אולימפיאדת החורף 2022
צילום: אי-פי

מחליקים בבייג'ינג: המשלחת הישראלית לאולימפיאדת החורף

את הדגל בטקס הפתיחה ישאו ביחד המחליק האמנותי יבגני קרסנופולסקי, שזו האולימפיאדה השלישית שלו, יחד עם גולשת הסקי הצעירה נועה סולוש • כ-2,900 ספורטאים יחלו את המאבק על המדליות. במשך כשבועיים הם יתחרו ב-109 תחרויות בשבעה ענפים ו-15 מקצועות חורפיים שונים
ליאן וילדאו
03 בפברואר 2022
16:27

כ-2,900 ספורטאים יחלו ביום שישי הקרוב את המאבק על המדליות באולימפיאדת החורף שתיפתח בבייג'ינג. במשך כשבועיים הם יתחרו ב-109 תחרויות בשבעה ענפים ו-15 מקצועות חורפיים שונים. ישראל תשלח לבייג'ינג משלחת צנועה של שישה ספורטאים בשלושה ענפי ספורט שונים. את הדגל בטקס הפתיחה ישאו ביחד המחליק האמנותי יבגני קרסנופולסקי, שזו האולימפיאדה השלישית שלו, יחד עם גולשת הסקי הצעירה נועה סולוש.

האזינו לריאיון עם ראש המשלחת יניב אשכנזי

החלקה מהירה במסלול קצר

הישראלי הראשון שיפתח את המשחקים עבור המשלחת הוא ולדיסלב ביקנוב, שיתחרה בהחלקה מהירה במסלול קצר. ביקנוב בן ה-32 ייצג את ישראל כבר בשתי אולימפיאדות וזכה בעבר באליפות אירופה בתחרויות למרחק של 3,000 מטרים. באולימפיאדה הזו הוא ישתתף בתחרויות ל-500, 1,000 ו-1,500 מטרים. כשבוועד האולימפי מצפים ממנו להתברג בעשירייה הראשונה בשתי תחרויות.

צילום: TeamNL

בריאיון לליאן וילדאו בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב סיפר ביקנוב על דרכו המקצועית: "התחלתי להתאמן בישראל, בגיל 8 ועד גיל 19-18, התאמנתי במרכז קנדה במטולה. אני תושב קריית שמונה אז זה ממש קרוב לנו. בגיל 19 הייתי חייב לחפש מקום אחר כדי להגיע לתוצאות גבוהות, כי התנאים בארץ לא איפשרו את זה, מצאתי קבוצה שמתאמנת בחו"ל שהסכימה לקחת אותי – בהתחלה בקנדה ועכשיו בהולנד. זה ממש מקצועי עד הסוף, אני לא מתעסק בשום דבר אחר, מתאמן פעמיים ביום ושש פעמים בשבוע".

האזינו לריאיון עם ביקנוב

תאריכי התחרות: 5 בפברואר – מוקדמות 1,000 מטרים, 7 בפברואר – המשך התחרות ב-1,000 מטרים. 9 בפברואר – 1,500 מטרים, 11 בפברואר – מוקדמות 500 מטרים, 13 בפברואר – המשך התחרות ב-500 מטרים.

סקי אלפיני

האחים נועה וברנבש סולוש, המתגוררים בהונגריה ומייצגים את ישראל, ייצגו את המשלחת הישראלית. נועה, בת ה-19, זכתה במדליות כסף וארד במשחקים האולימפיים לנוער שהתקיימו ב-2020. היא תשתתף בתחרויות הסלאלום, סלאלום ענק וסופר G. מדובר בתחרויות שנחשבות טכניות ובהן על המתחרים לעבור בין דגלים במורד הגבעה בזמן הקצר ביותר. כשבסלאלום המרחק בין הדגלים קרוב וצפוף, מה שדורש מיומנות גבוהה יותר בעיקולים, ובסופר G המהירות גבוהה יותר והצד הטכני פחות משמעותי.

צילום: עמית שיסל, באדיבות הוועד האולימפי בישראל

ברנבש, שזכה בכרטיס לאולימפיאדה אחרי שדורש בין 30 המקומות הראשונים בדירוג גביע העולם. בשנה שעברה הוא סיים במקום ה-13 בתחרות המשולבת. הוא ישתתף גם בתחרות ה"דאון היל" בה החשיבות של הצד הטכני פחותה מאוד והדגש הוא על המהירות הגבוהה בגלישה, ובתחרות המשולבת בין הסלאום ל"דאון היל". בוועד האולימפי מצפים מהשניים לסיים בחצי העליון של הדירוג באחד הענפים הפופולאריים ביותר במשחקים.

צילום: הוועד האולימפי בישראל

תאריכי התחרות: נועה סולוש תתחרה ב-7 בפברואר בסלאלום הענק, ב-9 בפברואר בסלאלום וב-11 בפברואר בסופר G.

ברנבש סולוש יתחרה ב-6 בפברואר בדאון היל, ב-8 בפברואר בסופר G, ב-10 בפברואר בתחרות המשולבת, ב-13 בפברואר בסלאלום הענק וב-16 בפברואר בסלאלום.

החלקה אמנותית

לענף היפה והאמנותי של אולימפיאדת החורף שולחת ישראל שלושה נציגים. אלכסיי ביצ'נקו שזו האולימפיאדה השלישית שלו, ישתתף בתחרויות היחידים. ביצ'נקו, זכה ב-2018 במקום הרביעי באליפות העולם והיה סגן אלוף אירופה בשנת 2016. ביצ'נקו כבר אחרי שיאו, אך בוועד האולימפי מצפים ממנו להגיע לגמר.

ביצ'נקו (שני משמאל), קרסנופולסקי (שלישי משמאל) וקופס (הימנית), צילום: עמית שיסל, באדיבות הוועד האולימפי בישראל

תאריכי התחרות: 8 בפברואר – התוכנית הקצרה, 10 בפברואר – החלקה חופשית.

בתחרות הזוגות ישתתפו יבגני קרסנופולסקי והיילי קופס, שזכו בכרטיס למשחקים באליפות הראשונה בה השתתפו ביחד. עבור קרסנופולסקי בן ה-33 זו תהיה האולימפיאדה השלישית וקופס, ישראלית-אמריקנית בת ה-19 תשתתף לראשונה במשחקים. הם יחתמו את הנציגות הישראלית באולימפיאדה, וינסו להתברג במקום בגמר.

בריאיון שהעניק לתוכנית "כאן ספורט" בכאן רשת ב אמר קרסנופולסקי לליאן וילדאו: "בגלל שאנחנו זוג די חדש, הציפיות הן לעבור את היום הראשון בהצלחה ולהיות בגמר. שם הכל פתוח והכל אפשרי. 'לתת בראש' כמה שאפשר ובאמת לייצג את המדינה בכבוד". הוא הוסיף: "השידוך קרה די מהר, היו לנו שלושה חודשים להתאמן ולהשיג את הקריטריון. רוב הזמן אנחנו בניו ג'רסי, לצערנו. הבעיה שאין איפה להתאמן בארץ – אף משטח לא נותן תנאים ואפשרות להתאמן יום-יום ואת כמות השעות שאנחנו צריכים". 

תאריכי התחרות: 18 בפברואר – התוכנית הקצרה, 19 בפברואר – החלקה חופשית.