-

מפקד פיקוד מרכז: התוצאה מדברת בעד עצמה - התהליך לא היה בסדר

אלוף יהודה פוקס התראיין לחדשות הערב וסיפר כי יתחקר את אירוע הירי הדו-צדדי ביחידת אגוז. לדבריו, צה"ל יהפוך כל אבן כדי למנוע מקרים כאלה בעתיד. פוקס סיפר ששוחח עם הקצין שירה בחבריו וביקש לא למהר להביע עליו ביקורת: "זו החלטה של שבריר שנייה"
חדשות הערב
13 בינואר 2022
20:38

האסון בקומנדו: יממה לאחר תקרית הירי הדו צדדי שגרמה למות של רס"ן אופק אהרון ורס"ן איתמר אלחרר, מפקד פיקוד מרכז אלוף יהודה פוקס אמר הערב (חמישי) בריאיון למיכל רבינוביץ כי להקלת הוראות הפתיחה באש כלפי גנבי נשק אין קשר למקרה: "התנאים בקרב אינם פשוטים יותר, ועדיין מאמנים את החיילים שלא יקרו מקרים כאלה".

"אנחנו כצבא אחראים על תוצאות האירוע הזה", אמר האלוף פוקס, "זה אירוע קשה מאוד ובלתי קביל. אסור לנו להגיע לתוצאות כאלה. נלמד, נתחקר, נהפוך כל אבן כדי להבין ולהימנע לפעמים הבאות. זו האחריות שלנו ונמלא אותה. התוצאה מדברת בעד עצמה. אם התוצאה לא בסדר - התהליך לא היה בסדר". 

בתשובה לשאלה אם נמצאו במקרה חריגות בנהלים, השיב פוקס כי התוצאה של התקרית מעידה שהתהליך לא התקיים כמו שצריך. "נמצא את הגורמים שגרמו לזה. נסתכל גם על האירוע הזה וגם בצורה רחבה כדי לראות איך לא נשנים אירועים כאלה", אמר האלוף.

פוקס אמר כי סיירת אגוז היא יחידה מעולה, ושאין בתקרית כדי להעיד על נורמות פסולות בה. פוקס אמר כי יכול להיות שצריך לחזור אחורה, לפני שהותר לפתוח באש על גנבי נשק, אך הוסיף: "אין לזה קשר לאירוע הזה. לוחמים בצה"ל ומפקדים אמורים להוביל את חייליהם לקרב בתנאים מאוד קשים. אתמול הם היו יכולים להשיג את מטרת הפעילות - בלי להגיע לתוצאה הזו". 

מפקד פיקוד מרכז סיפר ששוחח עם הקצין היורה, וביקש מהציבור לא למהר לגזור דעה עליו. "אנחנו מנתחים אירוע שהוא החלטה של שבריר שנייה. צריך לחבק אותו, ללטף אותו ולגרום לו לצלוח את האירוע בצורה הכי טובה שאפשר", אמר והוסיף שהקצין מקבל מעטפת מקצועית וטיפולית טובה.

בהכנת הכתבה השתתפו: איתי בלומנטל, רועי שרון, יואב בורוביץ' ועופר חלפון