מחלקת קורונה בשערי צדק
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכירי מערכת הבריאות: התמותה תמשיך לעלות בשבוע הבא

בריאיון לכאן רשת ב אמר השר הורוביץ כי "ייתכן שנשאיר את התו הירוק רק במקומות עם נטייה לסיכון" • מספר המאושפזים במצב קשה – 814 • יותר מ-100 חולים מתו בתוך שבוע • חשש שקבוצת עובדים זרים שהגיעו לישראל מנפאל חלו בווריאנט הקורונה החדש BA2 • פרופ' בליצר לכאן רשת ב: עוצמת הגל הנוכחי לא תחזור
קטי דור
24 בינואר 2022
08:33
עודכן ב 21:28

עדכון 25.01: הצוות לטיפול במגיפות ממליץ: חיסון רביעי לבני 18 ומעלה עברו 5 חודשים ממועד החלמתו או ממועד קבלת החיסון השלישי

בכירי מערכת הבריאות אמרו הערב (שני) לכאן חדשות כי העלייה בתמותה תימשך גם בשבוע שבועיים הקרובים, כנגזרת של התחלואה הקשה שעולה. בבתי החולים יש מחסור חמור במיטות טיפול נמרץ וצוותים שיפעילו את מכשירי האקמו.

בשבוע האחרון נפטרו בישראל 126 חולי קורונה - עלייה של פי 2 מהשבוע שלפניו, כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו היום. 8,481 חולי קורונה נפטרו מפרוץ המגפה. כיום יש יותר מחצי מיליון חולים פעילים בישראל, מספר החולים שמצבם קשה עלה ל-817. שיעור הבדיקות החיוביות אתמול - כ-22%.

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר הערב כי הוא מקווה שמהשבוע הבא תתחיל מגמת ירידה במספר החולים שמצבם קשה. "אנחנו מפגרים בכמה שבועות אחר מדינות שחוו התפרצות של האומיקרון ואפשר להעריך על סמך נסיונן כיצד יתפתח המצב בישראל", אמר הורוביץ לשלי יחימוביץ' בתוכנית שלי וגואטה בכאן רשת ב.

לשאלה אם יבוטל התו הירוק השיב שר הבריאות כי משרדו בוחן כעת את הנושא. "צריך להיות זהירים. ייתכן שנשאיר אותו במוסדות הדיור לקשישים, שהם האוכלוסיה הפגיעה ביותר", אמר. הורוביץ אישר את הדיווחים שעשרים פועלים זרים מנפאל אובחנו לאחר בואם לישראל מאומתים לתת זן חדש של אומיקרון, אך הדגיש כי אין מידע המלמד שתת הזן הזה מסוכן יותר מהזן המקורי.

האזינו לריאיון עם השר הורוביץ בכאן רשת ב

קבוצת עובדים זרים שהגיעו לישראל מנפאל חשודים שחלו בווריאנט החדש

פרסום ראשון: חשש כי קבוצת עובדים זרים שהגיעו לישראל מנפאל נדבקו בזן החדש של הקורונה BA2. כ-100 עובדים הגיעו לארץ לפני יומיים במטרה לעבוד עם קשישים. הם עברו בדיקות PCR בשדה התעופה והתגלה שיותר מ-20 מהם חיוביים לקורונה. בנפאל הזן החדש של האומיקרון הוא הדומיננטי ולכן עולה החשש שגם העובדים שחלו נדבקו בו. העובדים המאומתים נמצאים בבידוד במלוניות, ומחכים לתוצאות  הריצוף הגנטי כדי לוודא באיזה ווריאנט מדובר. 

לפי כשבוע וחצי פורסם לראשונה בכאן חדשות שאותרו בישראל כבר 20 מקרים של נדבקים בזן BA2. כרגע ידוע שיש לו יותר מוטציות מלאומיקרון המקורי. תת-הזן נראה לראשונה בסין לפני כמה שבועות. החשד הוא שמקורו בהודו, שם מכנים אותו ה"הזן המתגנב", כיוון שבדיקת PCR לא מזהה אותו במקרים רבים. 

פרופ' בליצר: עוצמת הגל הנוכחי לא תחזור על עצמה

ראש צוות המומחים של ממונה הקורונה, פרופסור רן בליצר, אמר הבוקר לאסף ליברמן בכאן רשת ב: "עוצמת הגל הנוכחי של האומיקרון לא תחזור על עצמה". פרופסור בליצר הסביר שאחרי הגל נצטרך להתייחס אחרת למחלה ולהשאיר את המערכות מוכנות מספיק ודרוכות להתמודדות עם זן חדש של הנגיף. עם זאת, הוא הבהיר כי "נכון לרגע זה אנחנו עדיין בשיא של הדבקות - יש לנו כ-800 חולים במצב קשה שנמצאים עכשיו בבתי החולים". 

