-

משרד החוץ האמריקני: לחקור את מות הפלסטיני בן ה-80 שעוכב

אחייניתו של עומר עבד אל-מג'ד אסעד לכאן חדשות: "זה רצח של אדם חף מפשע" • גדוד "נצח יהודה" ימשיך לפעול ביהודה ושומרון, אך יועבר לגזרה אחרת
כתבי כאן חדשות
01 בפברואר 2022
21:51
עודכן ב 22:21

משרד החוץ האמריקני קורא הערב (שלישי) ל"חקירה פלילית ולמיצוי הדין עם האחראים" למותו של עומר עבד אל-מג'ד אסעד, פלסטיני-אמריקני בן ה-80 שמת לאחר שעוכב בידי חיילי צה"ל במחסום. בהודעה שפרסם המשרד נכתב כי הם מעוניינים לקבל מידע נוסף בנושא "כמה שיותר מהר", וכי הם ממשיכים לשוחח על האירוע "המדאיג" עם הממשלה הישראלית.


 עומר עבד אל-מג'ד אסעד

אינאס סחוויל, אחייניתו, אמרה היום לכאן חדשות כי "התוצאות של החקירה מבישות". לדבריה, "החיילים הרגו את דוד שלי וקיבלו עונש מופחת כאילו הם הכו חתול. זה רצח של אדם שליו, אזרח, הוא לא תקף אותם, היה אדם זקן". היא הוסיפה: "הם (הרמטכ"ל והצבא) התנצלו כי הם יודעים שהם שגו, שהם פגעו בו ותקפו אותו. עכשיו אנחנו נחושים עוד יותר לדרוש את הצדק שלנו".

סחוויל אמרה שעל החיילים שעשו זאת לשבת בכלא וכי הם מעוניינים לפנות לבג"ץ ולערכאות בין-לאומיות בנושא, גם נגד הבכירים בצה"ל, בדרגים שמעל לחיילים שהיו שם בפועל. אשתו של אסעד, נזמיה, אמרה לכאן חדשות: "החיילים צריכים לעמוד לדין וצריך לענות אותם כמו שעינו אותו".

גדוד "נצח יהודה" ימשיך לפעול ביהודה ושומרון

למרות רצף התקריות בהן היה מעורב, בצה"ל לא שוקלים להעביר את גדוד "נצח יהודה" מחוץ לאזור יהודה ושומרון. כך דווח בחדשות הערב בכאן 11. על פי הפרסום, הגדוד לא יועבר לגבול מצרים, לגבול עזה ואף לא לבקעת הירדן. עוד פורסם כי בחודש מאי הקרוב הגדוד צפוי לעבור לאזור קלקיליה.

ההחלטה להשאיר את גדוד "נצח יהודה" באזור יהודה ושומרון מפתיעה. הצבא מאמין ביכולות המבצעיות של הגדוד, וגדודי "כפיר" כבר ביצעו תעסוקה מבצעית בגבול עזה, כולם מלבד גדוד "נצח יהודה". ייתכן שהסיבה לכך היא שבצה"ל חוששים שהעברת הגדוד מחוץ לאיו"ש תתפרש כהודאה בכישלון.

"היה פה כשל ערכי חמור"

יממה לאחר פרסום התחקיר על מות עמאר אסעד בן ה-80 שעוכב על ידי חיילי גדוד "נצח יהודה", מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס התייחס הבוקר לתקרית שאותה הגדיר "אירוע אומלל" ו"טעות חמורה שמנוגדת לערכי צה"ל". 

"המפקדים יכלו למנוע את האירוע הזה והם אחראי פיקוד", אמר אלוף פוקס בשיחה עם כתבים. "היה פה כשל ערכי חמור מאוד, קהות חושים של כוח והפעלת שיקול דעת מוטעה בסיפור אנושי בסיסי של חמלה וכבוד האדם".

"בתחקיר שערכנו הבנו שבעיכוב של אסעד, בן 80 שלא ענה לפרופיל של חשוד בטרור, יכלו לעשות הכול בצורה אחרת חוץ מלעכב ולאזוק אותו". האלוף סיפר שהצבא נמצא בקשר הדוק עם האמריקנים, שדרשו תשובות לגבי מותו של אסעד, אזרח ארצות הברית.

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר עם קבלת מסקנות התחקיר כי מדובר באירוע ערכי חמור. לדבריו, "עזיבת הכוחות את הזירה והותרתו של אסעד במקום מבלי לוודא את מצבו, מעידה על קהות חושים ומנוגדת לערכי צה"ל ובמרכזם החובה לשמור על כבודו של כל אדם באשר הוא אדם".

אסעד נמצא מת לפני כשלושה שבועות, אחרי שעוכב בידי כוח צה"ל באזור רמאללה. לפי גורמי ביטחון, כוח מגדוד נצח יהודה ביצע צ'ק פוסט, מחסום זמני, באזור והפלסטיני עוכב ונאזק. גורמי ביטחון הדגישו כי הוא שוחרר בחיים. כעבור מספר שעות נמצא אסעד מת, ככל הנראה כתוצאה מאירוע רפואי. לא נמצאו על גופתו סימני אלימות.

כוח מגדוד נצח יהודה פעל בכפר ג'ילג'יליה מצפון לרמאללה אחרי חצות. אסעד חזר לביתו בסביבות השעה 01:00 מביקור אצל בני משפחה או חברים. החיילים הוציאו אותו מהרכב בטענה שהתלהם והתנגד לבדיקה ביטחונית. הם עצרו אותו, אזקו אותו באזיקונים, כיסו את עיניו בפלנלית והכניסו אותו למבנה נטוש. המשפחה אומרת שהוא סבל מבעיות במערכת הנשימה ובעיות בלב ומת עוד במהלך הלילה. לפי משרד הבריאות הפלסטיני הוא מת כתוצאה מאירוע לבבי.

לפי ממצאי התחקיר הצה"לי, לא היה שימוש באלימות מעבר למה שנדרש כדי להתגבר על התנגדותו של אסעד שעוכב במחסום בבנימין. עם זאת נמסר, כי "הכוח כשל בכך שעזב את המקום והשאיר את אסעד שוכב, מבלי לוודא את מצבו". בעקבות מסקנות האירוע, מפקד הפלוגה ומפקד המחלקה יודחו מתפקידיהם, בעוד שמפקד גדוד "נצח יהודה", יינזף על ידי אלוף פיקוד מרכז. צה"ל מסר כי הוא מצר על מותו של אסעד.

בהכנה הידיעה השתתפו כרמל דנגור, נורית יוחנן, עמיחי שטיין ורועי שרון.