הפגנה בלבנון
צילום: אי-פי

"מדינת רפאים בלילה": יום הזעם של אזרחי לבנון על המצוקה הכלכלית

עם עד 3 שעות חשמל ביום, שוק שחור של גנרטורים, 78% מתחת לקו העוני ולירה שצונחת - לבנון הגיעה לנקודת שפל חדשה בדרך לתהום כלכלי • בעילום שם, מספר אזרח לבנוני לכאן חדשות על השחיתויות והמצב הבלתי אפשרי במדינה - שלא הולך להיפתר בשנת הבחירות הנוכחית
רועי קייס
14 בינואר 2022
23:16

זה אולי הפך כבר להיות קצת נדוש לדבר על הקריסה הכלכלית בלבנון, אבל אחרי שבוע סוער במחוזותיה – אין ספק שהמצב שם רק הולך ומחריף. אתמול הוכרז בארץ הארזים יום זעם ושביתה מצד איגודי העובדים של התחבורה היבשתית במחאה על המצב הכלכלי, תוך שהם קוראים לציבור להצטרף.

חסימות של צירים רבים נרשמו ברחבי המדינה. בתי ספר נסגרו וכן בנקים, מחשש שיותקפו. יום לפני כן התפתחה מחאה סוערת בבנק המרכזי בביירות וכוחות הביטחון התעמתו עם מפגינים.

ההפגנות בלבנון על המצב הכלכלי הקשה הפכו לחלק מהנוף שלה, והן רק מתעצמות. הנה אבסורד אחד, שצריך לצפות בו כדי להאמין: ביום שבת בערב חברת החשמל של לבנון הודיעה לציבור כי הם אינם יכולים לספק יותר חשמל, באמתלה שמוחים פרצו לאחת מתחנות הכוח הראשיות בהר הלבנון וחיבלו בשנאים כמחאה על מחירי החשמל.  

הדבר המדהים הוא שאחד הכתבים בביירות הלך לאותה תחנת כוח וגילה שאין בה אף אחד - לא מוחים ולא עובדים. פשוט תחנת כוח נטושה שהשביתה מדינה שלמה. יותר נכון, השביתה כמעט מדינה שלמה, כי יש אזרחים שכבר משתמשים בגנרטורים פרטיים בשביל חשמל.

על סף פיצוץ: מי יכול לעצור את קריסתה של לבנון?

"לבנון הופכת למדינת רפאים מ-1 בלילה עד 6 בבוקר"

בשיחה בעילום שם לכאן חדשות, משתף אזרח לבנוני איך זה לחיות במצב הזה כשאין חשמל סדיר: "לבנון הופכת למדינת רפאים מאחת בלילה עד שש בבוקר". הוא חשף כי המדינה מפקירה את האזרחים לטובת ספסרי גנרטורים שעושים הון מלמכור את החשמל הציבורי לתושבים שיש להם יכולת לשלם.

הברוך של לבנון לא נגמר רק בחשמל. גם המחירים של מוצרי היסוד ממשיכים לזנק - בקו הפוך לצניחה הבלתי נתפסת של הלירה הלבנונית שתוך שנתיים איבדה 95% אחוזים מהערך שלה. בימים האחרונים היא כבר חצתה את רף ה-30 אלף לירות לבנוניות לדולר.

במספרים: המצוקה הכלכלית של לבנון

• 78% מתח לקו העוני בלבנון

• 1-3 שעות חשמל ביום

• 137% של אינפלציה שנתית

• 37% אבטלה

נראה כי המשבר במדינת הארזים לא הולך להיפתר בקרוב. זוהי שנת בחירות לפרלמנט ולשם מופנים המשאבים, כולל חיזבאללה הלבנוני. בצל המצב הכלכלי הקשה והתסיסה נגד ההנהגה הישנה, יש מי שמקווה שאולי משהו ישתנה בבחירות בחודש מאי.

עד אז, בלבנון יש ממשלה משותקת שלא באמת יכולה להניע משהו. אחרי הכול, הפתרון היחיד הוא קבלת הלוואה מקרן המטבע בהיקף משמעותי שתתפרס לאורך זמן, אך פתרון כזה תלוי בהסכמה פוליטית שתיתן לגורמים הבין לאומיים גישה למוקדי השחיתות של הפוליטיקאים. הסכמה כזאת כרגע פשוט לא קיימת וכל עוד זה לא יקרה, הקהילה הבין לאומית לא תוכל לתת אמון בכלכלה הלבנונית.