אימון יחידת אגוז, הבוקר
צילום: דובר צה"ל

כשבוע לאחר האסון בקומנדו: יחידת אגוז חוזרת לפעילות מבצעית

הרמטכ"ל כוכבי: צריכים לעשות הכל כדי למנוע אירועים מסוג זה ולבצע תחקור נוקב
איתי בלומנטל
18 בינואר 2022
19:53

כשבוע לאחר האסון בקומנדו ובתום "עוצר למידה" צה״לי שהתקיים בתחילת השבוע בעקבות מותם של רס״ן אופק אהרון ורס״ן איתמר אלחרר, יחידת אגוז חזרה להתאמן במתווה צפוני. זאת, כחלק מתכנית האימונים השנתית של היחידה. כך הודיע הערב (שלישי) דובר צה"ל.

עוד נמסר בהודעה כי הרמטכ״ל אביב כוכבי ביקר היום באימון של היחידה בגליל העליון ושוחח עם מפקדי ולוחמי היחידה על תקרית הירי ועל חובת ביצוע תחקור מקצועי ויסודי. בביקור נכחו מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, מפקד חטיבת הקומנדו, אלוף-משנה מני ליברטי ומפקד יחידת אגוז, סא״ל א׳.

בביקורו אמר הרמטכ"ל: ״בשבוע שעבר היחידה חוותה אירוע קשה מאוד בו איבדנו שני מפקדים מצוינים. לאבד חייל בתור מ״פ ולאבד חייל או קצין בתור רמטכ״ל או אלוף פיקוד - זה אותו הדבר, לבי היה כבד באותו לילה בדיוק כמו ליבכם. אנחנו צריכים לעשות הכל בכדי למנוע אירועים מסוג זה ולבצע תחקור נוקב".

מפקד יחידת אגוז, סא״ל א׳ אמר בביקור כי: ״היחידה, כמו האגוז - קשה וקשוח מבחוץ ורך עם לב זהב מבפנים. יחידה בעלת חוזק מנטאלי גבוה, אשר לוחמיה ומפקדיה מאופיינים בחוסן יוצא דופן ומוכשרים לאתגרי לחימה מורכבים. על אף הקושי באובדן מפקדים וחברים קרובים, אנחנו חוזרים השבוע לאימונים ופעילות מבצעית״.

 רס"ן אופק אהרון ורס"ר איתמר אלחרר (צילום: דובר צה"ל • דני לחמי)

בשבוע שעבר נהרגו שני מפקדי פלגות ביחידת אגוז - רס"ן איתמר אלחרר ורס"ן אופק אהרון, כתוצאה מירי שבוצע עקב טעות בזיהוי, בשטח האש בבסיס נבי מוסא בבקעת הירדן. לאחר האירוע אמר מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 כי "אנחנו כצבא אחראים על תוצאות האירוע. אסור לנו להגיע לתוצאות כאלה. נלמד, נתחקר, נהפוך כל אבן כדי להבין ולהימנע לפעמים הבאות".

מתחקיר ראשוני עלה כי שני הקצינים יצאו לפטרול מסביב למחנה, אחרי שלילה קודם לכן התרחשה גניבה של אמצעי ראיית לילה מאותה פלגה. על רקע זה יצאו לסיור של כמה מאות מטר מחוץ לבסיס בצעידה מבצעית. שני הקצינים זיהו דמות חשודה וביצעו לעברה נוהל מעצר חשוד שהסתיים בירי באוויר. אחד הלוחמים ביחידה חשב שמדובר באירוע פחע"י וכי יורים לכיוונו, וביצע ירי לעבר שני הקצינים. אחד מכיווני החקירה שייבדקו - הוראות הפתיחה באש בצה"ל שונו לאחרונה ולחיילים ניתנה אפשרות לבצע ירי לעבר גנבים.

היום התרחשה תאונת אימונים נוספת בצה"ל, בה שני לוחמים מיחידת דובדבן נפצעו קל כתוצאה מפיצוץ רימון לפיזור הפגנות. מצה"ל נמסר כי התאונה התרחשה בזמן אימון שגרתי בבסיס באזור מישור אדומים. הפצועים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. צה"ל פתח בחקירת האירוע.