מנדלבליט ונתניהו
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

יתחמק מקלון? התרגיל של נתניהו שהיועמ"ש חושש ממנו

רה"מ לשעבר יצטרך להחליט בשבת הקרובה אם ללכת להסדר עם קלון, שהמשמעות שלו: פרישה מהחיים הפוליטיים. על הנייר, לנתניהו יש פוטנציאל לבצע כאן מהלך שאולי ייתר את הקלון, מה הסיכויים שזה יקרה?
תמר אלמוג
14 בינואר 2022
19:52
עודכן ב 23:29

לקראת הסדר טיעון עם נתניהו? ראש האופוזיציה וראש הממשלה לשעבר יצטרך להחליט עוד השבת אם יסכים לסעיף הקלון. אומנם רשמית נשארו עוד שתי שבתות וחצי עד שיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יסיים את תפקידו, אך בנייה של הסדר טיעון וניהול מגעים לוקחים זמן. 

בנוגע לשאלות כמו: כמה חודשי עבודות שירות יקבל נתניהו או אלו סעיפים יהיו בפנים או בחוץ - יהיה יותר קל יחסית להגיע להסכמות. הקלון הוא המכשול העיקרי, שכן הוא קובע אם ראש האופוזיציה יפרוש מהחיים הציבוריים או לא. 

מנדלבליט מצידו אומר בשיחות סגורות במשרד המשפטים בימים האחרונים שלהסדר טיעון יש תנאי סף - לא מוותרים על קלון. בנושא של קלון אין "בערך" או "כאילו" - שבע שנים מחוץ לפוליטיקה או כלום. 

בין קלון לניצחון: המרוץ להסדר טיעון | פרשנות 

על הנייר, לנתניהו יש פוטנציאל לבצע תרגיל מצידו. המדינה לא יכולה לקבוע שבית המשפט יקבע קלון, היא יכולה להגיד – כמו שאומרים במשרד המשפטים – שבמסגרת ההסדר היא תטען בפני בית המשפט שצריך לקבוע קלון. נתניהו יכול, יום או יומיים לפני הדיון, להתפטר מהכנסת ולומר לבית המשפט: אין מה לקבוע עכשיו קלון, אני לא איש ציבור. 

בהגדרה, קלון הוא לא עונש בהסדר טיעון, הוא לא דבר שאפשר להכניס לתנאים של כתב האישום. לכן, גם אם יהיה הסדר והמדינה תטען לקלון, הם לא יכולים להתחייב שבית המשפט יקבע קלון. מנדלבליט יכתוב בהסדר שזה התנאי. פשוט אין לו שליטה מוחלטת בזה. אם נתניהו מתפטר, אז היועץ ימשוך את ההסדר, אבל זה כמובן יעמיד אותו במצב קשה. 

אם ענישה של מאסר בפועל בעבודות שירות היא עד שלושה חודשים כולל, גם ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית אין סמכות עתידית לקבוע קלון. הסיכויים שתרגיל כזה יקרה הם אפסיים, אבל על הנייר – זה יכול לקרות. 

נתניהו יודע היטב ששני הסעיפים שעליהם מדובר בהסדר - הפרת אמונים בתיקי 1000 ו-4000 – הם מוקד הקושי מבחינתו, וימשיכו לעלות לו בעוד הרבה ימי דיונים ושכר עורכי דין, שלא לדבר על המשמעות האישית. 

בשבוע הבא, בינתיים, המשפט אמור להימשך. אותם פרקליטים שהיועץ המשפטי לממשלה מידר מהמגעים על הסדר, ימשיכו להופיע מול הסנגורים. ומה יקרה בימים הקרובים? מאוד קשה לדעת.