מפת השטח המשוער שבו זוהה חשד לזיהום דלק מול נתניה

המשרד להגנת הסביבה: הוסר החשד לכתם נפט שדלף לים מול חופי ישראל

צילומי אוויר גילו כתמים החשודים כנפט כ-20 ק"מ מחופי ישראל • בתום בדיקה של המשרד, בה לא נמצאו סימני שמן, הוחלט לסגור את האירוע. השרה זנדרבג: ממשיכים לעקוב אחר המצב
מיכל וסרמן
02 בפברואר 2022
00:42
עודכן ב 17:33

החשד לכתמי נפט מול חופי נתניה: במשרד להגנת הסביבה שיחררו אחר הצהריים (רביעי) צפירת הרגעה ואמרו כי הוסר החשש מכתם נפט מול בחופי ישראל. "הממצאים בשטח נכון לשעה זו שללו הימצאות שמן או נגזרותיו", נכתב בהודעת המשרד. 

הכתמים החשודים כנפט התגלו הלילה כ-20 קילומטרים מחופי נתניה. משרד הביטחון גילה את הכתמים בטיסת סיור שערך, בעקבות התרעה ממערכת הניטור הלווייני האירופית על כתמי שמן באזור. אחרי הערכת מצב בראשות השרה תמר זנדברג, הוחלט לסגור את אירוע הכוננות שהוכרז במשרד.

"לאורך כל היום ובסריקות אינטנסיביות בים, לא נמצאו עד כה כל ממצאים המעידים על זיהום שמן בים. ולכן החלטנו לסגור את האירוע. עם זאת, נמשיך לעמוד על המשמר, תוך בחינת תוצאות דיגומים והמקור לחשדות", אמרה השרה בריאיון לכאן רשת ב. 

לפני כשנה מכלית בשם "Emerald", שפכה עשרות טונות של נפט גולמי סמוך לחופי ישראל וגרמה לנזק עצום. בעלי חיים רבים נפגעו, גושי זפת כיסו את החופים והמים זוהמו בכתמים שחורים. גודל האסון הוציא מאות מתנדבים לחופים, שהגיעו כדי לסייע במבצע ניקיון ענק, שעבר לאורך 160 קילומטרים של רצועת חוף. אחת מהתמונות הזכורות ביותר מהאסון היא גופת לווייתן באורך 17 מטרים שנפלטה אל החוף.

כחודש לאחר מכן השרה להגנת הסביבה לשעבר, גילה גמליאל, טענה שהאונייה שפרקה את הזפת בחופי ישראל יצאה מאיראן. גורם ביטחוני מיהר לשלול את הטענה ואמר לכאן חדשות: לא מוכרת מעורבות איראנית באירוע. כחודש וחצי לאחר הזיהום המשרד להגנת הסביבה הודיע שהאירוע הסתיים, ושמצב החירום בחופים הוסר. חופי רחצה רבים נפתחו מחדש לקהל וישראל אף קיבלה פיצוי כספי מקרן בין לאומית. עם זאת, השלכות הזיהום צפויות ללוות את ישראל גם בשנים הבאות. 

הכתם האנושי | עוד יום