הרוגי התאונה

התרסקות המסוק הצבאי | דו"ח הביניים: לא ניתן בשלב זה לקבוע את הגורמים לתקלה

הדוח שהוגש למפקד חיל האוויר קובע כי לא נמצאו ממצאים המעידים על היפגעות המסוק באוויר מציפורים, מכלי טיס אחר או כתוצאה מפעילות עוינת. צה"ל: ממשיכים לחקור, חלקי המסוק יועברו לבדיקה בצרפת
איתי בלומנטל
13 בינואר 2022
19:30

התרסקות מסוק העטלף שגרמה למותם של סא"ל ארז שחייני ורס"ן חן פוגל: צה"ל פרסם הערב (חמישי) את ממצאי דוח הביניים הראשון של צוות המומחים שהוקם בעקבות ההתרסקות, בדוח נכתב שלא ניתן לקבוע עדיין את הגורמים לתקלה הטכנית שהביאה להתרסקות. 

על פי דוח הביניים, צוות המסוק חווה אירוע חירום "עצים ומורכב", שהתפתח בקצב מהיר בתנאי חושך, בגובה של כ-800-700 מטרים מעל פני הים, כתוצאה מתקלת מנוע. בהמשך לכך, פרצה אש במנוע השמאלי של המסוק, שהובילה לכניסת עשן לתא ולאחר מכן התפשטה גם למנוע הימני.

לפי הדוח, בנוסף לממצאי השריפה במנוע השמאלי, צוות החקירה גילה גם נזקים במנוע הימני. מרגע זיהוי התקלה והכרזת מצב חירום ועד לרגע הפגיעה במים, עברו פחות משתי דקות, במהלכן הצוות הספיק לתפעל את התקלה "בקור רוח ולבצע פעולות חירום מהירות בהתאם לנהלים". בין הפעולות שהצוות ביצע לפי הדוח: אבחון התקלה, הפעלת מערכות כיבוי אש למנוע, כיבוי חלק מהמערכות החשמליות גם על מנת למנוע את התפשטות האש והפעלת מערכות הציפה בחירום.

בדו״ח צוין כי לא קיימת עדות לניסיון היחלצות של הטייסים מהמסוק, ככל הנראה בשל מצבם הרפואי. עוד צוין שהפגיעה במים הייתה מאוזנת יחסית ותרמה להצלתו של סרן רון בירמן. כמו כן נכתב כי בתנאי תאונה זו "נראה כי לא ניתן היה להציל את הלוחמים על ידי כוחות החילוץ". בנוסף, לא נמצאו ממצאים המעידים על היפגעות המסוק באוויר מציפורים, מכלי טיס אחר או כתוצאה מפעילות עוינת. כמו כן, עד כה לא נמצאו סימנים להימצאות אש בתוך המסוק.

מדובר צה"ל נמסר כי "חיל האוויר ממשיך לחקור את התאונה, בשיתוף פעולה מלא עם חברות אזרחיות של מסוק העטלף, שנציגיה הגיעו השבוע מצרפת. כחלק מכך, מנועי המסוק יועברו להמשך בדיקה וחקירה בצרפת. במקביל, בוצע שחזור חלקי ממערכת ההקלטה של המסוק. מכיוון שטרם ידועה הסיבה להתלקחות האש, מערך מסוקי העטלף עדיין מקורקע" 

מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין קיבל את ממצאי דוח הביניים ואמר: "מדובר בתאונה קשה ומצערת שהתרחשה בגיחת אימונים, במסגרתה איבדנו שני לוחמים, אנשי משפחה וחברים לנשק. נוכחותו של סרן רון בירמן איתנו היום, מחזקת ומשמחת אותנו. לאורך כל האירוע פעלו יחד הטייסים וקצין הסיור המוסק, בקור רוח ובשיתוף פעולה מלא, במטרה למנוע את התרסקות המסוק לים. מדובר בדוח שנכתב כשבוע ושלושה ימים בלבד לאחר האירוע, דוח ראשוני המשקף את הידוע לנו עד כה. עדיין נותרו שאלות רבות פתוחות, אשר יתבררו בהמשך החקירה".

מפקד חיל האוויר הוסיף כי: "כל תאונה הינה ברת מניעה. נמשיך 'להפוך כל אבן' כדי להגיע לחקר האמת במקצועיות ותוך שימוש בכלל המשאבים הנדרשים, על מנת להבין את הסיבה בגינה נגרמה התאונה".