מרכול, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשל הביקורת: דיפלומט משהה את עליות המחירים עד לאחר פסח

בחברה הגיבו לשר האוצר: "מצפים לראות את תרומתה של הממשלה בהקלה בנטל" • מנכ"ל ויליפוד: הבעיה המרכזית ביוקר המזון - הסל הישראלי הוא ברובו מותגים • יו"ר ועדת הכספים קושניר לכאן רשת ב: "הממשלה תילחם במונופולים ובחברות הגדולות, הן חייבות להבין שהמציאות השתנתה"
דנה ירקצי
02 בפברואר 2022
08:00
עודכן ב 17:28

ישראל יקרה: היבואניות מגיבות לביקורת - מנכ"ל משווקת המזון דיפלומט השיב היום למכתב שקיבלו החברות משרי האוצר והכלכלה, וכתב כי החברה דוחה את העלאות המחירים על לאחר פסח. "נענים לבקשתכם, ולמרות הנזק הכספי, דוחים את העלאת המחירים", נכתב. המנכ"ל נועם וימן ציין כי בחברה מצפים "לראות את תרומתה של הממשלה בהקלה בנטל".

גם בחברת לימן-שליסל הגיבו למכתב של השרים ליברמן וברביבאי, וכתבו שלא העלו את מחירי המוצרים וכי הם "קשובים לרחשי לב הציבור, אך זה אינו אומר שנוכל להחזיק לעולם ברמות מחירים שהפכו לבלתי כלכליות״. 

שיעור רווחיות חריג בחברות המזון והטואלטיקה

שיעור הרווחיות של עשרת יבואני המזון והטואלטיקה הפרטיים הגדולים היה ב-2019 גבוה באופן חריג ועמד על 12.5% לפני מס - כך עולה מסקירה שפרסמה הכלכלנית הראשית באוצר. סך הרווח של החברות ב-2019 היה 600 מיליון שקלים.

בין השנים 2019-2009 צברו אותן עשר חברות רווח לפני מס בסך כולל של 6.6 מיליארד שקלים (במחירי 2019). בשנים 2019-2017 נרשמה ירידה ברווחיות יבואני המזון והטואלטיקה, בפרט הגדולים שבהם, זאת לאחר זינוק חד ברווחיות זו מאז שנת 2005 ועד לשיא שנרשם בשנת 2013.

שיעורי הרווחיות של יבואני המזון והטואלטיקה הפרטיים הגדולים גבוהים משמעותית מזה של יתר היבואנים בענף. כך, ב-2019 היה שיעור הרווחיות של החברות הגדולות גבוה פי 2.3 מזה של יתר היבואנים בענף.

מנכ"ל ויליפוד: הבעיה המרכזית - הסל הישראלי הוא ברובו מותגים

ועדת הכלכלה דנה הבוקר ביוקר המחייה בישראל. בפתח הדיון אמר יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל ביטון,  כי החלטת אסם לעצור את עליות המחירים היא ניצחון זמני. לדבריו, יוקר המחייה הוא באחריות הממשלה. "חובתה של הממשלה לבצע פיקוח מחירים, חקירות, לתת קנסות. אני קורא לראש הממשלה להקים קבינט להילחם ביוקר המחייה".

ארז וינר, מנכ"ל חברת ויליפוד, אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי בעיית יוקר מחירי המזון נעוצה בסל המותגים הישראלי: "באירופה הסל מורכב מ-70% לא מותג ו-30% מותג. בישראל המצב הפוך, ובסוף 10 חברות מוכרות כ-60% מהמוצרים לקהל בישראל". עוד טען מנכ"ל חברת ויליפוד לייצוא, ייבוא ושיווק של מוצרי מזון, כי הם לא ביצעו העלאת מחירון גורפת. "העלינו מחירים במוצרים בודדים. הסיבה היא שהיו התייקרויות משמעותיות של חומרי גלם בעולם, בעיקר מה שמגיע מהמזרח".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר מישראל ביתנו התייחס הבוקר לעליות המחירים של מוצרי צריכה ושירותים, ולצעדים שהממשלה מתכוונת לנקוט בנושא. בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, אמר קושניר כי הממשלה מתכוונת להילחם במונופולים ובחברות הגדולות בשוק.

