בנימין נתניהו

מקורבים לנתניהו מייעצים לו בימים האחרונים לא ללכת להסדר

אותם מקורבים מזהירים את נתניהו כי אם יסכים להסדר - לעולם לא ישוב לכיסא ראש הממשלה. כמה מחברי הליכוד הרואים עצמם מועמדים להחליף את נתניהו שוחחו השבוע עם אנשי ימין החברים בקואליציה
יערה שפירא
21 בינואר 2022
23:17

מקורבים לראש האופוזיציה בנימין נתניהו מייעצים לו שלא לחתום על הסדר טיעון עם הפרקליטות. כך פורסם הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11.

אותם מקורבים מזהירים את נתניהו כי אם יסכים להסדר - לעולם לא ישוב לכיסא ראש הממשלה. בתוך כך, כמה מחברי הליכוד הרואים עצמם מועמדים להחליף את נתניהו שוחחו השבוע עם אנשי ימין החברים בקואליציה. הדבר מעורר חשש בפלג השמאלי של הקואליציה לשלמות הממשלה.

אמש פורסם בכאן חדשות כי בשני הצדדים, סביבת נתניהו ומשרד המשפטים, מעריכים כי הסיכויים להגיע להסדר קלושים אך שניהם אומרים כי זה לא נגמר עד שזה נגמר. נכון לעכשיו אין משא ומתן, והצדדים מסמנים את תחילת השבוע הבא, הימים ראשון ושני, כנקודת הזמן שאם עד אליה לא יהיה פיצוח - הסיפור אבוד.

נקודת המחלוקת העיקרית הייתה ונותרה הקלון. המשנה לפרקליט המדינה, עורך הדין מומי למברגר, אמר מוקדם יותר היום בכנס מחוז דרום של לשכת עורכי הדין כי גם בכתב אישום מקוצץ - חייב להיות קלון. עוד פורסם הערב כי מקורב לנתניהו, שלוקח חלק בצוות המשא ומתן, מאשים את היועץ המשפטי לממשלה. לדבריו, אביחי מנדלבליט - חטף רגליים קרות.

"הרוביקון" שייאלץ לחצות נתניהו בדרך להסדר

בריאיון לגאולה אבן-סער ב"השבוע" אמר עו"ד איל רוזובסקי, פרקליטו לשעבר של אהוד אולמרט, כי הוא מעריך שעורכי דינו של נתניהו דוחפים להסדר טיעון, מכיוון שהם מעריכים שבמשפט תהיה הרשעה והעונש יהיה כבד יותר. "כמובן שהסדר טיעון הוא אף פעם לא דבר משמח", אמר רוזובסקי. "לנאשם מאוד קשה לעבור את הרוביקון של הודאה שהוא עבר עבירה, קל וחומר כשיש קלון על הפרק אני מניח שעכשיו מאוד קשה לנתניהו לעבור את הרוביקון הזה ולהודות שהוא עבריין".

על הדמיון בין המצב כעת למצב שהיה עם אולמרט, אמר רוזובסקי: "אם יהיה הסדר הפעם, ההבדל העיקרי בין המצב הזה למה שהיה עם אולמרט – הוא שאז ההסדר היה לפני המשפט. אבל בהחלט נכון לומר שחלק מהסדר הוא גם הקלה בענישה, במחיר שחסכו משפט והבאת עדים, ומתחשבים בתרומתו של האדם מחוץ לתיק הפלילי".

עוד אמר פרקליטו לשעבר של אולמרט: "אני מעריך שאם יהיה הסדר זה יעבור את בית המשפט העליון. אני חושב גם שבית המשפט היום הוא כזה שממעט להתערב בשיקול של היועץ המשפטי לממשלה. השליטה על הסדרי טיעון היא של הפרקליטות שמכירה את חומר הראיות.

על התערבותו של אהרן ברק בהסדר אמר: "הוא עשה טעות במקרה הזה בכך שהתערב. אמנם היום הוא איש פרטי, אבל הוא לא לגמרי איש פרטי. הוא לא היה צריך להתערב ולתווך. הפגיעה היא קודם כל במורשת שלו ובתדמית שלו. הנימוקים שלו גם לא היו רלוונטיים – לא צריך להיות הבדל בדין בין אנשים שמגינים על מערכת המשפט לכאלה שלא מגינים על מערכת המשפט".