חילוץ בני הערובה מבית הכנסת בטקסס
צילום:רויטרס

בנט שוחח עם רב בית הכנסת מטקסס: "רק רוצה לתת לך חיבוק"

הרשויות בארה"ב אישרו את זהות החוטף - מאליק פייסל אקרם, בן 44 תושב בריטניה • הצוות לחילוץ חטופים של ה-FBI היה אחראי לשחרור שלושת בני הערובה האחרונים מבית הכנסת "קהילת בית ישראל" בטקסס. היחידה, שהוקמה ב-1983 כדי למנוע אירוע טרור רצחני כמו זה שהוביל למותם של 11 חברי המשלחת הישראלית ב-1972, לקחה חלק במאות פעולות מאז
כתבי כאן חדשות
16 בינואר 2022
09:13
עודכן ב 22:50

כיממה אחרי האירוע בבית הכנסת בטקסס, ה-FBI אישר הערב (ראשון) כי החמוש שחטף את המתפללים הוא מאליק פייסל אקרם, בן 44 תושב בריטניה. בשלב זה אין חשד שאחרים היו מעורבים באירוע. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר היום כי  "מדובר באירוע טרור, אך אין די מידע כדי לקבוע מדוע כיוון החוטף את הפעולה לבית הכנסת. אין לנו די עובדות בשלב הזה", אמר ביידן. 

ראש ממשלת ישראל נפתלי בנט שוחח הערב עם צ'רלי סייטרון-ווקר, רב בית הכנסת "קהילת בית ישראל" בטקסס. "בפעם הבאה שאתה בישראל, בבקשה תגיד לי, אשמח לפגוש אותך. אני באמת רק רוצה לתת לך חיבוק. אני פשוט כל כך שמח שאתה בסדר". הרב השיב: "תודה לך על הדברים החמים האלה".

עם תחילת אירוע החטיפה בבית הכנסת בקליוויל שבטקסס, הוזנק למקום הצוות לחילוץ חטופים של ה-FBI - ששחרר את בני הערובה בשלום. יחידת החילוץ המיוחדת, שכ-70 מאנשיה השתתפו במבצע בבית הכנסת, נוסדה בעקבות טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן ב-1972, שבו נהרגו 11 מחברי המשלחת הישראלית. 

תיעוד מרגעי חילוץ בני הערובה בטקסס

היחידה הוקמה בשנת 1983 מחשש שאירוע כזה יחזור על עצמו באולימפיאדה שנערכה בלוס אנג'לס שנה לאחר מכן. הצוות לחילוץ בני ערובה של ה-FBI נחשב ל"קו ההגנה האחרון של רשויות האכיפה במשימות שכוללות טרור, בני ערובה, ופשעים״. חבריה השתתפו בלפחות 830 פעולות מאז שהיחידה הוקמה.

לפנות בוקר, לאחר יותר משמונה שעות, חולצו כל בני הערובה מבית הכנסת. החוטף חוסל על ידי צוות החילוץ של ה-FBI. החמוש נכנס לבית הכנסת בזמן תפילת שבת ודרש לשחרר את הטרוריסטית הפקיסטאנית אפיה סידיקי, הנושאת בטקסס עונש של 86 שנות מאסר על ניסיונות לרצוח חיילים אמריקנים באפגניסטאן.

החוטף טען כי הוא אחיה של סדיקי, אך עורך דין של משפחת המחבלת מפקיסטאן אמר לרשת ABC כי החוטף אינו אחיה וכי האח והמשפחה פועלים בדרכי שלום לשחרורה. בתיעוד מרגעי שחרור החטופים, שפורסם בערוץ "WFAA" המקומי, נראים בני הערובה בורחים וכמה שניות לאחר מכן החוטף יוצא מהדלת עם נשק שלוף ונמלט פנימה לתוך המבנה. 

ראש הממשלה נפתלי בנט בירך על שחרור בני הערובה ואמר: "אירוע זה הוא תזכורת לכך שהאנטישמיות עדיין קיימת ועלינו להמשיך להילחם בה ברחבי העולם. לקהילה היהודית בקליוויל וברחבי העולם: אתם לא לבד - אנחנו מאוחדים איתכם". 

רוברט זינגר, יו״ר המרכז לאימפקט יהודי הפועל למען יהדות התפוצות בעולם: "אנחנו אסירי תודה על המבצע ההרואי של כלל גורמי האכיפה, שפעלו ללא הפסקה על מנת להבטיח את שחרורם של בני הערובה בבית הכנסת. אירוע זה מתוסף לאירועי אלימות אנטישמים רבים, המתרחשים בכל יום כנגד הקהילה היהודית בעולם. עלינו לפעול בכל דרך על מנת למגר התופעה זו ולאפשר להם לחיות את חייהם בשקט ובבטחה, ללא כל עננת פחד מעל ראשיהם".

בהכנת הידיעה השתתפו: עמיחי שטיין, נתן גוטמן, מאיה ראכלין ורם ברנדס