האזינו לריאיון עם ח"כ אלכס קושניר בכאן רשת ב

"אנחנו קודם כל פועלים לפתיחת המשק לתחרות", אמר יו"ר ועדת הכספים בריאיון. "בתקציב העברנו רפורמה מאוד משמעותית בייבוא, שתיכנס לתוקף במחצית השנייה של השנה ובאמת נראה שחקנים חדשים שנכנסים לשוק. אין שום סיבה שמוצר שמתאים לאנגלי, צרפתי וספרדי – לא יתאים לישראלי.

"בנוסף, אתמול הגשתי הצעת חוק שמגבילה את שטח המדפים של המונופולים בסופרים. ברגע שאתה מגביל אותם אתה משאיר מקום לשחקנים חדשים. נילחם במונופולים כדי שהציבור הישראלי יפסיק לשלם הון תועפות על מוצרי בסיס".

על החלטת חלק מהחברות הגדולות, בהן אסם וסנו, לדחות את העלאת המחירים בשל הקריאות לחרם צרכנים, אמר ח"כ קושניר כי הוא מברך על הצעד. לצד זאת, הוא הוסיף ש"החברות צריכות להבין שהמציאות השתנתה, והציבור הישראלי הפסיק לשתוק, וממשלת ישראל לא תיתן למצב הזה להימשך. יש פה כוח עודף של החברות הגדולות – והמצב הזה לא יימשך. עליית המחירים לא מוצדקת. לא מדובר בהעלאת מחירים אלא בהפקעת מחירים".

קושניר גם הביע תמיכה בהמשך חרם הצרכנים על מוצרי החברות הגדולות: "אין שום סיבה שהצרכן הישראלי ימשיך להיות פראייר וימשיך לשלם יותר ממה שמשלמים בחו"ל. אני חושב שהישראלים מספיק חכמים, ואם הם מזהים שיש חברות שמנצלות אותם – צריך להסיק מסקנות ולקנות מוצרים יותר זולים".

השרה לשיוויון חברתי מירב כהן התראיינה אף היא הבוקר לכאן רשת ב ואמרה בנושא התייקרות מחירי הדלק כי "המס על הדלק נובע מהתשומות העלמיות, הורדת המס היא לא ערובה להוזלה. זה לא נכון שהעלנו מחירים, הבלו נשאר אותו בלו". לדברי כהן, הפחתה לא בהכרח תתורגם להוזלה לצרכנים: "היצרנים מעלים מחירים כשהם יכולים. צריך לבדוק את הנושא לעומק. אני מאמינה בתחרות וביבוא מקביל", אמרה.

האזינו לריאיון עם השרה מירב כהן בכאן רשת ב

השרה כהן התייחסה בתוכנית קלמן ליברמן גם למהלכי הממשלה להוזלת יוקר המחייה ואמרה: "בתקציב האחרון העברנו הרבה רפורומות שיועילו, אבל לוקח לדברים זמן להבשיל. לעניים ביותר אנחנו נותנים פתרונות ממוקדים, כמענה חירום. אני מאוד שלמה עם הרפורמות בנושא שתייה ממותקת ומוצרים החד פעמיים", ציינה.

בלשכת ראש הממשלה נפתלי בנט ובמשרד האוצר התקיימו אתמול דיונים אינטנסיביים בניסיון לגבש צעדים שיבלמו את התייקרות מוצרי הצריכה וירגיעו את המחאה הציבורית. אמש פורסם שמסתמן כי בימים הקרובים תוצג תוכנית שתכלול בעיקרה הפחתת מכסים, כדי להגדיל את התחרות.

ייתכן שגם יגיעו צעדי הפחתת מיסים שיכוונו למעמד הביניים ולשכבות החלשות באמצעות מתן נקודות זיכוי. זאת בניסיון להגדיל את ההכנסה הפנויה של הישראלים. על האפשרות של הפחתת מיסים אמר יו"ר ועדת הכספים קושניר בריאיון לכאן רשת ב הבוקר: "יש כמה צעדים שנבחנים עכשיו, יכול להיות שזה יקרה. זה נמצא עכשיו ברמה של שר האוצר וראש הממשלה".