בוריס ג'ונסון
צילום: אי-פי

דוח חמור קבע שהשתתף במסיבות בזמן הסגר - אבל ג'ונסון סרב להתפטר: "הציבור יכול לסמוך עלינו"

יו"ר האופוזיציה הבריטית: "כמובן שג'ונסון לא יתפטר, הוא אדם ללא בושה שהפר את האמון בין הציבור לממשלה" • החוקרת שמונתה לבדוק את הדיווחים על הפרת הנחיות בוטה של ראש ממשלת בריטניה וסביבתו: "כישלון מנהיגותי ושיפוטי של חלקים מדאונינג 10 והקבינט" • המשטרה הבריטית חוקרת 12 אירועים סביב השערורייה
מאיה ראכלין ויואב זהבי
31 בינואר 2022
17:31

לאחר דיווחים חוזרים ונשנים על השתתפות ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון במסיבות בגלי הקורונה, בניגוד להנחיות החמורות שהנהיג במדינתו, דוח שבדק את הדברים קבע: "מדובר בכישלון מנהיגותי ושיפוטי".

בתגובה לדוח החמור שפורסם היום (שני), ג׳ונסון הגיב בהבעת חרטה - אך ללא הודעה על כך שהוא מתפטר. בהצהרה מיוחדת בפרלמנט הבריטי אמר: "אני רוצה להתחיל מלבקש סליחה, אבל זה לא מספיק. אנחנו צריכים להסתכל במראה וללמוד. אני מבין את הזעם של האנשים ומקבל את מסקנותיה של סו גריי שעלינו ללמוד מהאירועים האלה מייד. הציבור יכול לסמוך עלינו".

בלונדינים נהנים יותר | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

יו"ר האופוזיציה הבריטית, קיר סטארמר, מיהר לתקוף את ראש הממשלה: "כמובן שג'ונסון לא יתפטר, הוא אדם ללא בושה. ג'ונסון הפר את האמון שבין הציבור לממשלה. הוא לנו שפעל לפי ההנחיות, אבל כעת ישנה חקירה בנוגע ל-12 מקרים שונים. הוא פשוט העליב את האינטליגנציה של הציבור בכל הזדמנות".

את הדוח הובילה סו גריי, החוקרת המיוחדת שמונתה לבדוק את הדיווחים השערורייתיים, והיום היא פרסמה את מסקנותיה. בסופן היא כתבה כי "נראה שבזמנו הושקעה מעט מחשבה על הדרך בה הדברים נתפסו וכמה ראויים היו כינוסים כאלה".

בהמשך הדוח כתבה גריי: "יש כישלון מנהיגותי וכישלון בשיפוט של חלקים מדאונינג 10 והקבינט בזמנים שונים. חלק מהאירועים לא היו צריכים להתקיים, אחרים לא היו צריכים להתפתח לגודל שאליו הם התפתחו". על פי הדוח, באורך 12 עמודים, המשטרה החלה לחקור חלק מההתכנסויות המוזכרות בו.

לצורך כתיבת הדוח ביצעה גריי 70 ראיונות בנוגע ל-16 אירועים שנחקרו ב-12 תאריכים שונים לאורך 20 חודשים. 12 מהאירועים הללו נחקרים כעת על ידי המשטרה הבריטית.