-
צילום: רויטרס

סוריה: חיל האוויר הישראלי תקף באזור דמשק

גורם צבאי סורי: מערכות ההגנה האווירית יירטו כמה מהטילים, וכי האחרים גרמו נזק. לא נמסר על נפגעים • דיווח בלבנון: נחשפו יותר מ-15 רשתות ריגול ישראליות שפעלו ברחבי המדינה והגיעו עד סוריה
רועי קייס
31 בינואר 2022
04:31
עודכן ב 06:57

כלי התקשורת הממלכתיים של סוריה דיווחו הלילה (שני) כי ישראל תקפה בטילים יעדים באזור דמשק. גורם צבאי סורי אמר כי מערכות ההגנה האווירית של המדינה יירטו כמה מהטילים, וכי האחרים גרמו נזק. לא נמסר על נפגעים.

בתוך כך, העיתון הלבנוני אל-אח'באר, המזוהה עם חיזבאללה, דיווח כי מנגנוני הביטחון הלבנוניים חשפו בשבועות האחרונים יותר מ-15 רשתות ריגול ישראליות, כל אחת מהן מנותקת אחת מהשנייה, שפעלו בכל רחבי לבנון והגיעו עד לסוריה.

לפי העיתון, מדובר באחת הפעולות הגדולות של מנגנוני הביטחון מאז 2009. דווח כי יותר מ-35 בני אדם נחקרו עד כה, לבנונים מכל העדתות, סורים ופלסטינים. 20 מהם עצורים בענף המידע של כוחות הביטחון הלבנונים, אחד עצור אצל חיזבאללה ועוד אחד עצור בסוריה.

נטען כי בענף המידע גילו חפרפרת בתוך המנגנון עצמו בתפקיד רגיש. נוסף על כך, התברר שאחד מאנשי חיזבאללה מאזור הדרום גם כן גויס והוא נעצר.

ביום רביעי האחרון, הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, רמז בשיחה עם בני נוער במסגרת אירועי 25 שנה לאסון המסוקים, על מבצע פשיטה שקיים צה"ל בחודש האחרון מעבר לגבול, במדינה סמוכה. הוא הגדיר את המשימה "ערכית" ושאושרה בדרגות הגבוהות ביותר. באותו המבצע, כך לפי כוכבי, גם נלקחה האפשרות שלוחמים יפגעו או יפצעו מהאויב.

ערוץ אל-חדת' הסעודי דיווח לפני כן מפי מקור ביטחוני ישראלי כי יחידות מיוחדות של צה"ל ביצעו שלוש פעולות בתוך שטח סוריה מתחילת השנה. המקור מצוטט אומר עוד כי "כוחות מיוחדים מבצעים משימות רגישות באדמות סוריה. הפעולות בתוך העומק הסורי לא עצרו". לדיווח אין אישור ממקור אחר.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם בשבוע שעבר על פעילות חריגה בשמי הגולן: מטס משותף של הרוסים והסורים עבר בשבת בבוקר לאורך הגבול עם ישראל. למרות שמדובר בפטרול חריג, הרוסים לא עדכנו מראש את ישראל. יחד עם זאת מטוסי הקרב זוהו במכ"מים של חיל האוויר. 

הפטרול האווירי כלל מטוסי קרב של חיל האוויר הרוסי וכן של חיל האוויר הסורי. אחרי שעבר מעל רמת הגולן, המשיך וטס לכיוון נהר הפרת בגבול סוריה ועיראק. בישראל לא קבלו הסבר מהרוסים אך מעריכים שהמטס בוצע כדי להעביר מסר לארצות הברית לפיו יש זירה פעילה נוספת במזרח התיכון, או להעביר מסר לישראל נגד פעילותה בסוריה מול ההתבססות האיראנית.