סייבר
צילום: גטי אימג'ז

היועמ"ש יקים צוות לבדיקת פרשת המשטרה ותוכנות הריגול

המפכ"ל שבתאי לשוטרים: "השימוש בכלים טכנולוגיים על פי דין יימשך, נשדרג את הכלים הללו" • מנדלבליט: "תיאור המקרים בתקשורת מעלה תמונה מדאיגה עד מאוד" • השר בר לב: "אם היה מי שחטא - הוא יימצא ויועמד לדין" • גם רשות המיסים השתמשה במידע שהופק מתוכנות ריגול
משה שטיינמץ ועמיחי שטיין
20 בינואר 2022
20:13
עודכן ב 11:10

פרשת המשטרה ותוכנת הריגול: המפכ"ל רב-ניצב יעקב שבתאי אומר כי השימוש בכלים טכנולוגיים על פי דין ימשך וכי המטרה היא אף להמשיך לפתח ולשדרג את הכלים הללו. באגרת שפרסם היום (שישי), כתב המפכ"ל כי "משטרה שמבקשת להיות רלוונטית במאבקה בפשיעה חייבת לנהוג כך".

אמש הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על הקמת צוות לבדיקת הפרשה. במכתב ששלח למפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי, כתב היועץ כי קשה להפריז בחומרת הפגיעה בזכויות יסוד, אם אכן המקרים שפורסמו בתקשורת נכונים. לפי המכתב, הטענות שפורסמו לא היו מוכרות במשרד המשפטים והוסיף כי תיאור המקרים בתקשורת "מעלה תמונה מדאיגה עד מאוד" . 

היועמ"ש הוסיף כי המשטרה לא פירטה בפניו את הליכי הפיקוח והבקרה שנעשו. עם זאת, במשטרה טוענים בימים האחרונים כי כל פעולה במערכת מתועדת וכי קיימים בה מנגנוני פיקוח "חזקים מאוד" המאפשרים שימוש במערכות רק בצמוד לצווי בית משפט. השר לביטחון הפנים עמר בר לב בירך על הודעת היועץ, ואמר: "אם היה מי שחטא - הוא יימצא ויועמד לדין". 

היום פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי רשות המסים קיבלה גישה למידע שהופק מתוכנת הריגול של המשטרה לצורכי חקירות מס. לפי גורם בכיר לשעבר במערכת האכיפה, שהיה מעורב בשימוש בתוכנות, "הרשות השתמשה במידע שהגיע מתוכנות הריגול להפללת ארגוני פשע".

יחידת סייבר סיגינט שאמונה על השימוש בתוכנת ריגול עבור המשטרה, משמשת למעשה כקבלן הביצוע של רשויות חקירה רבות בישראל, שעושות שימוש במידע שמופק מהן. חוץ מהרשות, גם מצ"ח, מח"ש, הרשות להגבלים עסקיים והרשות לניירות ערך קיבלו גישה למידע מהתוכנות. הגורם מסר בנוסף כי במהלך השנים הופקו תוצרי האזנות סתר מתוכנות ריגול עבור גופי החקירה הללו, בעיקר בתיקים הנוגעים לארגוני פשע. 

מרשות המסים נמסר: רשות המסים מוגדרת בחוק כרשות חוקרת ואינה מוסמכת לבצע האזנות אלא רק לעשות בהם שימוש. כאשר עולה צורך בתיקים המתנהלים על ידי הרשות לעלות עמדת האזנה הדבר נעשה בליווי קצין טוען מטעם משטרת ישראל. האזנות אלו שמבצעת המשטרה עבור הרשות הן האזנות סתר לשיחות בין חשודים בעבירות פשע באמצעות מכשיר טלפון. רשות המסים לא יזמה ולא קיבלה צווי האזנת סתר לצורך שאיבת מידע מטלפון סלולרי באמצעות תוכנה.

התחקיר שמטלטל את מערכת אכיפת החוק - והחברה ששינתה את עולם הביון | האזינו לפרק ב"עוד יום"

עוד פורסם בחדשות הערב, כי המשטרה מקדמת חוק שירחיב את סמכויות החדירה לפלאפונים באמצעות תוכנות ריגול כגון "פגסוס". כיום החוק מאפשר למשטרה להאזין או לבלוש על חשוד באמצעות התוכנות הללו רק על ההווה. אך גורמים במשטרה טוענים כי "חוק החיפוש החדש" שמקדמים במשרד המשפטים יאפשר להם להרחיב את סמכויות החיפוש.

כך המשטרה תוכל לחפש מרחוק באמצעות תוכנת רוגלה גם תכתובות שנעשו בעבר. בחוק החדש, שעבר בקריאה ראשונה, נכתב כי המשטרה תוכל לתפוס ראיות, במידה וקיים חשש להשמדתן - מה שלמעשה יתן לה, על פי אותם גורמים, סמכות לבדוק את תכתובות העבר של חשוד באמצעות תוכנות רוגלה כגון "פגאסוס".

ברקע פרטים נוספים שנחשפו היום בפרשת המשטרה ותוכנת הריגול של NSO, גורם בכיר במשטרה אמר לכאן חדשות כי "אם היו לנו את היכולות הללו במצעד הגאווה בשנת 2015 היינו יכולים למנוע את רצח שירה בנקי. אסור לפגוע בלגיטימציה של המדינה והמשטרה לפעול מול עבריינים". 

נצ"מ מוטי שיף, ראש זרוע חקירות כלכליות בלה"ב 433, אמר בריאיון למאיה ראכלין ב"ערב ערב" בכאן 11: "החוק לגבי ההאזנות פורסם ב-1979, אנחנו פועלים לפיו - גם אם הוא מיושן. אם היו מקרים של חריגה אנחנו נפעל לתקן".