ניצב חכרוש, התיעוד שנחשף
צילום: כאן חדשות; הארץ

אחרי שתועד מדלג מעל פצוע: ניצב ג'מאל חכרוש פורש מהמשטרה

ניצב חכרוש ביקש הבוקר משוטריו להתכנס לשיחה עימו במטה בקריית אתא. "אין בי כל חרטה על דרכי, פעלתי באופן מקצועי ומתוך נאמנות למשטרת ישראל", כתב הניצב בהודעה • השר בר לב: "החלטתו לפרוש בעקבות התקרית היא ראויה. שמורות לו זכויות רבות שדבר לא יכול למחוק"
משה שטיינמץ
31 בינואר 2022
10:10
עודכן ב 13:28

ברקע חשיפת התנהלותו בזירת רצח בכפר כנא ב"הארץ", ניצב ג'מאל חכרוש הודיע הבוקר (שני) כי פנה אתמול למפכ"ל המשטרה בבקשה לפרוש ממשטרת ישראל. השניים סיכמו על פרישתו המיידית, ועל כך שהיום יכנס ניצב חכרוש את שוטריו באגף "סיף" וישוחח עימם. עוד נמסר כי המפכ"ל כיבד את בקשתו של הניצב, הודה לו על שירותו כפורץ דרך במשטרה וכמי שהוביל תהליכים משמעותיים לקירוב הערבים והיהודים במדינה, ואיחל לחכרוש בהצלחה בהמשך הדרך.

בדברים שפרסם אחרי הפצת הודעת המשטרה על פרישתו, כתב חכרוש: "שילוביות ערביי ישראל במדינת ישראל בכלל ובמשטרת ישראל בפרט, הוא רעיון ותהליך גדול יותר מכל אדם. מתן שירותי המשטרה לציבור הערבי הינה משימה חשובה, מקומי בתהליך ההיסטורי הזה ידועה ואין מחלוקת על כך. האחריות הכבדה שהמדינה הטילה על כתפיי לא ניתנה לי באופן שרירותי, כי אם מתוך אחריות כבדה שאני יכול להוביל מהלך שכזה. חרשתי תלמים, סללתי דרכים לא ידועות, בין המדינה והחברה הערבית.

"כאשר אני עומד מול המראה אין בי כל חרטה על דרכי, רבים רואים בי לאורך הדרך כפורץ דרך, ואם הצלחתי, ולו במעט, לתרום לחברה שוויונית וטובה יותר במדינת ישראל - דיינו. בכל 44 השנים של עשייה, בכל תפקיד פיקודי, פעלתי באופן מקצועי ומתוך נאמנות למשטרת ישראל ולערכיי קצין משטרה.

"העיסוק הצדדי בשבוע האחרון עלול לפגוע בעיניי במהלך הגדול יותר. בשל אחריותי האישית, אני מודיע כי החלטתי לפרוש מהמשטרה לאלתר. אין בי חרטה על דרכי, מסע ההשמצות השיטתי פוגע בי ובמשפחתי. אני יוצא לדרך חדשה ומסתכל לאחור בגאווה עצומה על הקריירה ארוכת השנים. אני בטוח שיש בי את העוצמה הדרושה והמנהיגות לתרום לחברה הערבית ואני מתכוון להמשיך ולפעול לקידום הנושא".

מהשר לביטחון הפנים עמר בר-לב נמסר כי "לניצב חכרוש שמורות זכויות רבות שדבר לא יכול למחוק. הוא היה פורץ דרך ודמות שאפשרה לחברה המוסלמית לחלום ולהעז לשאוף לדרגות הגבוהות ביותר במשטרת ישראל. אני מודה לניצב חכרוש על 44 שנות שירות ציבורי״.

בשבוע שעבר חשף עיתון הארץ כי לפני כשנה וחצי נקלע חכרוש לזירת רצח במפעל בכפר כנא. הוא דילג מעל האדם שנדקר ויצא החוצה בלי להעניק לו סיוע או לקבל פיקוד על האירוע. ועדת הבדיקה שמינה המפכ"ל שבתאי בנושא צפויה להציג את ממצאיה עד יום חמישי.

לאחר החשיפה, אמר ניצב חכרוש למיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11 כי הוא יצא כדי "לסגור את הזירה", וכי בסרטון של שש שניות לא נראה כל האירוע במלואו. עוד אמר חכרוש בריאיון: "ראיתי שמוציאים את הכול מהקשר, פניתי למפכ"ל וביקשתי שימנה צוות בדיקה מקצועי מחוץ למשטרה שיוציא את הצדק לאור".