-

נתיב הכטב"מים מעל ישראל: ארה"ב שולחת לגבול אוקראינה כלי טיס עבור מודיעין - מבסיס באמירויות

בימים האחרונים כלי טיס אמריקניים שמוצבים דרך קבע באיחוד האמירויות טסים צפונה לעבר מוקד המשבר, כשהם עוברים בשמי ישראל • ביידן העלה כוננות ל-8,500 חיילים
איתי בלומנטל
24 בינואר 2022
06:55
עודכן ב 22:14

המשבר באוקראינה: ארצות הברית שלחה כלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מים) לגבול אוקראינה - בנתיב שעבר מעל שמי ישראל. טיסות כלי הטיס התרחשו כבר כמה פעמים בשבוע האחרון, כשהכלים יצאו מבסיס אמריקני באיחוד האמירויות ועברו מעל ישראל. הלילה הכטב"ם, מסוג גלובל הוק RQ-4, קיבל אייקון משלו ביישומון התעופה "פלייט ראדר".

נתיב הכטב"ם ביישומון פלייט רדאר

תיעוד הכטב"מים האמריקנים בשמי ישראל. צילום: זיו סוקולוב

על רקע המשבר, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הורה לשר ההגנה האמריקני לויד אוסטין להציב 8,500 חיילים בכוננות גבוהה על רקע המתיחות בגבול. כרגע לא התקבלה החלטה על פריסת חיילים נוספים בשלב זה. מוקדם יותר דיווח הוול סטריט ג'ורנל כי החיילים שנמצאים כרגע בכוננות יסייעו לכוחות נאט"ו במקרה של פלישה רוסית או במקרה של פינוי מהיר של אמריקנים המתגוררים באוקראינה.

בתוך כך, במשרד החוץ האמריקני הודיעו הלילה כי אישרו פינוי של עובדים בשגרירות האמריקנית בקייב, והורו גם על פינוי של בני משפחות העובדים. המשרד קרא לכל אזרחי ארצות הברית השוהים כעת באוקראינה לשקול לעזוב, בעקבות האיום הצבאי הנשקף מצידה של רוסיה. בהמשך פרסם המשרד אזהרת מסע לאזור בעקבות "מתיחות המתמשכת לאורך הגבול עם אוקראינה". 

המלחמה הקרה 2.0 | האזינו לפרק מתוך "עוד יום"

משלוח ראשון של סיוע ביטחוני אמריקני בסך 200 מיליון דולרים נחת ביום שבת בקייב, כך נמסר משגרירות ארצות הברית באוקראינה. בהודעה שפרסמה השגרירות נאמר כי ארצות הברית תמשיך להעביר סיוע למדינה כדי לתמוך במאמצי הצבא המקומי על ריבונותה של אוקראינה. 

משרד החוץ הרוסי פרסם ביום שבת האחרון הודעה חריפה המעידה על כך שהשיחות שניהל שר החוץ סרגיי לברוב עם מקבילו האמריקני אנתוני בלינקן נכשלו. "במקום הצעות לפתרון המשבר קיבלנו מהאמריקנים שורת האשמות - הם שוב מציגים אותנו כתוקפן", נאמר בהודעה. רוסיה דורשת מנאט"ו להפסיק את התרחבותה מזרחה, והם במקום זאת מציגים אותנו כאויבי הציוויליזציה".

בהכנת הידיעה השתתפו בר שפר ויואב זהבי