האזינו לריאיון עם פרופסור רן בליצר בכאן רשת ב

ראש קבינט המומחים העריך שבתרחיש האופטימי, בסוף הגל הנוכחי השילוב של רוב גדול של אוכלוסייה מחוסנת, יחד עם החסינות הטבעית שתהיה לאלו שנדבקו - תוביל לחסינות מספיק גבוהה כדי למנוע לפחות לכמה חודשים גל תחלואה גדול מהאומיקרון. 

מנכ"ל משרד הבריאות למנהלי בתי החולים: היערכו לפתיחת מיטות נוספות 

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, שלח מכתב למנהלי בתי החולים והנחה אותם להיערך לפתיחת מיטות נוספות. "בימים האחרונים אנו עדים לעליית תחלואת קורונה הדורשת אשפוז, ובמקביל נצפית בעיה בזמינות מיטות לאשפוז מתאים, ובמיוחד במיטות טיפול נמרץ", כתב פרופסור אש. "ככל שנדרש לשם כך לצמצם פעילות אלקטיבית לימים הקרובים, אני מנחה אתכם לעשות זאת". מנכ"ל משרד הבריאות הוסיף כי ניתן לאשפז חולי קורונה גם במחלקות טיפול נמרץ שאינן קורונה, אם יש חדרים סגורים וניתן לבודד את המטופל לשביעות רצון היחידה למניעת זיהומים בבית החולים.

המשרד לשוויון חברתי: ביטול הבידודים העלה את החרדה בקרב מבוגרים

נתונים של המשרד לשוויון חברתי שפורסמו הבוקר בכאן רשת ב מלמדים כי בגלל ביטול הבידודים, מפלס החרדה בקרב מבוגרים עולה והם מסתגרים בבתיהם. לפי הנתונים, 55% מהפניות באו מאזרחים ותיקים שחוששים לצאת לקניות ומבקשים סיוע במשלוח מזון ותרופות עד הבית. מדובר בעלייה של כ-20% בפניות מסוג זה לעומת גלי התחלואה הקודמים.

עוד עולה כי בפניות בנושאי הפגת בדידות וחוסן נפשי חלה ירידה. בגלים הקודמים כמעט חצי מהפניות היו בנושאי בדידות ובגל הנוכחי מדובר רק ב-19% מהפניות. על כן, בימים האחרונים החל מבצע שליחת מסרונים לכמיליון אזרחים ותיקים הקוראים להם לפנות לסיוע.

אתמול אמר מנהל השלוחה האירופית של ארגון הבריאות העולמי, האנס קלוגה, שאירופה מתקרבת לעבר מציאות של סיום המגפה, אך לא בהכרח לסופה של הקורונה. בריאיון לסוכנות הידיעות "AFP" הוא העריך שברגע שתחלואת האומיקרון תירגע, תהיה תקופה שקטה של כמה שבועות לפני שהנגיף יחזור, אך אין זה אומר שהוא יופיע שוב במתכונת פנדמית. 

אתמול פורסם בחדשות הערב שבמערכת הבריאות מעריכים ששיא ההדבקה בגל הנוכחי יתרחש בימים הקרובים, ואחריו תחל התייצבות וירידה בתחלואה. בד בבד, ד"ר טל ברוש, מרכז הצוות לטיפול במגיפות של משרד הבריאות, אמר הבוקר לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב: "התו הירוק הוא די מיותר. כרגע הסיכוי של מחוסנים ומחלימים להידבק כל כך גדול, שהתו לא מבדיל בצורה טובה בין אנשים שמהווים סיכון לאלה שלא". 

האזינו לריאיון עם ד"ר טל ברוש בכאן רשת ב

אתמול קבינט המומחים להתמודדות עם נגיף קורונה המליץ לממשלה שלא לחדש את תקנות התו הירוק, אך להשאירו במקומות שבהם נמצאת אוכלוסייה בסיכון. ההמלצה פורסמה ברקע דיונים שמקיים בימים אלו משרד הבריאות על צמצום או ביטול התו, שתוקפו יפקע בסוף החודש עבור ראשוני המתחסנים במנה השלישית.

בדיון שקיים קבינט המומחים גובשו כמה המלצות, אחת מהן היא לאפשר לאוכלוסיות בסיכון להימנע מלצאת לעבודה על חשבון ימי מחלה שנתיים, ולאפשר לילדיהם להימנע מללכת ללימודים ללא צורך באישור רופא.