t
ד"ר גיא ביבי

"הוא ליטף אותי וקפאתי": העדויות נגד הגינקולוג הבכיר

תחקיר כאן חדשות חושף עדויות של ארבע נשים שסיפרו על מקרים של אמירות והתנהגות בלתי הולמת מצידו של ד"ר גיא ביבי, בזמן שהעניק להן טיפול רפואי. במקרה אחד הרופא אף הגיע לביתה של מטופלת ונישק אותה
ורד פלמן
25 בינואר 2022
21:48

ד"ר גיא ביבי, רופא נשים בכיר, עבד עד לא מזמן בבית החולים איכילוב וכעת מקבל מטופלות באופן פרטי ובקופות החולים. בתחקיר כאן חדשות שפורסם היום (שלישי) בחדשות הערב מופיעות עדויות של ארבע מטופלות, שסיפרו על מגע לא ראוי מצידו והתנהגות בלתי הולמת בזמן שהעניק להן טיפול רפואי. במקרה אחד הרופא אף הגיע לביתה של מטופלת ונישק אותה. 

צפו בתחקיר המלא ששודר בחדשות הערב

אחת המטופלות סיפרה שהרופא חיבק אותה בזמן שהייתה ערומה בפלג גופה התחתון והצמיד את פניו אליה לאחר שבכתה בעקבות בדיקה. מטופלת נוספת תיארה סיטואציה דומה מאוד והוסיפה שלאחר כחצי שנה כשהגיעה לביקורת הוא ליטף לה את הלחי. "לא עשיתי עם זה שום דבר", היא מספרת. "אפילו שראיתי את הרופא הזה אחר כך במקום אחר וקפאתי. הבנתי שכנראה הגוף שלי יודע יותר טוב ממני, ושזה באמת משהו שהשאיר בי טראומה וצלקת". 

מטופלת אחרת שעבדה בישראל לפני כעשור מתארת שנאלצה לעשות הפלה ומספרת על המפגשים עם הרופא: "כבר בהתחלה הוא ניסה להציג את עצמו בתור 'הבחור הישראלי הטוב', הוא ממש רצה להיות בתפקיד של המושיע שלי.  הוא ליטף אותי ושם את היד שלו על הרגל שלי – זאת הייתה אמורה להיות נורה אדומה מההתחלה". 

"הרגשתי שאני לא היחידה שחוותה את זה איתו, כנראה שיש נשים שעברו עוד דברים, אולי יותר גרועים"

בהמשך היא סיפרה על מפגש עם ד"ר ביבי בביתה, לאחר שהציע להביא לה גלולות. "אני לא זוכרת בדיוק איך זה התחיל אבל אני זוכרת שהתנשקנו. אחרי זה שאלתי את עצמי – מה קרה? אני זוכרת שאמרתי כמה פעמים 'לא' עד שהוא הבין ואמר 'אוקי'".  

לפני כמה שבועות התלוננה מטופלת של הגינקולוג הבכיר במשרד הבריאות. היא סיפרה שד"ר ביבי שאל אותה בזמן בדיקה וגינאלית מאיפה היא מוכרת לו, שאל על הקעקועים שלה ונגע לה ברגל. לדבריה היא קפאה ולא ידעה בדיוק מה עברה. "הייתה לי תחושה מאוד חזקה שאני כנראה לא היחידה שחוותה את זה איתו", היא אמרה. "כנראה יש נשים שעברו איתו עוד דברים, אולי יותר גרועים. לי זה הרגיש זו הייתה כמו בדיקת גבולות ראשונית, שהייתה יכולה להחמיר אם הייתי ממשיכה ללכת אליו. רציתי שאם נפגעות אחרות מתלוננות, יהיה גב לתלונה שלהן". 

תגובות

סנגורו של ד"ר גיא ביבי, עורך הדין  בועז קניג, מסר: "מרשי כופר מכל וכל בטענות חסרות הבסיס המועלות נגדו. מדובר באירועים מלפני שנים רבות שמוטב היה לו לא היו מועלים. הטרנד של תלונות המועלות מהאוב כנגד גינקולוגים הוא הזוי ומופרך, כאשר בענייננו, עיננו הרואות שכלל לא מדובר בעבירות מין חלילה וחס. כל אישה באשר היא, שתתכבד ותפנה למשטרה ונשיב לגבי כל טענה וטענה". 

בבית החולים איכילוב מסרו: "לפני שנה סיים ד"ר ביבי את תפקידו בבית החולים לבקשתו ללא קשר, בעקבות חריגה מקצועית רפואית. לאורך כל שנות עבודתו מעולם לא קיבלנו תלונה נגדו בחשד להתנהלות לא הולמת. לפני מספר ימים התקבלה תלונה ראשונה של מטופלת לבדיקה לא הולמת. בית החולים תחקר את המקרה ומצא כי הבדיקה בוצעה באופן הולם ומקצועי. מנגד, כן התקבלו בהנהלת האגף טענות של רופאות קולגות שלו לשיח שאינו מכבד והולם מצידו".

במשרד הבריאות הגיבו: "התלונה נגד הרופא מתבררת בנציבות קבילות הציבור למקצועות רפואיים במשרד הבריאות. הבירור מתבצע גם מול שירותי בריאות כללית. הבירור טרם הסתיים".

מקופת חולים כללית נמסר: "תלונות שהגיעו בעבר בנוגע לרופא המדובר נבדקו על פי הנוהלים וסיכומי הבירורים הועברו לכל הנוגעים לדבר, כנדרש. אנו פועלים בהתאם לחוק ולנהלים ומנחים את כלל אנשי הצוות לוודא כי השירות הרפואי יינתן בצורה מכבדת, תוך יצירת מרחב טיפולי בטוח ובצורה הולמת".

מיטל בנשק, סמנכ"לית "קרן בריאה", אמרה: "התחקיר על ד"ר גיא ביבי מראה איך ניתן לתעתע בנשים לגרום להן לחשוב שאולי מה שהן חוו זה בסדר, אולי הרופא היה 'נחמד'  אבל בעצם לחוות חציית גבולות אסורים ולפגוע בנשים שנמצאות במצבים רגישים. משרד הבריאות חייב להפר את שתיקתו הרועמת ולקדם קמפיין ציבורי שיבהיר למטופלות מה הזכויות שלהן ויחדש את האמון שלהן במערכת הבריאות.

"מחדל נוסף הוא שמשרד הבריאות מסרב לרכז אצלו את כלל התלונות שמוגשות נגד רופאים במוסדות הרפואיים בשל עיקרון 'חופש העיסוק' (אלא רק את התלונות שבתי החולים והקופות מצאו כמוצדקות) ובכך הם נוטשים את הנפגעות בזירה כי אין מי שמפקח, מצליב ומתכלל. גם זה חייב להשתנות. אם יש נשים נוספות שנפגעו במהלך טיפול רפואי הן מוזמנות לפנות אלינו בקרן בריאה ואנחנו נעשה הכל כדי לסייע".