חייל מהכוחות הנאמנים לרוסיה בחזית עם אוקראינה
צילום: אי-פי

מתקפת הסייבר מבשרת את המלחמה? הערכות שהפלישה הרוסית לאוקראינה מתקרבת

אוקראינה מאשימה את רוסיה בביצוע מתקפת סייבר על אתרי הממשלה שלה, במה שמומחים מזהים כ"הכנה לפעולה נרחבת יותר". בוושינגטון נערכים לפעולת הטעיה של רוסיה שתביא לפלישה - עוד החודש
בר שפר
15 בינואר 2022
04:43

אוקראינה מעריכה כי רוסיה עומדת מאחורי מתקפת הסייבר על אתרים של משרדי הממשלה בקייב שארעה אתמול (שישי). שירותי הביטחון האוקראיניים אומרים כי חקירה ראשונה העלתה ראיות למעורבותן של קבוצות האקרים הקשורות לשירותי הביון של רוסיה. המתקפה אמש כוונה נגד כ-70 אתרי מימשל באוקראינה - הפצחנים פרסמו בהם אזהרה ובה ציינו כי על אזרחי אוקראינה "לחשוש ולצפות לגרוע מכל".

מומחים העריכו כי מתקפת הסייבר אתמול יכולה להיות הנחת תשתית למתקפה נרחבת יותר שתשבש את חיי האוקראינים. "ככל שיתגבר המתח, אנחנו יכולים לצפות למתקפות סייבר אגרסיביות יותר נגד אוקראינה", אמר לרויטרס אנליסט הסייבר ג'ון הולקיסט. דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי אמרה אתמול  ג'ן סאקי, שתוכנית פלישה פוטנציאלית של הכוחות הרוסים לשטח אוקראינה "אולי תתחיל באמצע ינואר ואמצע פברואר". הקרמלין הכחיש כי קיימת תוכנית כזו.

ברשת CNN דווח אמש שמודיעין האמריקני אוחז במידע על ניסיון רוסי ליצור פעולות שווא שישמשו כעילה לפלישה לאוקראינה. המידע עליו הצביע המודיעין האמריקני תואם להצהרה שפרסם משרד ההגנה של אוקראינה אתמול, בה נאמר כי הכוחות המיוחדים של רוסיה מתכננים פרובוקציות נגד כוחות רוסים בניסיון להפליל את אוקראינה. היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן רמז על הפרטים במהלך תדרוך לעיתונאים ביום חמישי.