מוטי כהן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מוטי כהן בוועדת נאור: נושא מירון לא עלה בחפיפות בין התפקידים

מ"מ המפכ"ל לשעבר אמר כי הנושא לא אמור לעלות בחפיפה. כהן ציין שהלקח מהאירועים ב-2019 הוא שיש למנות מנהל לאירוע
אמוץ שפירא
23 בינואר 2022
10:59

הוועדה לחקר האסון בהר מירון, בראשות שופטת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור, המשיכה היום (ראשון) לשמוע עדויות של בכירים במשטרה. ממלא מקום המפכ"ל לשעבר, ניצב בדימוס מוטי כהן, שכהונתו הסתיימה בתחילת 2021, אמר בוועדה כי בחפיפה לכניסתו לתפקיד ובחפיפה עם יציאתו הנושא של אירועי מירון לא עלה. לדבריו, הנושא גם לא צריך לעלות בחפיפה.

כהן אמר כי הלקח שלו מאירועי מירון 2019 הוא שצריך להיות מנהל לאירוע. הוא הוסיף כי אחרי האירוע ב-2020, שנחוג עם מספר קטן של משתתפים בגלל הקורונה, הוא קיים דיון על הפקת לקחים, אך לא יותר מכך. ממלא מקום המפכ"ל לשעבר אמר כי בגלל הבחירות "לא היה עם מי לדבר בתקופה הזו".

נוסף לכהן, מעידים היום בוועדה ראש אגף המבצעים והשיטור במשטרה, ניצב סיגל בר צבי, מפקד המכללה לשוטרים, תנ"צ כורש בר נור וראש אגף הדרכה במשטרה, ניצב אבשלום פלד.

לפני כשבוע פורסם בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11 קו ההגנה של המפכ"ל, רב ניצב יעקב שבתאי, בוועדה - האחריות לאירוע מוטלת על מפקד מחוז הצפון ניצב שמעון לביא, כל המפקדים חשבו שהתוכנית טובה. המפכ"ל בעצם מפיל את האחריות על לביא עם הטענה שמירון הוא אירוע מחוזי, ולאירוע מחוזי יש מפקד – מפקד המחוז.

עוד יטען המפכ"ל כי הגשר היה בעייתי מבחינה הנדסית - זוויות הגשר, המפתח ואפילו הפסים למניעת החלקה היו שחוקים. ייתכן שישווה את האסון למכביה או לוורסאי ויאמר שאומנם הגשר לא קרס, אך גרם לאסון.

הוא יסביר שבמקומות ובמעברים שהיו מועדים ללחץ וצפיפות ברחבי ההר נערכה המשטרה עם מחסומי לחץ, שוטרים בשטח ואמצעי כריזה, אך גשר דב לא סומן כנקודת תורפה. בין השאר מאחר שהמקום הוא מעבר יחסית צדדי, כשלא ניתן לצפות ממנו על ההדלקות והאירועים השונים. שבתאי יוסיף כי למשטרה אין סמכות חוקית ולגיטימציה ציבורית להגביל קהל באירוע כזה וכי המשטרה לא יוזמת ומארגנת, אלא נערכת לאירוע, במנגנון של ויסות קהל.

מי שולט בהר? | עוד יום

עוד יגיד המפכ"ל כי הוא איננו אמור לרדת לרזולוציות של העמדת שוטרים בעמדות, אלא לבדוק הלימה בין האתגרים לבין המענה המבצעי. שבתאי יציין כי המפקדים לא הציגו אלטרנטיבה או טענו שאין לאשר את התוכנית, כולל ראש אגף המבצעים שפרש לפני האסון. שבתאי יגיד גם כי לאחר שנודע לראש חטיבת המבצעים שיסיים את תפקידו בהחלטה של ראש האגף החדשה, הוא הוציא מכתב לוועדה וניסה לקשור בין הדברים באופן מלאכותי.

המפכ"ל יטען כי בוועידה הלילית עם פרופסור נחמן אש אמר כי "עלולה להיות פה ועדת חקירה", אם המשטרה תיאלץ לבדוק תו ירוק בכניסה להר ויווצר צוואר בקבוק. הדבר נאמר בהקשר של בדיקת תו ירוק בכניסות, מחשש לדוחק ולכן הוסכם שייבדק בעלייה לאוטובוסים.

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות | עוד יום