עידית סילמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"זה יחזור אלייך": עימות חדש בקואליציה בגלל הצעת סילמן לאיחוד מוקדי חירום

יו"ר הקואליציה פועלת לקידום ועדת חקירה בנושא מוקדי החירום בישראל, בניגוד לעמדת שר הבריאות - צעד שהוביל לחילופי צעקות בינה ליו"ר סיעת מרצ מיכל רוזין
זאב קם ויערה שפירא
02 בפברואר 2022
11:15

עימות חדש וחריף מתפתח בימים אלה בקואליציה, והפעם דווקא בגלל יו"ר הקואליציה עידית סילמן. המחלוקת נובעת בגלל הקידום האינטנסיבי לאחרונה על ידי סילמן, של הצעת החוק לאיחוד מוקדי החירום בישראל. בשבוע האחרון אף איימה יו"ר הקואליציה להפסיק להשתתף בהצבעות אם החוק לא יקודם, ופועלת כדי לקדם ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת מוקדי החירום - בניגוד לעמדת שר הבריאות ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ.

קידום ועדת החקירה בנושא אף הביאה השבוע לעימות קולני בין סילמן ליו"ר סיעת מרצ מיכל רוזין בישיבת הנהלת הקואליציה. ח"כ רוזין פנתה בכעס לסילמן ואמרה: "אני כל הזמן משכנעת את עצמי לבוא לישיבות הנהלת הקואליציה, ואז כשאני מגיעה אני: "אם את עושה את זה אז קחי בחשבון שזה יחזור אלייך בחזרה מצד מפלגות אחרות וגם מצד מרצ. גם אני אתחיל להביא להצבעה דברים ללא תיאום".

סילמן השיבה לרוזין שההצעה דווקא כן תואמה עם שר הבריאות ועם הצוות שלו. אך רוזין ענתה לה: "זה שקר. אין דבר כזה". בשלב הזה נטשה יו"ר סיעת מרצ את הישיבה ויצאה בזעם מהחדר.

בד בבד, נמשכות המחלוקות בקואליציה על החוק להגבלת כהונת ראש ממשלה. טרם העלאת החוק לדיון אתמול ביקש יו"ר ועדת החוקה גלעד קריב להחיל שינוי בחוק, כך שאחרי תקופת צינון של שמונה שנים – גם מי שהיה ראש ממשלה לתקופה המקסימלית יוכל לחזור ולהתמודד על התפקיד.

ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד סירב בתוקף להצעה, כשהנימוק הרשמי היה הרצון לקדם במהירות את החוק המקורי. לפי שעה, קריב לא מתכוון להעלות את הצעתו לשינוי בחוק, שעבר כבר בקריאה ראשונה במליאה נמצא כעת בדיונים בוועדת חוקה לקראת קריאה שנייה ושלישית.