חיסון לקורונה
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

אלרעי פרייס: בישראל 297 מקרים של BA2, רובם המוחלט חוזרים מחו"ל

שרים בקבינט למשרד הבריאות: הקמפיין לחיסון הרביעי לא היה מוצלח, האישור למנה הזו היה מסוייג, לא הובהר שזה "גיים צ'יינג'ר" • חוקרי האונ' העברית מעריכים: החיסון הרביעי חסך כשליש מהתחלואה הקשה • כ-60 אלף מאומתים אתמול, 1,085 חולים במצב קשה • פייזר הגישה בקשה ל-FDA לאשר חיסון לקורונה לבני חצי שנה עד 5
עמיחי שטיין ונוב ראובני
02 בפברואר 2022
07:34
עודכן ב 09:53

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אומרת הבוקר (רביעי) כי בישראל ישנם 297 מקרים של חולים שנדבקו בתת הזן החדש של האומיקרון - BA2, רובם המוחלט - תושבים החוזרים מחו"ל. בדיון בוועדת הבריאות של הכנסת אמרה אלרעי-פרייס כי נבדק אם יש בהם גם כאלה שהחלימו מאומקירון. "לנו כרגע אין נתונים על כך שמי שנבדק באומיקרון נדבק גם ב-BA2", ציינה.

בזמן הדיון בקבינט הקורונה אתמול, חלק מהשרים ביקרו את העובדה שעל אף שמשרד הבריאות והמומחים אומרים שהחיסון הרביעי יהיה "גיים צ'יינג'ר" לקורונה – המשרד לא עשה קמפיין מספיק טוב לחיסון. הבוקר פורסמו בכאן רשת ב טענות השרים, שאמרו בין השאר שמשרד הבריאות לא העביר מסר מספיק ברור, ושכל האישור של המנה הרביעית היה מסוייג הרבה יותר מהאישור לחיסון השלישי. "אתם אלה שצריכים לתווך את הדברים לציבור, וזה לא קרה", הם ציינו בדיון.

מגמת היחלשות גל האומיקרון נמשכת גם הבוקר. אתמול נרשמו כ-60 אלף מאומתים חדשים. אחוז הבדיקות החיוביות - 26.15%. מספר החולים במצב קשה עומד על 1,085. 

להערכת חוקרי האוניברסיטה העברית, שהוצגה אתמול בקבינט, החיסון הרביעי חסך כשליש ממספר החולים הקשים באשפוז. ללא החיסון הרביעי, מספר החולים הקשים היה עומד היום על כ-1,800 לפי ההערכה. לדבריהם, בקרב בני 60 ומעלה ניכרת ירידה בשיעור החולים במצב קשה שמחוסנים במנה רביעית, לעומת מחוסנים בשלוש מנות.

קבינט הקורונה שהתכנס אתמול אחרי כשלושה שבועות, החליט כי החל מיום ראשון יצומצם התו הירוק והוא יחול רק באירועים גדולים כמו חתונות ומסיבות. עוד הוחלט כי הצורך בתוצאת בדיקה שלילית ללא מחוסנים לפני טיסה יבוטל.

בתחילת הדיון ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ נטו דווקא לדחות את צמצום התו הירוק, אבל בסופו החליטו כי השארתו באירועים המוניים ובעלי סיכון מספיקה. כמה שרים ביקרו את חוסר הבהירות בהחלטה. השר בני גנץ אמר כי ביטול התו הירוק מראה על אווירת סוף קורס וכי ההחלטה לא ברורה. השרה אורית פרקש הכהן טענה כי צריך לצאת עם ההחלטות לציבור בנחת ולא בתזזיתיות, במיוחד כשלא בטוח שאנחנו אכן עומדים בפני ירידה בתחלואה.

בתוך כך, ענקית התרופות פייזר הגישה הלילה בקשה ל-FDA לאשר את החיסון נגד קורונה לבני חצי שנה עד 5. הדיון בנושא יתקיים ב-15 בפברואר.