-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתוך שבוע וחצי: התו הירוק צפוי להתבטל

גורמים בממשלה: התו יפוג ב-1 בפברואר, אין כוונה להאריך אותו • במשרד הבריאות התנגדו למהלך לביטול הבידוד לתלמידים • 64,490 מאומתים אובחנו אתמול, מספר החולים קשה מתקרב ל-600
ליאל קייזר, גילי כהן וקטי דור
20 בינואר 2022
20:59

הסוף לתו הירוק? היום (חמישי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי תוקפן של תקנות התו צפוי לפוג ב-1 בפברואר, ולפי גורמים בממשלה - אין כוונה להאריך אותו. עם זאת, הממשלה לא צפויה לבטל את התו לפני מועד התפוגה שלו, והוא צפוי להמשיך ולחול בשבוע וחצי הקרובים. 

מוקדם יותר הערב, הוחלט בממשלה לבטל את הבידוד לתלמידים שנחשפו לחולה מאומת. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי גורמים במשרד הבריאות התנגדו למהלך וטענו כי יהיה טעות לקיים אותו בשיא התחלואה. הגורמים אמרו כי המהלך מנוגד למאמצים לחיסון הילדים, כשרק שליש מהתלמידים שזכאים לחיסון קיבלו אותו. אחד מהתמריצים המשמעותיים לחיסון הילדים עד כה, היה היעדר הבידוד למי מהם שהיה במגע עם חולה מאומת.

המתווה המלא: 

- תלמידים שנחשפו לתלמיד מאומת לא יידרשו עוד להיכנס לבידוד.  

- תלמידים יידרשו לבצע שתי בדיקות אנטיגן בשבוע - בימים ראשון ורביעי, לפני ההגעה ליום הלימודים.

- תלמיד שתוצאת הבדיקה שלו שלילית - יגיע למוסד החינוכי כרגיל.

- תלמיד שתוצאת הבדיקה הביתית שלו חיובית - לא יגיע ללימודים, וייבדק בתחנת בדיקה מפוקחת. אם תוצאותיה שלילית - ישוב ללימודים. אם התוצאה חיובית - ייכנס לחמישה ימי בידוד. 

- ערכות בדיקה ביתיות יחולקו מעת לעת לכלל התלמידים - ללא תשלום.

- ילדים עם תסמינים נדרשים שלא להגיע ללימודים ולהיבדק בבדיקה ביתית.

היום פורסמו בחדשות הערב תוצאות מחקר שנערך בבית החולים איכילוב, שמראה כי רמת המוגנות למחוסני המנה הרביעית, כשבוע לאחר החיסון, עולה פי 2 בהשוואה למחוסני מנת הבוסטר הראשונה. במחקר ניתחו החוקרים נתונים של 608 עובדי מבית החולים שיבא תל השומר, מתוכם 566 היו מחוסני מנה שלישית. 

משרד הבריאות עדכן הערב כי 64,940 מאומתים אובחנו אתמול. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 18%, בעוד מספר החולים קשה נושק ל-600. לפי חוקרי האוניברסיטה העברית, שיא התחלואה צפוי להגיע בארבעת הימים הקרובים, ומספר הנדבקים היומי אמור להגיע ל-200 אלף חולים ביום. שיא התחלואה הקשה צפוי להגיע בעוד כשבוע, ויעמוד על יותר מ-200 חולים קשים ליום. עם זאת, מספר האשפוזים בסך הכול, צפוי לעמוד על 1,000 בסוף החודש.