-

ריקודים בלי חיג'אב בפסטיבל טראנס: יורש העוצר הסעודי שלא עוצר באדום

רק לפני מעט שנים לנשים היה אסור לנהוג בסעודיה, ובתי הקולנוע היו סגורים במשך עשורים. אבל MBS - יורש העצר מוחמד בן סלמאן - עושה הכל כדי שהעולם ישכח כל מה שהוא חושב על המדינה
רועי קייס
21 בינואר 2022
16:53

אני אומר סעודיה, אתם תגידו מה הדבר הראשון שעולה לכם בראש... גמלים? בארות נפט? רצח של עיתונאים והפרת זכויות אדם? אז תשכחו מכל מה שידעתם ושימו לב לדבר הבא. אתם לא טועים, נשים וגברים רוקדים ביחד, בחורות בלי חיג'אב וכל זה באחת המדיניות השמרניות בעולם, זאת ששומרת על המקומות הכי קדושים לאסלאם.

בימים האחרונים התקיים בממלכה פסטיבל המוזיקה הענק מידל ביסט, והסעודים ארגנו שורות די-ג'ייז מפחידים – מרטין גריקס, ארמין ואן ביורן, טייסטו. וגם הקורונה וגם השמרנות לא מנעו מ-700 אלף צעירים וצעירות לרקוד לצלילי מוזיקה ערבית ומערבית.

אז האם הממלכה השמרנית הופכת לחילונית? ואיך זה קשור לשלדים בארון של יורש העצר הסעודי, בן סלמאן, המנהיג הבלתי מוכרז של דור ה-Y הסעודי.

זה לא סוד שבשנים האחרונות משהו קורה בסעודיה, הכול התחיל כשאבא של מוחמד בן סלמאן הפך למלך סעודיה. בן סלמאן, בשנות ה-30 לחייו, לקח את המושכות ובלי לראות ממטר, כלא את כל מי שאיים להקדים אותו בדרך לכס המלוכה, עד שהוכרז כיורש העצר. מה שאומר חברים, שהוא צפוי להיות המלך הבא של סעודיה.

אבל בן סלמאן לא עצר שם: בשנים האחרונות הוא הוביל שורה של מהלכים בניסיון לשנות את תדמיתה הקיצונית של סעודיה, זאת שממנה הגיעו 15 מתוך 19 הטרוריסטים שביצעו את אסון התאומים. זה התחיל עם  היתר מהפכני שאפשר לנשים לנהוג, ופתיחה של בתי הקולנוע אחרי 40 שנה בהם לא הוקרנו סרטים באולמות. וזה לא הסוף.

פתאום אומנים ולהקות שלא הייתה מדמיינים לראות במדינה כל-כך שמרנית מגיעים אחד אחרי השני – מריה קארי, הבקסטריט בויז, להקת הבנים הדרום קוריאנית BTS - כל המי ומי. אז מה קורה פה? הסיפור יחסית ברור: בן סלמאן עושה הכול כדי לקרוץ למערב. והוא חייב לעשות את זה כי המערב רואה אותו כמוח מאחורי החיסול האכזרי של העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י.

אבל מצד שני יש פה משהו עמוק יותר: בן סלמאן קורא את המפה נכון - מתוך 35 מיליון האזרחים בערב הסעודית, שני שליש הם מתחת לגיל 34. בני דור ה-Y. בן סלמאן בונה עליהם כי הוא משלהם, ומבין שהוא חייב לתת להם קצת לחם ושעשועים, במיוחד שיש לו תוכניות גדולות לעתיד.

אז מה התוכנית של בן סלמאן? לגוון את תיק ההשקעות הענק של הממלכה, שבמשך עשרות שנים התבססה רק על נפט. MBS הבין שאי אפשר לבנות על שוק הנפט, ובמסגרת חזון 2030 הוא הבהיר שהוא רוצה להיגמל מההתמכרות לזהב השחור. עם טריליוני הדולרים שיש לממלכה הוא מתכנן להפוך את סעודיה למשאבת תיירים, פנאי ובידור.

פרויקט הדגל שלו הוא עיר העתיד ניום לחופי הים האדום שאמורה להפוך להיות מוקד משיכה לתיירים מכל האזור. בן סלמאן מסתכל בקנאה על האמירויות, מדינה שלא מתקרבת לחשיבות של סעודיה בעולם הערבי והמוסלמי, אבל הפכה למעצמת תיירות שמושכת מבקרים מכל העולם.

וחברים בזמן שזה קורה, מלך סעודיה, סלמאן, לא נהיה צעיר יותר. לאחרונה הוא נעדר יותר ויותר מאירועים שהמלך צריך להופיע בהם. אפשר להבין, בכל זאת קורונה, אומיקרון וזה... בנתיים נראה שבן סלמאן מתנהל כשליט בפועל.

תראו, זה לא שהחיים של MBS תותים, בכל זאת הוא כלא חצי מבית המלוכה הסעודי, אז יש בארמון אנשים שמתכננים לחטוף לו את הכתר ביום שאחרי אביו. ועוד לא אמרנו כלום על החוגים השמרניים בממלכה ועל הממסד הדתי שבטח פחות מתחברים לתמונות של צעירים וצעירות רוקדים יחד בפסטיבל המידל ביסט בלי מחיצה ובלי הפרדה.

אז לאן כל זה הולך? מצד אחד בן סלמאן רוצה להיות "הסמל" של קידמה ופתיחות בעולם הערבי ולהשאיר אבק לאמירויות ולכל מי שלא אוהב אותו. מצד שני, השלדים בארון שלו כל כך גדולים – גם חשוקג'י וגם התדמית האסלמיסטית של סעודיה בעולם.

כל זה שם אותו עם הגב לקיר, וגורם לו לעשות הכול כדי לשנות את הנרטיב סביבו וסביב הממלכה. אז אל תהיו מופתעים עם בן סלמאן ימשיך לבדוק את הקווים האדומים של אחת המדינות הכי שמרניות בעולם. אם קטאר הביאה את המונידאל, רק תדמיינו מה בן סלמאן יכול לעולל.