איתמר אלחרר ואופק אהרון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 • דני לחמני

שעתיים לפני התקרית: קצין ירה לעבר בדואים שהתקרבו לכוח

האסון בקומנדו: הלוחמים יצאו לאתר גנבי נשק בלי ציוד צבאי בסיסי כמו קסדות • יום לפני תקרית הירי עשרות חיילי אגוז יצאו לסריקות בשטח אחר גנבי תחמושת, לוחמים סיפרו שרוב האימון שלהם במקום הוקדש לנושא
איתי בלומנטל
14 בינואר 2022
19:52

האסון בקומנדו: שעתיים לפני תקרית הירי בבקעה, שהובילה למותם של הקצינים איתמר אלחרר ואופק אהרון, קצין ביחידה נאלץ לבצע ירי באוויר בגלל בדואים שניסו לגנוב ציוד - כך פורסם היום (שישי) בתוכנית השבוע עם גאולה בכאן 11. לוחמים מהיחידה סיפרו שרוב האימון שהיה להם באותו היום בנבי מוסא הוקדש למרדף אחרי בדואים וגניבות נשק. 

יום לפני תקרית הירי עשרות לוחמים מאגוז יצאו לסריקה בשטח כדי לנסות לאתר גנבי נשק. כפי שפורסם בכאן חדשות, גם הוראות הפתיחה באש בצה"ל שונו והותאמו כדי להתמודד עם גנבים. מעכשיו, בשטחי אימונים ובבסיסים בלבד מותר לבצע ירי גם לעבר גנבים של אמצעי לחימה ותחמושת. עם זאת, חשוב לציין שבמקרה הספציפי הזה המפקד שירה לעבר הקצינים חשב שעומדים מולו מחבלים, ולא גנבי נשק. 

עוד עולה מפרטי האירוע שהלוחמים יצאו בלי ציוד צבאי בסיסי כמו קסדות - דבר שיכול היה אולי להקל על הלוחם לזהות בחושך סימן היכר צבאי כשהוא נתקל בהם. בד בבד, מפקד בה"ד 1 הוציא איגרת לחיילים ובה כתב: "אופק ואיתמר ראו את עצמם כשליחים ומסרו נפשם על הריבונות הישראלית. עלינו לזכור זאת ולחנך את חיילינו לפעול ברוחם".