נשיא המדינה יצחק הרצוג
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נשיא המדינה הרצוג יקיים ביקור נשיאותי באיחוד האמירויות

הרצוג יגיע למדינה יחד עם אשתו בסוף החודש וייפגש עם יורש העצר בן זאיד • במהלך הביקור יפתח את "יום ישראל" בתערוכת האקספו 2020 המתארחת בדובאי
סולימאן מסוודה
25 בינואר 2022
18:00

נשיא המדינה יצחק הרצוג ימריא בסוף החודש לאיחוד האמירויות לביקור ראשון בממלכה. בבית הנשיא עדכנו הערב (שלישי) כי הוא ייפגש עם יורש העצר מוחמד בן זאיד. הנשיא צפוי לבקר באבו דאבי ולערוך פגישות רשמיות גם עם שר החוץ של איחוד האמירויות, השייח עבדאללה בן זאיד, עם סגן הנשיא, ראש הממשלה, שר ההגנה ושליט דובאי, השייח' מוחמד בן ראשד אאל מכתום ועם נציגי הקהילה היהודית.

רעייתו של הנשיא מיכל תתלווה אליו בביקור. הנשיא יפתח את "יום ישראל" בתערוכת "אקספו" שתיערך בדובאיבן זאיד והרצוג שוחחו כמה פעמים מאז כניסת הרצוג לתפקיד, בין היתר לאחר מות אימו של הנשיא ותקיפת החות׳ים באמירויות.

נשיא המדינה מסר לקראת ביקורו: ״אנחנו זוכים לעשות היסטוריה בקיום ביקור ראשון של נשיא מדינת ישראל באיחוד האמירויות. הביקור החשוב הזה מתקיים בתקופה בה העם בישראל והעם באמירויות שוקדים על הנחת יסודות לעתיד חדש משותף. אני מאמין כי שותפות חדשה ואמיצה זו תביא לשינוי חיובי במזרח התיכון ותעורר השראה באזור כולו. עם שוחר שלום אנו, ויחד נרחיב את מעגל השלום ההיסטורי של הסכמי אברהם והשלכותיו, ניצור עולם טוב יותר, סובלני יותר ובטוח יותר למען הדורות הבאים. אני מודה לשייח' מוחמד בן זאיד על הזמנתו האדיבה שהיא הזדמנות היסטורית להעמקת קשרי הידידות בין עמינו״.

לפני כחודש וחצי, ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש עם יורש העצר של איחוד האמירויות בארמונו הפרטי באבו דאבי, והיה זה הביקור הרשמי הראשון של ראש ממשלה ישראלי באיחוד האמירויות מאז החתימה על הסכמי אברהם. בתום פגישתם הודיעה לשכת ראש הממשלה כי יורש העצר נענה להזמנת בנט לבקר בישראל. בהתאם, הנחה ראש הממשלה את אנשיו להתחיל בעבודה על הביקור מול הצד האמירותי.

ההזמנה האמירותית לביקור הגיעה חודשיים לפני ביקורו של בנ. את ההזמנה קיבל משגריר האמירויות בישראל, מוחמד אל-חאג'ה, בשמו של יורש העצר. לפני שבוע אמר בן זאיד לנשיא יצחק הרצוג כי הוא מצפה לביקור במדינתו. יורש העצר אמר זאת בשיחת טלפון בין השניים, שהתקיימה לרגל חגיגות 50 שנה לאיחוד האמירויות.

בהודעת הלשכה נמסר כי עיקר הביקור עסק בבניית הקשר וההיכרות האישית בין המנהיגים, ששוחחו בפתיחות והדגישו את רצונם בחיזוק השלום בין שתי המדינות ובניית היחסים הכלכליים. עוד נמסר כי ראש הממשלה הנחה את מנכ"ל משרדו להאיץ באופן דרמטי את קידום הסכם הסחר החופשי בין המדינות, ביחד עם משרד הכלכלה, כך שייחתם עוד ברבעון הראשון של שנת 2022.

באבו-דאבי התקבל ראש הממשלה על ידי שר החוץ האמירותי שייח' עבדאללה בן זאיד במשמר כבוד. במעמד קבלת הפנים אמר בנט: "אני מעריך את האירוח החם שלכם, זו קבלת פנים נפלאה. אני מאוד נרגש להיות כאן, בביקור רשמי ראשון של מנהיג ישראלי כאן. אנחנו מצפים לחזק את מערכת היחסים בין המדינות".

טרם המראתו לביקור ראשון של ראש ממשלה במדינה, אמר בנט: "אני שמח להמריא לביקור היסטורי, ראשון מסוגו, באיחוד האמירויות. אפגש שם עם יורש העצר מוחמד בן זאיד ועם עוד שרים וגורמים בכירים באמירויות". ראש הממשלה הוסיף: "הביקור נועד להעמיק את שיתופי הפעולה בין המדינות בכל התחומים. היחסים מצוינים וענפים, ועלינו להמשיך לטפח ולחזק אותם, ולבנות את השלום החם בין שני העמים".

ברגע האחרון, בוטלה התלוות עיתונאים לביקור. הוסבר כי הסיבה היא מצב הקורונה והתפשטות האומיקרון בעולם. עוד נמסר כי פמליית ראש הממשלה צומצמה באופן משמעותי, וצפוי לטוס עימו הסגל הבכיר בלבד. גם לוח הזמנים המיועד קוצר.

בחודש אוקטובר פורסם בחדשות הערב שמשלחת של שישה שרים וסגני שרים מומנה על ידי מכון מחקר אמריקני. חברי המשלחת דרשו שהמדינה תממן את עלות הטסת העוזרים שלהם. המדינה שילמה יותר מ-100 אלף שקלים על אבטחה, ועשרות אלפים למימון העוזרים. גורם במשלחת אמר לכאן חדשות: הנסיעה הייתה "לא מועילה".

האזינו לריאיון עם ח"כ אמילי מואטי

ח"כ אמילי מואטי, גם היא חלק מהמשלחת, לא הודיע על נסיעתה לכנסת כנדרש בחוק. חברת הכנסת הגיבה לפרסום ואמרה בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "אני מרגישה מאוד לא בסדר שלא דיווחתי לוועדת האתיקה. התקשרו מלשכת השר פריג' ואמרו שאני מוזמנת להצטרף למשלחת שרים, רק שם הבנתי שזו לא משלחת שרים. טעויות של מתחילות".