הנסיך אנדרו, ארכיון
צילום: אי-פי

על רקע ההאשמות בתקיפה מינית: הנסיך אנדרו נושל מתאריו הצבאיים

אתמול החליט בית המשפט בניו יורק החליט כי הנסיך הבריטי יעמוד למשפט על תקיפה מינית, של אחת מנפגעותיו של ג'פרי אפשטיין • בית המלוכה הודיע בנוסף כי הנסיך הבריטי יגן על עצמו במשפט כאדם פרטי
מאיה ראכלין ואנטוניה ימין
13 בינואר 2022
22:36

דרמה בבית המלוכה: המלכה אליזבת הסירה מבנה, הנסיך אנדרו, את תאריו הצבאיים והמלכותיים. כך נמסר בהודעה שפרסם הערב (חמישי) ארמון בקינגהאם.

"דוכס יורק לא ייקח על עצמו כל תפקיד ציבורי ויגן על עצמו כאזרח מן השורה", נמסר בהודעת בית המלוכה. משמעות המהלך היא כי הנסיך לא יכונה עוד בתואר "הוד מעלתו" וכי הסמכויות השונים בהם החזיק יועברו לנציגים אחרים במשפחת המלוכה. לאחרונה חתמו כ-150 קציני צבא בריטים על עצומה בקריאה למלכה להסיר את התארים הצבאיים של הנסיך.

אתמול החליט בית המשפט בניו יורק שלא לקבל את הערעור שהגיש הנסיך אנדרו, בנוגע לכך שהסדר שחתמה המתלוננת וירג'יניה ג'ופרה מול עבריין המין ג'פרי אפשטיין בשנת 2009, אינו קביל בכל הנוגע לנסיך אנדרו. ג'ופרה, שטוענת כי הותקפה מינית על ידי אפשטיין והנסיך הבריטי, הגישה נגד אנדרו תביעת פיצויים שצפויה להתנהל כאמור בבית המשפט בניו יורק.

גורמים בסביבת הנסיך אמרו הערב בעקבות פרסום ההודעה, לרשת ITV הבריטית כי אינם מופתעים מההחלטה להסיר את התארים. עם זאת, לדבריהם, אין בכך דבר שמעיד על אמת בהאשמותיה של ג'ופרה.