חיילים בשמרון
צילום: דובר צה"ל

בעקבות מות בן ה-80: גדוד נצח יהודה יועבר לגזרה אחרת ביו"ש

מפקד פיקוד המרכז יהודה פוקס קרא למוות "אירוע אומלל", וטען - ניתן היה לעשות הכול בצורה אחרת: "אזיקת ידיו וחסימת פיו - שיקול דעת חסר רגישות". האלוף הגן על פעילות מחסומי הפתע: "פעילות שמסכלת טרור"
איתי בלומנטל
01 בפברואר 2022
10:30

יממה אחרי פרסום התחקיר על מות עמאר אסעד בן ה-80 אחרי שעוכב על ידי חיילי גדוד "נצח יהודה", מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס התייחס לתקרית שאותה הגדיר "אירוע אומלל" ו"טעות חמורה שמנוגדת לערכי צה"ל", ומספר כי הגדוד יועבר לגזרה אחרות ביהודה ושומרון. 

"המפקדים יכלו למנוע את האירוע הזה והם אחראים פיקוד", אמר אלוף פוקס בשיחה עם כתבים. "היה פה כשל ערכי חמור מאוד, קהות חושים של הכוח והפעלת שיקול דעת מוטעה בסיפור אנושי בסיסי של חמלה וכבוד האדם".

"בתחקיר שערכנו הבנו שבעיכוב של אסעד, בן 80 שלא ענה לפרופיל של חשוד בטרור, יכלו לעשות הכול בצורה אחרת חוץ מלעכב אותו ולאזוק אותו". האלוף סיפר שהצבא נמצא בקשר הדוק עם האמריקנים, שדרשו תשובות לגבי מותו של אסעד, אזרח ארצות הברית. 

"היה אפשר לראות במי מדובר ולשחרר אותו. היה אפשר לעכב אותו ברכבו, היה אפשר לעשות הרבה דברים אחרת. הפעולה של עיכוב, השתלטות, לשים יד על הפה שלו, ואז פלנלית, ולאזוק אותו להשיב אותו על הרצפה זה שיקול דעת חסר רגישות שלא מתאים בהקשר הזה", אמר מפקד הפיקוד. 

פוקס התייחס לפעילות גדוד נצח יהודה, ששמו עלה בחודשים האחרונים בעקבות מקרים של אלימות ופגיעה בפלסטינים. "הגדוד מודע לצל שמוטל עליו בגלל שורת אירועים ובעיות בתקופה האחרונה. הדיווחים על האירועים יצאו מתוך הגדוד הם עסוקים בלטפל בעצמם. זה אחד הגדודים המעולים ביהודה ושומרון, עושים עשרות מעצרים ופעולות מדויקות".

יחד עם זאת אמר: "אני פחות אוהב שגדוד נמצא באותה גזרה כל כך הרבה שנים, אני כקצין ולוחם היתי משתגע מזה. בעקבות האירועים האחרונים יש תכנון להעביר את הגדוד לגזרה אחרת ביהודה ושומרון ואני מניח שזה יקרה בקרוב". 

פוקס הגן גם על הצורך בפעילות מבצעית של הקמת מחסום פתע ועיכוב פלסטינים: "הפעילות המבצעית עצמה בעומק השטח היא לא רק הגנה על צירים ויישובים, זו פעילות שמסכלת טרור ואפקטיבית מאוד. יוזמות כאלה הן חשובות מול לחימה בטרור, אבל יש לנו אחריות מלאה לעשות את זה בצורה נכונה ומקצועית ואפקטיבית ובצורה ערכית שתואמת לערכים של בני אדם וערכי צה"ל ומדינת ישראל".