פריג'

השר פריג': אין לי בעיה שההתיישבות הצעירה ביו"ש תחובר לחשמל

השר לשיתוף פעולה אזורי ממרצ לכאן רשת ב: אבסורד שזכות בסיסית, הפכה לוויכוח בין ימין לשמאל • בנט לפרוש: זה שהחרדים לא בממשלה זה חיסרון
זאב קם ויערה שפירא
20 בינואר 2022
07:53
עודכן ב 21:38

השר לשיתוף פעולה אזורי, עיסאווי פריג', ממרצ אמר היום (חמישי) על המחלוקת סביב חוק החשמל כי "זה אבסורד שאנחנו מדברים על זכות בסיסית, הנושא הפך לוויכוח בין ימין לשמאל". כשנשאל בריאיון לזאב קם וקרן אוזן בכאן רשת ב האם הוא מסכים שגם את ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון יחברו לחשמל, ענה כי "אין לי שום בעיה, אני מאמין בזכויות האזרח". השר פריג' הוסיף שבקואליציה מנסים למצוא נוסחה מול שרת הפנים איילת שקד לאישור חוק האזרחות.

האזינו לריאיון עם השר פריג' בכאן רשת ב

ראש הממשלה נפתלי בנט הביע צער בשיחה עם חבר הכנסת מאיר פרוש מיהדות התורה על כך שהחרדים לא חלק מהקואליציה: "זה שאתם לא בממשלה זה חיסרון. אני מאוד רגיש לעניין הזה". השיחה, שהתקיימה לאחרונה ושפרטיה פורסמו הבוקר בכאן רשת ב, התרחשה בדיון סגור של ועדת החוץ והביטחון, ובעצם הייתה שיח ראשון בין ראש הממשלה וחברי הכנסת החרדים מאז הקמת הממשלה, בשל החרם של ראשי המפלגות החרדיות על בנט. 

בישיבה חבר הכנסת פרוש פנה לבנט וביקש ממנו התייחסות לנושא רפורמת הגיור שמקדם שר הדתות, שעוררה הרבה כעס בקרב חברי הכנסת החרדים. בין השניים התפתחה שיחה, על אף שהתוכן שלה לא היה קשור לסקירה הביטחונית שהעביר ראש הממשלה בדיון. 

האזינו לריאיון עם השרה מירב כהן

חבר הכנסת פרוש שאל את אש הממשלה: "למה אתה נותן לבנים של לא יהודים לעשות גיורים?" בנט הגיב: "אנחנו לא נסכים על הכול, אבל אין לנו כוונה להיות לעומתיים כלפי החרדים. הגיורים זה גם לא עניין שלכם (הכוונה היא שהחרדים גם ככה לא מתחתנים עם מגוירים, ז"ק). אנחנו עושים את הדבר הנכון. גם אם זה נראה לכם שזה נגדכם תדעו שזה לא ככה". 

שר האוצר אביגדור ליברמן התייחס לפרסום ואמר כי הוא לא שותף לדעתו של בנט. "המפלגות החרדיות יש אצלן רק פשרה אחת, הם צועקים וצריך לקבל את עמדתם. היה ניסיון לעשות איתם פשרות בתחום הגיור, הכשרות, הכותל, והחרדים לא נכונים לשום פשרה. בנט מייצג גישה אחרת, אבל אנחנו מראש אמרנו שלא נשב איתם", אמר בריאיון לליאל קייזר בתוכנית משחקי הכיס בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא עם שר האוצר ליברמן בכאן רשת ב

יו"ר יהדות התורה משה גפני הגיב לדבריו של ליברמן בכאן רשת ב ותקף: "גם אם אביגדור ליברמן יזחל על גחונו אנחנו לא מתכוונים להיות שותפים שלו, ולא של הממשלה הכושלת הזאת".

גם השרה מירב כהן מיש עתיד התייחסה לרצון להרחיב את הקואליציה, ואמרה בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם דב גיל-הר בכאן רשת ב: "אני בעד ממשלת אחדות רחבה, כולל עם החרדים. עם ישראל רוצה שהחלקים בו יחיו יחד וימצאו פשרות. גם בליכוד יש אנשים מצויינים ואפשר למצוא מכנה משותף. הסיטואציה שנוצרה מול הליכוד היא לא על רקע אידאולוגי".

חברת מפלגתה של כהן, שרת האנרגיה קארין אלהרר, התייחסה גם כן לאפשרות של צירוף המפלגות החרדיות לקואליציה, ואמרה בריאיון לכאן רשת ב: "הקמנו ממשלה טובה שרוצה לעבוד. אני לא רואה צורך לעשות שינויים כרגע, אבל כן צריך שכל חלקי הקואליציה יעבדו בתיאום". 

אחרי המפלה הדרמטית של הקואליציה בתחילת השבוע על חוד קולה של ח"כ ג'ידא רינאוי זועבי ממרצ, חוק הגיוס הונח אמש מחדש על שולחן הכנסת והוא יוכל להגיע שוב להצבעה בקריאה הראשונה כבר ביום שני הקרוב. בקואליציה מקווים שעמיחי שיקלי מימינה יצביע איתה. בתוך כך, המדינה הודיעה אמש לבג"ץ כי היא תעדכן אותו בתוך שלושה שבועות בעניין אישורו של החוק בכנסת.