t
אדם יוספה

"אני צריך להוכיח לאגף השיקום שאסון המסוקים דפק אותי?"

25 שנים חלפו מאז אסון המסוקים, אבל יש אנשים שבעבורם האירוע הקשה הזה לא הסתיים מעולם. 73 חיילים נהרגו אז, ובשנים האחרונות הצטרפו לרשימה עוד שניים שנחשפו למראות הקשים, סבלו מפוסט טראומה, נפטרו בנסיבות טראגיות והוכרו - חללי צה"ל. כעת מבקשים חיילים נוספים שהיו בזירה, ולא התאוששו מאז, להשמיע את זעקתם
ריאד עלי
27 בינואר 2022
22:22
עודכן ב 29 ינואר 11:18

בינואר 1997 נקרא אדם יוספה, אז חייל בבסיס אביבים, למשימה שלא ידע איך יצא ממנה. "המ"פ אמר שהייתה תאונה וצריך ללכת לחלץ. קמתי יאללה נוסעים. חצי שעה אחר כך מגיעים לתוך גיהנום". 25 שנה עברו מאז אסון המסוקים ואדם יוספה עדיין שם בשאר יישוב, והתמונות מהלילה ההוא מרצדות בעקשנות אובססיבית מולו זיכרון אכזרי". 

צפו בכתבה של ריאד עלי מתוך חדשות הערב 

"הייתה שם בעצם מדורה ענקית, כשאש שלא שורפת את העצים כי יורד גשם. פיצוצים כי כולם מלאים בתחמושת. קר נורא בחוץ והכל בוער מבפנים ומבחוץ. ושקט". למשך 15 שנים אדם התעורר מתוך סיוטים ולא עשה את הקישור. מתי אתה מתחיל להבין?

"הגיע רגע שישבתי עם גיסי שהיה קצין באגוז. אמרתי לו, 'אתה יודע, הפעם האחרונה שראיתי אותך בוכה זה היה כשארז גרשטיין נפטר'. הוא אמר לי, 'גרשטיין? אתה יודע איך אתה נראית באסון המסוקים?'. אמרתי לו, אני? באסון המסוקים? מה?". 

כך החל להבין אדם למה הוא לא יכול להירדם מחוץ לבית, למה הוא תמיד מסתכל מאחורי הגס, למה הוא לא נכנס לקניונים ולמקומות הומים. למה הוא לא ישן יותר משעתיים שלוש בלילה, ולא נרדם בלי לעשן קנאביס. 

אמיר שי עסק בזמן האסון באיסוף הגופות. עבודת קודש, כמו שהוא מגדיר אותה. "ראיתי אנשים שלא היה במצב שלם. אנשים שאש פגעה בהם ואנשים שחלקם לא ניתן היה לזיהוי", שיחזר. כמה שנים אחרי האסון הגיש שי תביעה להכיר בו כפוסט טראומתי. "התחושה הייתה שהם לא רוצים לשמוע", סיפר.

רק לאחרונה, אחרי המקרה של איציק סעדיאן, העלו לו את אחוזי הנכות ל-30%. "בוועדה האחרונה יו"ר הוועדה ממש צעק עליי, ואמר לי שהוא לא מאמין לדברים שאני אומר. יצאתי משם בוכה", סיפר. 

אסון המסוקים עדיין גובה קורבנות. סרן טל הררי היה קצין רפואה בזירת האסון. "היה תמיד במרכז העניינים, חבר'המן. פתאום הולך הצידה ומתכנס בתוך עצמו. זה היה לראות פתאום אדם שלא איתך", סיפרה אחותו יעל ונגנרקו. הוא הגיש תביעה למשרד הביטחון שלא הספיק לטפל בעניינו, לפני שמת מקוקטייל קטלני של תרופות ואלכוהול שנטל. באוגוסט שנה שעברה, שבע שנים אחרי שנפטר, הוא הוכר כחלל אסון המסוקים.

"משרד הביטחון רמז שהוא התאבד. היום הילדים שלו יודעים שזה היה קשור לאסון באופן מוחלט"

"משרד הביטחון רמז שהוא התאבד. היום הילדים שלו יודעים שזה היה קשור לאסון באופן מוחלט. לפחות זו נחמה שיודעים שאבא שלהם היה חלל צה"ל, שאבא שלהם ביצע את התפקיד על הצד הטוב ביותר שהיה", סיפרה אחותו. 

את אדם יוספה הפגשנו עם אמו של רדי פילס, שהתאבד אחרי 22 שנים בצל הפוסט טראומה. "הרגשתי שקרה משהו אחרי האסון. להרים לוחיות וגופות. זה היה התסריט הגרוע ביותר. בירידה האחרונה הוא לא יצא מהמיטה שלושה חודשים. ניסיתי לפתוח את הדלת של חדר השינה והוא היה שרוע על הרצפה", ספרה האם חיה פילס על ההידרדרות של בנה. 

"כואב לי עליכם, אבל לפעמים אני מקנא ברדי", אמר יוספה בגילוי לב קשה. עשרה חודשים אחרי שהתאבד, פילס הוכר כחלל, מה שהעלה את מניין ההרוגים ל-75. היום אני מספיק חזק כדי להגיד שאני חזק", סיפר. 

"אני מאוד מתנצל על ההשוואה, אבל לתת לאגף השיקום לשקם את הפוסט טראומה, זה כמו לתת לאנס לשקם את הנאנסת"

"לא פניתי לתהליך הכרה מול משרד הביטחון, כי רוב החברים שלי טולטלו כל כך שזה יותר הרע להם. אני מאוד מתנצל על ההשוואה, אבל לתת לאגף השיקום לשקם את הפוסט טראומה, זה כמו לתת לאנס לשקם את הנאנסת. איך אמור להרגיש חייל פוסט שמרגיש שהצבא זרק אותו לסיטואציה שלא הייתה טובה לו והוא סובל ממנה עכשיו. "אני צריך להוכיח לאגף השיקום שאסון המסוקים דפק אותי?", תהה יוספה. 

תגובת משרד הביטחון: משרד הביטחון הכיר עד היום בעשרות חיילים שהשתתפו בפינוי הנפגעים באסון המסוקים ולקו בפוסט טראומה. אגף השיקום מסייע רפואית ונפשית לכל פונה בתהליך ההכרה. אנו מצרים על תחושותיו של מר יוספה ומזמינים אותו להגיש בקשה להכרה בו כנכה צה"ל. ועדה רפואית שפגשה את מי שי החליטה להגדיל את אחוזי נכותו בשל מצבו הרפואי.