מרצ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מרצ מציעה: הקואליציה תצביע בעד כל חוקי האזרחות

לפי ההצעה, חברי הקואליציה יצביעו בקריאה טרומית בעד החוקים שניסחו רוטמן, שקד ואף של המפלגה עצמה - שקובע ההיפך
זאב קם
31 בינואר 2022
08:25
עודכן ב 14:01

לקראת ההכרעה בסוגיית חוק האזרחות: במרצ מציעים פתרון לעימות בתוך הקואליציה, לפיו הקואליציה תצביע בקריאה הטרומית בכנסת בעד כל חוקי האזרחות שהוגשו - החוק הממשלתי של השרה איילת שקד, החוק הפרטי של ח"כ שמחה רוטמן וגם בעד החוק הפרטי של מרצ עצמה, שקובע ההיפך מחוקי האזרחות של הימין. כך פורסם הבוקר (שני) בכאן רשת ב. לפי הצעתם, רק לאחר אישור כל שלושת חוקי האזרחות בקריאה טרומית בקואליציה ימשיכו את הדיון הפנימי ביחס לנוסח הסופי של חוק האזרחות, שיקודם לקריאות המתקדמות יותר.

בחלקים הימניים של הקואליציה, בימינה ובתקווה חדשה, מסרבים לתמוך בקריאה הטרומית בחוק של מרצ, שקובע בחינה פרטנית של כל בקשת איחוד משפחות שמגיש כל פלסטיני. בקואליציה מוכנים במקום זאת לאפשר חופש הצבעה לסיעות הקואליציה בכל שלוש הצעות החוק, ולאפשר למרצ להצביע בעד החוק של עצמה, מתוך ידיעה שבמצב כזה החוק של מרצ יפול והחוקים של שקד ורוטמן יזכו לרוב.

ביום רביעי תידרש השרה שקד להכריע בשאלה אם לקדם את החוק שלה ואת החוק של רוטמן, גם ללא הסכמה בתוך הקואליציה, או לדחות את ההצבעה פעם נוספת.

לפני שלושה שבועות ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את חוק האזרחות, למרות התנגדותה של השרה תמר זנדברג ממרצ ואחרי דיון סוער. בין השרים גדעון סער וזנדברג התפתח דיון שעלה לטונים צורמים, כשגם שרים נוספים התערבו בוויכוח.

חוק האזרחות הוא חוק זמני שאימצה הכנסת בשנת 2003 והתחדש בכל שנה. הוא נועד למנוע מפלסטינים לקבל מעמד חוקי בישראל ולקיים בארץ תא משפחתי. לטענת המדינה, מטרת החוק היא למנוע ממי שקיבל מעמד בישראל לנצל זאת ולסייע במעשי טרור.

בחודש יולי החוק נפל במליאת הכנסת, בתום דיון סוער של שש שעות. שרת הפנים איילת שקד פעלה בחודשים האחרונים להביא את חוק להצבעה שוב, כשהיא מנהלת מגעים מול רע"ם ומרצ בנושא. במרצ הביעו את התנגדותם למהלך לאורך הדרך ואף איימו במשבר אם החוק יעלה.