t
החוליה שנמצאה, מכיוונים שונים
צילום: רשות העתיקות

הממצא האנושי הקדום ביותר שהתגלה בישראל: עצם בת יותר ממיליון שנה

מחקר שהחל לפני יותר מחצי מאה חושף את הממצא שהתגלה בעמק הירדן וקובע: "היציאה מאפריקה" של האדם הקדמון לא הייתה אירוע חד פעמי
רובי המרשלג
02 בפברואר 2022
11:58

נמצאה החוליה החסרה: מחקר חדש חושף את הממצא הקדום ביותר של אדם קדמון שהתגלה בישראל, וקובע כי "היציאה מאפריקה",  התרחשה בכמה גלים. המחקר של אוניברסיטת בר אילן, הקריה האקדמית אונו, אוניברסיטת טולסה ורשות העתיקות, בדק חוליית עצם אדם בת כמיליון וחצי שנים, שהתגלתה באתר עובדיה שבעמק הירדן.

לפי המחקר, שמתפרסם היום (רביעי) בכתב העת היוקרתי “Scientific Reports" של nature, התפשטות האדם מאפריקה לרחבי העולם לא הייתה אירוע חד פעמי, אלא נעשתה בגלים: גל היציאה הראשון מאפריקה הגיע לגיאורגיה במרכז אסיה לפני כ-1.8 מיליון שנים, והגל השני – עבר באתר עובדיה בישראל, לפני כ-1.5 מיליון שנים.

במהלך עיבוד מחודש של עצמות בעלי החיים המאוכסנות באוספי הטבע הלאומיים באוניברסיטה העברית, זיהתה פרופ’ מרים בלמקר, פליאונטולוגית מאוניברסיטת טולסה בארה"ב, עצם המזכירה חוליית עמוד שדרה של בני אדם. העצם, שנמצאה בחפירה בשנת 1966, זוהתה על ידי החוקרים, ד"ר אלון ברש ופרופ' אלה בין, כחוליית עמוד שדרה מותני בת כמיליון וחצי שנה.

"יש דיון מתמשך על סוגיית היציאה מאפריקה - האם היא התרחשה כאירוע חד פעמי, או שהיו לה מספר גלי הגירה. כעת יש עדות ברורה לנוכחות בני אדם קדומים באתר עובדיה, שונים מבני האדם שאנו מוצאים בגאורגיה”

"החוליה מעידה על קיומם של מספר מינים של הומינידים בו זמנית מחוץ לאפריקה באותו פרק זמן בגיאורגיה ובישראל, דבר המאשר כי היציאה מאפריקה התרחשה, ככל הנראה, מספר פעמים", אומר ד”ר ברש, חוקר אנטומיה ואבולוציה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן. "בספרות המקצועית יש דיון מתמשך על סוגיית היציאה מאפריקה - האם היא התרחשה כאירוע חד פעמי, או שהיו מספר גלי הגירה. כעת, יש בפנינו עדות ברורה לנוכחות בני אדם קדומים באתר עובדיה, בדמות חוליית עמוד שדרה אנושית. בני אדם אלה היו שונים מבני האדם שאנו מוצאים בגאורגיה, וקיים שוני בין גודל וצורת החוליות שלהם”.

אתר עובדיה בעמק הירדן. (צילום: רשות העתיקות)

האתר הפרהיסטורי בעובדיה נחשב לבעל חשיבות ארכיאולוגית ואבולוציונית משמעותית, משום שהוא אחד המקומות הבודדים ששימרו שרידים של הפעילות האנושית של היציאה מאפריקה, מלפני כ-1.5 מיליון שנה. האתר נחשב לאתר השני הקדום ביותר מחוץ לאפריקה, אחרי האתר דמניסי שבגאורגיה. האתר נחפר החל משנות ה-60 של המאה הקודמת על ידי מספר משלחות חוקרים, אשר חשפו מכלולים עשירים ונדירים של עצמות בעלי חיים וכלי צור ואבן.

מגוון בעלי החיים בעובדיה כולל מינים שחלקם נכחד זה מכבר מהעולם, כמו נמר שן-חרב, ממותות, ואנטילופות ענקיות, לצד מינים שאינם נמצאים כלל בישראל, כמו קופים, היפופוטמים, תנינים ודובים. בנוסף, נמצאו באתר כלים מצור ומאבן, שהיו בשימושו של האדם הקדמון, הדומים לכלים שנמצאו באתרים באפריקה.

כלי קיצוץ עשוי צור, שנמצא באתר עובדיה. (צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות)

"הכלים שנמצאו בשכבה הארכיאולוגית שבה נמצאה החוליה מזוהים עם התרבות האשלית הקדומה, מלפני 1.5 מיליון שנה", אומר ד"ר עומרי ברזילי, ראש תחום מחקר והתמחויות בארכיאולוגיה ברשות העתיקות. "הכלים כוללים אבני יד מבזלת, וכלי קיצוץ ונתזים מצור. אמנם ידוע שכלי הצור והאבן של עובדיה ודמניסי משוייכים לתרבויות שונות, האשלית והאולדובאית, אבל כעת - בעקבות זיהוי מין האדם של עובדיה, אנו יודעים, שגם מדובר במיני אדם שונים - הגיאורגי, וזה שנמצא בישראל".

"האנליזה שעשינו מראה כי החוליה מעובדיה היתה שייכת להומיניד צעיר כבן 12-6 שנים, שהיה גבוה לגילו הכרונולוגי. לו היה מגיע לבגרות הוא היה מתנשא לגובה של למעלה מ-180 סנטימטרים", אומרת פרופ’ מרים בלמקר, פליאונטולוגית מאוניברסיטת טולסה בארה"ב, החוקרת את תנאי הסביבה האקולוגית של האתרים, ומוסיפה: "פרט צעיר וגבוה זה דומה בגודלו להומינידים גדולים אחרים שנמצאו באפריקה באותה התקופה והוא שונה מההומינידים הנמוכים שחיו בגיאורגיה".

החולייה שנמצאה באתר עובדיה מכמה כיוונים. (צילום: רשות העתיקות)

ד״ר ברש מסכם: ״נראה כי בתקופת הזמן המכונה הפלייסטוקן התחתון, אנו מזהים לפחות שני מינים של אדם קדמון מחוץ לאפריקה. כל גל הגירה הביא עמו בני אדם שונים – גם במראה, בצורה שלהם, גם בטכניקת ייצור כלי האבן שלהם, וגם בנישה האקולוגית שבה בחרו לחיות". כפי שמסבירה פרופ' בלמקר: "בעובדיה התנאים לחים יותר ותואמים לאקלים הים תיכוני, בעוד שבדמניסי מדובר בסביבה יבשה יותר שתואמת לתנאי סאוונה״.

לפי עדויות מאובנים ומחקרי דנ"א, האבולוציה האנושית החלה באפריקה, לפני כשש מיליון שנים. לפני כשני מיליון שנים, החל האדם הקדמון, עדיין לא האדם מודרני, לנדוד מאפריקה צפונה, ולהתפשט ברחבי אירו-אסיה, בתהליך המכונה "היציאה מאפריקה". אחד האתרים המרכזיים בעולם שאליהם נדד, הוא האתר בעובדיה, שנמצא בעמק הירדן, בסמוך לקיבוץ בית זרע.