-
צילום: משרד הביטחון והתעשייה האווירית

ניסוי מוצלח במערכת הנשק "חץ": שני טילים שוגרו במקביל – ויירטו את המטרה בחלל

הניסוי היה בים התיכון, בזמן שהתרחש היה שינוי בתנועת המטוסים בנתב"ג • גנץ: ניסוי חסר תקדים המצביע על העליונות הטכנולוגית של ישראל
איתי בלומנטל
18 בינואר 2022
06:21
עודכן ב 15:40

משרד הביטחון ביצע הבוקר (שלישי) ניסוי טיסה במערכת הנשק "חץ" ובמיירט "חץ 3" המיועד ליירט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה בגובה רב בחלל. הניסוי היה מתוכנן מראש ובוצע יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים וצה"ל. הוא בוצע מבסיס חיל האוויר במרכז הארץ לכיוון הים, דבר שהוביל להסטת נתיבי הטיסה בנמל התעופה בן גוריון לנתיבים צפוניים בהמראות ובנחיתות. השיפור במערכות הוא בעיקר בבלוק המבצעי ושיפור אלגוריתמים שמאפשרים יותר יכולות נגד איומים רבים יותר.

במהלך הניסוי גילה מערך המכ"מים המבצעי של מערכת ה"חץ" את המטרה והעביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי, שניתח את הנתונים וביצע תכנון מלא ליירטה. לאחר השלמת התכנון שוגרו לעבר המטרה שני מיירטי "חץ 3" שהשלימו את המשימה בהצלחה.

הלילה לקראת חצות יצאו מטוס התעשייה האווירית ואלתא יחד עם מטוסי חיל האוויר, בהם נחשונים, הרקולסים וראמים, לניסוי בים התיכון מבסיס נאטו בחאניה ביוון. עם השלמת הניסוי החלו כלי הטייס בדרכם חזרה לישראל. במערכת הביטחון ניסו לבצע את הניסוי גם בתחילת השבוע אולם רק הבוקר הוא הגיע לסיומו.

שר הביטחון, בני גנץ, בירך על הצלחת הניסוי ואמר כי הוא חסר תקדים ומצביע על העליונות הטכנולוגית של ישראל. "צעד אחר צעד, פיתוח אחר פיתוח, אנחנו שומרים על יכולתה של ישראל להגן על עצמה מול האיומים המתפתחים במרחב ומאפשרים לישראל את חופש הפעולה ההתקפי מול אויבנו, מתוך ההבנה שההגנה הטובה ביותר מאפשרת את ההתקפה האפקטיבית ביותר".

ראש הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים, האדמירל ג'ון היל, אמר כי הניסוי תוכנן לאתגר את כל מרכיבי מערכת הנשק "חץ" והביצוע היה מצוין. "המידע הרב שנאסף בניסוי ינחה ויסייע בפיתוחים עתידיים שלה, הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים תמשיך להיות מחויבת לסייע למדינת ישראל לשדרג את יכולות ההגנה מפני טילים כנגד איומים קיימים ומתהווים בזירה", אמר היל. 

הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, אמר כי הניסוי הוא מרכיב נוסף ביכולת של ישראל לתת מענה לאיומים המתפתחים בזירה האזורית כחלק ממימוש התוכנית הרב שנתית של צה״ל. "השילוב המוצלח בין לוחמי ההגנה האווירית לטכנולוגיה ישראלית מתקדמת כחול-לבן מביאים יכולת הגנה רב שכבתית מהטובות בעולם".

ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון משה פתאל: "ביצענו שדרוג ושיפור משמעותי של המערכת מאז הניסוי הקודם שיבצענו באלסקה לפני שנתיים וחצי. זה ניסוי פורץ דרך חסר תקדים. אנחנו יכולים היום לנשום לרווחה בעקבות הביצועים שהפגנו ולדעת שלישראל יש מענה מצויין לאיומים שנמצאים בפנינו".

מערכת ה"חץ" היא מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב שכבתית של ישראל שכולל גם את מערכת "כיפת ברזל" ומערכת "שרביט קסמים".