלבטות שלו אם להמשיך בשירות, הוא רצה להמשיך לתרום". 

גיסו של אופק, ליאור סדן, סיפר: "אופק היה בחור שהצטיין בהכול, כל שלב אצלו היה מתוכנן, הוא לא השאיר דברים ליד הגורל. בסופו של דבר הוא נפל עקב טעות אנוש. המשפחה מתקשה לעכל, הוא היה אמור להתחתן ביולי הקרוב, הכול היה מוכן. זו מכה אנושה". 

האזינו לריאיון עם ליאור סדן בכאן רשת ב

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הבוקר: "אני מבקש למסור תנחומים מעומק הלב למשפחותיהם של שני הקצינים שנהרגו הלילה בתאונה טרגית. שני המפקדים הקדישו את שנותיהם הטובות ביותר לביטחון ישראל ולהגנה על המולדת. עם ישראל כולו אבל על לכתם. צה"ל מתחקר את האירוע הקשה והלקחים הנדרשים יופקו. יהי זכרם ברוך".

בהכנת הידיעה השתתפו איתי בלומנטל, רועי שרון, יואב בורוביץ' ועופר חלפון