-

האסונות שהיה אפשר למנוע: תקריות הדו"צ בצה"ל

סביב התקרית בנבי מוסא, שבה נהרגו הקצינים אופק אהרון ואיתמר אלחרר יש עדיין הרבה סימני שאלה. תקריות ירי דו-צדדי ליוו את צה"ל עשרות שנים. את כולן ניתן היה למנוע אם רק היו פועלים על פי ההנחיות שנכתבו בדם
רועי שרון
14 בינואר 2022
08:51

סביב התקרית בנבי מוסא, שבה נהרגו הקצינים אופק אהרון ואיתמר אלחרר יש עדיין הרבה סימני שאלה. אולם אין מדובר בתקרית ראשונה מסוגה. תקריות מעין אלה כבר התרחשו בצבא, ובהתאם להן נכתבו פקודות שאמורות למנוע את הישנותן.

בשנת 1992 תרגלה פלוגת צנחנים הסתערות בשטח אימונים לעבר כוח אחר בחטיבה שהתאמן ברמת הגולן. השומר, שלא ידע שמדובר בתרגיל, חשב שמדובר בהתקפת מחבלים, פתח באש והרג את סג"מ יפתח אוטולנגי. מפקד הגדוד הודח בעקבות התקרית.

בשנת 1993 נהרגו ארבעה לוחמי צנחנים מירי דו-צדדי בזמן מארב ברצועת הביטחון בדרום לבנון. הירי בוצע כשאחד הכוחות חשב בטעות שהכוח השני הוא חוליית מחבלים. הרמטכ"ל אהוד ברק התייצב באותו הערב באולפן כדי לספק הסברים. 

בשנת 2000 נהרגו שלושה לוחמי דובדבן מאש חבריהם ליחידה במהלך ניסיון לעצור מבוקש בכפר עסירה א-שמלייה שבשומרון. המבוקר נמלט, ובעקבות התקרית התפטרו מתפקידם מפקד אוגדת יהודה ושומרון ומפקד היחידה. 

לפני ארבע שנים וחצי בחברון נהרג קצין גולני שתירגל את חייליו בעמדות השמירה. אחד הלוחמים לא פרק את נשקו לפני התרגולת, ובניגוד להוראות דרך את נשקו וירה בקצין מטווח קצר כשחשב שהנשק לא טעון.

הירי בנבי מוסא בוצע בשטח אימונים ולא במהלך תרגיל. הוא בוצע לאחר רצף ארוך של כשלים ושל הנחיות שלא קוימו וייתכן שגם מעיד על תרבות ארגונית של נורמות פסולות מעבר לשתי פלגות ביחידת אגוז, נורמות שהובילו למותם המיותר של קצינים מצטיינים בחטיבת הקומנדו.