צילום: LP/Sébastien Roselé

אלימות, השפלות וניתוק מהעולם: בעקבות סרט של כאן 11 - המשטרה בצרפת פשטה על ישיבה

פרסום ראשון: סרטם של נועה טל ודובי קרויטורו, "לצאת מבוסייר", חושף את שיטות החינוך בישיבה שפועלת בצרפת כבר עשרות שנים • עוד בטרם שידור הסרט, תיעדו היוצרים את רגעי הפשיטה על המוסד ומעצר מנהליו בחשד להפעלת כת. התיעוד המלא - הערב במהדורה
יובל אגסי
31 בינואר 2022
16:20
עודכן ב 18:59

פרסום ראשון: אלימות, נידוי חברתי, השפלות, ניתוק מהעולם ושליטה מוחלטת על התקשורת שבין הנערים לבני משפחתם - אלו הן חלק משיטות החינוך, לכאורה, בישיבה התורנית "בית יוסף נובהרדוק בוסייר" בצרפת, שנחשפות בסרט "לצאת מבוסייר" של חברת "טושוט סרטים" והיוצרים נועה טל ודובי קרויטורו, שישודר בקרוב בכאן 11.

עוד בטרם שידור הסרט, חשיפותיו הביאו היום (שני) לפשיטה של המשטרה הצרפתית על הישיבה ולמעצרם של האנשים המנהלים אותה בחשד להפעלת כת. בתיעוד של יוצרי הסרט, שמובא היום בחדשות הערב, נראים רגעי הפשיטה על המוסד והמעצרים.

תיעוד של כוחות משטרה מגיעים לישיבה

 צילום: רועי קרן

לפי דיווחים בתקשורת הצרפתית, 16 בכירים בישיבה התורנית נעצרו הבוקר, בחשד להתעללות בתלמידים שחיו בתנאים לא סניטריים באזור. הבניין מבטיח "איכות תלמוד ותורה", אבל בשנים האחרונות נאספו אותן העדויות שישודרו בקרוב בסרט בכאן 11, וכן תיעוד נוסף שהושג באמצעות קטין שחי במקום - שחושפות את ההפך הגמור.

"מנסים להחזיר נערים חרדים לתלם": מאחורי ישיבת בוסייר

"בית יוסף נובהרדוק בוסייר" הוקמה בצרפת לאחר מלחמת העולם השנייה, ומשמשת היום כמוסד שמנסה להחזיר נערים חרדים לתלם לאחר שקצת סטו ממנו. באמצעות פסיפס עדויות של חניכים ששהו בישיבה בתקופות שונות בניגוד לרצונם, חושף הסרט את שיטות החינוך המזעזעות במקום.

גיבורי הסרט, חיים משה, אבי ריעני ומשה רחמני, הם פליטי הישיבה שיוצאים לאסוף עדויות והוכחות לכך שהזוועה במקום נמשכת גם היום ושבכלל מדובר בכת. במהלך מסעם הם נחשפים לסיפור של נער אמריקני בן 15 שנמצא במקום בניגוד לרצונו וסובל מהתעללות חמורה.

 תיעוד נוסף מהמעצר (צילום: רועי קרן)

בעקבות הסיפור הם מבינים שחייבים לסגור את המקום ויוצאים לצרפת לחלץ את הנער. בדרכם הם מנסים לדובב מדריכים לשעבר שנטלו חלק אלים בפעולות הדיכוי וכעת חזרו ארצה, מתעדים בישיבה במצלמה נסתרת, ולבסוף גם פונים לרשויות בצרפת בדרישה לסגור את הישיבה או לפחות להטיל עליה פיקוח.