הצבא הרוסי
צילום: אי-פי

באוקראינה טוענים: רוסיה הציבה 127,000 חיילים לאורך הגבול

שר החוץ האמריקני בלינקן במסע פגישות בין מוסקווה לקייב: "נמשיך במסלול הדיפלומטי כל עוד אפשר, נרחיב את העיצומים נגד רוסיה" • אתמול התריע גורם בבית הלבן על ריכוז חריג של כוחות רוסיים בבלארוס ומזהיר - מדובר בהכנה לפלישה
בן יניב, עמיחי שטיין ורם ברנדס
18 בינואר 2022
23:21
עודכן ב 17:55

ממשלת אוקראינה מעריכה כי בניית הכוח הרוסית לארוך הגבול מוכנה לקראת פלישה - כך לפי דוח מודיעין של משרד ההגנה בקייב, שפרטיו נחשפו היום (רביעי) ברשת CNN האמריקנית. הדוח האוקראיני כינה את המצב "קשה" ופסק כי מוסקווה פועלת "להחליש ולפלג את האיחוד האירופי וארה"ב". עוד נכתב בדוח כי הרוסים פרסו יותר מ-127 אלף חיילים מכוחות האוויר, הים והיבשה.

ברקע ניסיונות האמריקנים למנוע את הידרדרות האזור למלחמה, שר החוץ האמריקני אנטוני בלינקן החל היום במסע דילוגים בין קייב למוסקווה, במה שנחשב לשיא המאמץ הדיפלומטי של ממשל ביידן למניעת פלישה רוסית לאוקראינה - איום בו מנופף משטר פוטין כבר יותר מחודש. "נמשיך במסלול הדיפלומטי מול רוסיה כל עוד אנחנו יכולים", מסר בלינקן.

"הם יורים בכל מי שחי": כך הפכה מזרח אוקראינה לחזית האפלה באירופה

עוד ציין שר החוץ האמריקני כי ארה"ב פועלת יחד עם בעלות בריתה באירופה להרחיב את חבילת העיצומים נגד רוסיה. "מקווה שלא נגיע לזה", הוסיף, "אבל אם כן - כל חבילת עיצומים תכלול פגיעה בכלכלה וביכולת הייצוא והיבוא של רוסיה".

שר החוץ האוקראיני מסר: "כל המאמצים שאנו משקיעים היום נועדו לשמור על יציבור המדינה. יש לנו צבא חזק ודיפלומטיה חזקה. העיקרון המנחה הוא - שום החלטה על אוקראינה לא תעשה בלי אוקראינה".

הבית הלבן: מתקפה רוסית על אוקראינה יכולה לקרות כל רגע

אתמול התריע גורם בכיר במשרד החוץ האמריקני על כמות חריגה של כוחות רוסיים בבלארוס, מעבר לכמות הנדרשת לאימון - מה שמצביע על תקיפה רוסית באוקראינה שיכולה לקרות בכל רגע, "מהיום ועד פברואר". 

"מביעים ספק במידת השליטה שעוד קיימת ללוקשנקו בבלארוס", מסר אמש הגורם האמריקני הבכיר לסוכנות הידיעות רויטרס. "תרגילי הצבא בבלארוס מעניקים לרוסיה יכולת, הזדמנות ודרכים לתקיפת אוקראינה. מדובר בצומת של קבלת החלטות עבור לוקשנקו ותומכיו לגבי עתיד ריבונות בלארוס".

עוד מסר הגורם: "כמות הכוחות הרוסיים בבלארוס הוא מעבר למספר שארצות הברית הייתה מצפה בתרגולת רגילה. זה מצב מעורר דאגה, כי אותם כוחות עשויים לשמש לתקיפת אוקראינה. אין ספק לגבי מעמדה של בלארוס כשחקן מערער באזור".

יש לציין כי לרוסיה יש גבול משותף עם אוקראינה, אך הנוכחות בבלארוס מאפשרת לצבא שלה שיפור עמדות. פוטין, מצידו, מכחיש את ההכנות לקראת פלישה לאוקראינה וטוען כי תגבור הכוחות בבלארוס הוא לצורכי תרגיל בלבד.

המלחמה הקרה 2.0 | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

> עד הטיפה האחרונה: הסיבה האמיתית להתלקחות בין רוסיה לאוקראינה

בתוך כך, העיתון הרוסי קומרסאנט, הנחשב מזוהה ומקורב לקרמלין, דיווח כי שרי החוץ של רוסיה וארצות הברית ייפגשו בז'נבה ביום שישי הקרוב. לפי הגורם במשרד החוץ האמריקני, הפגישה עם שר החוץ הרוסי לברוב, יקרא בלינקן לרוסיה לנקוט "צעדים מידיים להרגעת הרוחות במצב מול אוקראינה", ויחדד את המסר כי ארה"ב מחוייבת לשלום אך מוכנה לעימות אפשרי. "רוסיה עשויה לפתוח במתקפה על אוקראינה בכל רגע, ייתכן שבין ינואר לפברואר. אם רוסיה תמשיך ללחוץ, ארה"ב תגדיל את התמיכה בקייב", סיכם הגורם.