-
צילום: יונתן זינדל וג'מאל עוואד, פלאש90

בין אובדן המשילות להוראות הפתיחה באש: מאחורי הטרגדיה של יחידת אגוז

הרצון של הציבור לראות את צה"ל מפגין יד קשה נגד גנבי נשק מובן, אבל פקודה טקטית כמו הוראת פתיחה באש צריכה להיות החלטה צבאית ומקצועית. החלטה אסטרטגית, על שילוב צה"ל בקמפיין להשבת המשילות לאזורים כמו הנגב, כבר צריכה להתקבל מחוץ לצבא - על ידי הממשלה
רונן מנליס, פרשנות
15 בינואר 2022
07:14

מאז האירוע החמור והעצוב שהתרחש בליל רביעי בשטחי האימונים של נבי מוסא, וגדע את חייהם של אופק אהרון ואיתמר אלחרר ז״ל, עולה השאלה אם יש קשר בין האירוע הטרגי לבין השינוי שביצע צה״ל בשלהי שנת 2021 בהוראות הפתיחה באש בשטחי האימונים נגד גנבי נשק?

אני מעריך, כפי שגם מסר אמש מפקד פיקוד המרכז, האלוף יהודה פוקס, כי מפקד הצוות שירה את הירי הקטלני לא עשה זאת בגלל השינוי בהוראות, והוא אכן חש סכנה מידית לחייו. לראייה, העובדה שלא בוצע נוהל מעצר חשוד (המתחייב גם לפי ההוראות החדשות). לכן לכאורה אין קשר ישיר בין התוצאה הקטלנית לבין ההוראות. אך עלינו לשאול אם זו אינה זווית ניתוח פשטנית מידי.

השאלה שנכון שתישאל היא האם השינוי בהוראות, ולא פחות - האווירה והפרסומים לציבור שליוו אותו, השפיעו על תפיסת החיילים באופן כללי, על האווירה ביחידה ועל האירוע הטרגי? האם הרוח שליוותה את השינוי היא שיצרה לחץ פנימי ביחידת "אגוז" וביחידות אחרות בצבא, כי נדרש מהם לפעול באופן חדשני וקטלני נגד גנבים? האם האווירה הזו עודדה אותם לצאת למשימה לאיתור גנבים משטחי אימונים, כפי שקרה בליל רביעי?

רבות דובר על הצורך לתת מענה טוב יותר לתופעת גניבת אמצעי הלחימה מבסיסי צה״ל ומשטחי האימונים. זו אכן תופעה חמורה שאסור להשלים איתה, וצה״ל מנסה להתמודד איתה במשך עשרות שנים בהצלחה חלקית בלבד. על רקע זה ותחושת תסכול בעיקר בקרב אנשי מילואים, נוצר לחץ ציבורי לשינוי מאפייני הפעולה, וממנו התפתח גם שיח רחב בנושא הוראות הפתיחה באש.

אסור בתכלית האיסור ששיח על תפקוד הצבא יגלוש למעורבות בהוראות מבצעיות הנתונות לשיקול המפקדים בלבד

ברור שבכל דמוקרטיה ראוי ונכון שהציבור, ובתוך כך ארגונים ״אזרחיים״, יעסקו באופן תפקוד הצבא. אסור אבל בתכלית האיסור ששיח זה יגלוש למעורבות בהוראות מבצעיות הנתונות לשיקול המפקדים בלבד. ההחלטה בנושא הוראות הפתיחה באש צריכה להיות נתונה בידי המפקדים ובידיהם בלבד - הרמטכ״ל וראש אגף המבצעים בלבד, לאחר התייעצות בפרקליט הצבאי הראשי. רק בדרך זו יהיו לצה״ל הוראות פתיחה באש שיתנו מענה מבצעי אך גם מענה מקצועי ומאוזן, שימנע סיכון חיים לחיילי צה״ל, אזרחים או בלתי מעורבים.

יהיה קשה להוכיח אם קיים או לא קיים קשר בין לחץ ציבורי זה והתבטאויות בכירים לפיהם ״גנבי אמל״ח הם מחבלים״ שיש ״לפעול כנגדם בכלל האמצעים״, לבין אירועי ליל רביעי בנבי מוסא. לצד החתירה הראויה לציון למגע של לוחמי אגוז, קשה להשתחרר מהעבודה שמצה״ל של 2022 נדרשים ומצופים סטנדרטים אחרים לגמרי.

איני מתכוון להקל ראש בפער המשילותי המתגלה בחלקים שונים של מדינת ישראל. התמונות הקשות שהגיעו רק השבוע מהנגב מדברות בעד עצמן. אך גם אם נדרשת מדינת ישראל לממש את הריבונות והשליטה שלה באזורים מסויימים, הרי שההחלטה מה נכון שצה"ל יעשה במסגרת זה אינה נתונה למג״ד, מח״ט ואפילו לא למפקד האוגדה או הרמטכ"ל. היא נתונה בידיה של ממשלת ישראל. איני מכיר החלטה מסודרת בנושא; וכשתהיה כזו, אם תהיה, יהיה נכון שהממשלה תגדיר מה מטרותיה במלחמה על המשילות, מי הכוחות שיובילו אותה, מה תפקידו (אם בכלל) של צה״ל במלחמה, ואילו סמכויות נכון שיפעיל מול אזרחים.

אם נדרשת מדינת ישראל לממש את הריבונות והשליטה שלה באזורים מסויימים, הרי שההחלטה מה נכון שצה"ל יעשה אינה נתונה למג״ד ואפילו לא לרמטכ"ל. היא נתונה בידיה של ממשלת ישראל

אם בסוף יונחה גם צה״ל לקחת חלק פעיל במאבק על המשילות או הריבונות, יידרש ממנו לעשות את זה באופן מקצועי ואיכותי כמו כל משימה אחרת, בהובלת המפקדים ולא בלחץ מובילי דעת קהל.