האפליקציה

האפליקציה שמוכרת אישורי כניסה לישראל

סחר בהיתרים דרך הסמארטפון: אפליקציה בשם אל-מונט'ם (המארגן) מאפשרת להגיע בקלות למוכרי היתרי כניסה לישראל עבור פלסטינים. המחירים נעים בין 2,000 ל-3,000 שקלים
נורית יוחנן
13 בינואר 2022
14:09

תופעת הסחר בהיתרים, אישורי כניסה של פלסטינים לתוך ישראל, היא תופעה מוכרת ורווחת במיוחד בהיתרי עבודה. על פי סקרים שנעשו בשנה החולפת, כ-50% מהעובדים הפלסטינים בענף הבניין משלמים עבור היתר העבודה שלהם בישראל, והסכום הממוצע היא 2,400 שקלים. אפליקציה חדשה שוברת את שיאי חוסר הבושה בתחום ומאפשרת ליצור קשר מידיי עם המוכרים.

האפליקציה נקראת אל-מונט'ם, המארגן. בעמוד הראשי של האפליקציה יש חלוקה לקטגוריות: היתרי עבודה, היתרים כלליים, היתר לעבוד בישובים מעבר לקו הירוק ועוד. בכל קטגוריה רשומים פרטים אודות ההיתר כמו התוקף שלו, והסכום שנדרש עבורו – בין 2,500 ל-3,000 שקלים. כשלוחצים על סוג ההיתר ומגיעים למספרי טלפון ישראלים – אפשר להתקשר בווטסאפ או להרים טלפון.

"אם ברצונך עבודה - תרשום את המספר 1, לפועלים תרשום את המספר 2, להיתר עבודה תרשום את המספר 3, להיתר עבודה לאזור התעשייה עטרות תרשום את המספר 4"

מבדיקה שנעשתה בכאן חדשות מכמה מכשירים, המספרים בווטסאפ זמינים ובהם נדרשים הקונים להזין פרטים נוספים דוגמת מקום מגורים, סוג ההיתר הספציפי ועוד. באחד מהמקרים הבטיחו לבדוק אפשרות של מציאת מעסיק חדש בישראל. האפליקציה מציגה גם "לוח דרושים" לחיפוש עבודה בישראל.

על פי המידע הגלוי אודות האפליקציה - היא הגיעה לחנויות הדיגיטליות בנובמבר האחרון ועד כה הורידו אותה כאלף בני אדם. קיימים כיום שני גופים שהחוק הסמיך אותם להתעסק באכיפת הסחר בהיתרים: משרד הפנים ומשטרת ישראל, אך אין כיום גוף שאחראי על תוכנית אכיפה. במענה לבקשת חופש מידע שהגישו "היוזמה לצמצום הסכסוך" למשטרת ישראל עלה כי מאז שנת 2014 לא הוגשו כלל כתבי אישום בנוגע לסחר בהיתרי עבודה.

"אהלן חבר, מאיפה אתה ואיזה היתר אתה רוצה? אני אחזור אליך בזמן הקרוב ביותר"

ארגון העבודה הבין-לאומי העריך ששוק הסחר בהיתרים בישראל מגלגל 1.2 מיליארד שקלים בשנה. בניכוי כספים שהולכים לפועלים נותרים 350 מיליון שקלים. הכסף הזה הוא "כסף שחור", שאינו מפוקח על ידי ישראל ולא ידוע לאילו מטרות הוא משמש את הישראלים והפלסטינים שמרוויחים מהסחר.