ראשי הקואליציה במליאה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הכנסת אישרה את חוק הגיוס בקריאה ראשונה

החוק עבר בתמיכת של 51 חברי כנסת מול 48 שהתנגדו • ח"כ קיש מהליכוד הודיע שיגיע להצביע למרות שהוא חולה מאומת, אך לבסוף קוזז
זאב קם
31 בינואר 2022
19:25
עודכן ב 20:54

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) את הצעת חוק הגיוס בקריאה ראשונה. זאת לאחר שלפני כשבועיים החוק נפל בשל התנגדותה של חברת הכנסת ג'ידא רינאווי זועבי ממרצ. 51 תמכו בהצעה החוק ו-48 התנגדו.

שר החוץ יאיר לפיד בירך אחרי אישור החוק בקריאה ראשונה: "חוק השיוויון בנטל עבר לא מעט גילגולים, אבל העקרון נשאר זהה– אין דבר כזה זכויות בלי חובות. לכולנו יש אחריות על גורלה של המדינה. על הביטחון הלאומי. זה לא חוק מושלם, אבל הוא יוביל לזה שיותר חרדים יתגייסו, יותר חרדים ילכו לשירות לאומי, והרבה הרבה יותר חרדים ייצאו לשוק העבודה ויהיו חלק מהכלכלה הישראלית". 

חברי הכנסת החרדים זעמו על אישור החוק. גפני צעק לקואליציה במליאה "תתביישו לכם. בושה מדינה בלי תורה". ח"כ יעקב אשר מסר: "חוק הגיוס הוא מופע של צביעות והסתה. אין אף אחד שחושב שיהיה בחור ישיבה אחד שיתגייס לצבא בגלל חוק כזה או אחר". 

מוקדם יותר אמר יו"ר מרצ ניצן הורוביץ בישיבת סיעתו כי חוק הגיוס יאושר וכי הפעם יתמכו בו כל חברי הסיעה. "אני מציע לא למהר להספיד את הקואליציה, היא יציבה ולכל מרכיביה יש אינטרס לשמור אותה לעוד הרבה זמן", ציין שר הבריאות. חברת הכנסת ממרצ ג'ידא רינאווי זועבי אמרה כי הצביעה נגד החוק בפעם הקודמת במחאה על התנהלות הממשלה בנגב, אך בשבועיים האחרונים נפגשה עם חברים בקואליציה והגיעה לסיכומים. "אני מקווה לטוב", הוסיפה. 

לפני שבועיים נרשמה מבוכה לקואליציה כשחוק הגיוס נפל בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, לאחר שח"כ רינאוי זועבי הצביעה נגדו. לכאן חדשות מסרה: "הצבעתי נגד חוק הגיוס בתגובה להתנהגות הממשלה בנגב ובתגובה לחוק האזרחות. נחצו כאן קווים אדומים". בכיר בקואליציה הגיב אז למהלך של זועבי ותקף: "יש בקואליציה אנשים ששכחו מה זה להיות בקואליציה וכנראה מעדיפים לצעוק מבחוץ, נשקול סנקציות".