טנק בגבול אוקראינה
צילום: רויטרס

רגע לפני המלחמה: שר החוץ האוקראיני חושף את בקשת הסיוע מישראל

דמיטרו קולבה לכאן חדשות: אוקראינה מעוניינת בסיוע בתחום ההגנה האווירית והסייבר • ביידן יאשר שליחה של 3,000 חיילים לאירופה
עמיחי שטיין
02 בפברואר 2022
16:13
עודכן ב 19:59

משבר אוקראינה-רוסיה: שר החוץ של אוקראינה, דמיטרו קולבה, אומר היום (רביעי) לכאן חדשות כי "ישראל היא בעלת ברית", וכי אוקראינה מעוניינת בסיוע בתחום ההגנה האווירית והסייבר. בריאיון שפורסם בחדשות הערב בכאן 11 הוסיף קולבה כי בתחום הסייבר ההגנתי מתקיימים דיונים בין שתי המדינות.


באוקראינה חוששים, כפי שאירע לא פעם בעבר, שרוסיה תתקוף את המדינה באמצעות מתקפת סייבר ולכן מעוניינים לשדרג את ההגנה של המערכות. בתחום ההגנה האווירית, אוקראינה הביעה בשנים האחרונות התעניינות בכיפת ברזל, וגורם אוקראיני אמר לכאן חדשות כי "אוקראינה מעוניינת גם בסיוע בתחום ההגנה האווירי, אבל גם בתחום מערכת ההרתעה ובכלל במערכות הגנתיות".

בשנים האחרונות התחזק משמעותית הקשר בין ישראל לאוקראינה. השנה צפוי לבקר בישראל נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי, ואף לפתוח נציגות רשמית בירושלים. בכל הקשור למערכת היחסים הסבוכה בין אוקראינה לרוסיה ישראל מהלכת על חבל דק: מצד אחד להראות תמיכה באוקראינה, אבל מהצד האחר לא לעצבן את רוסיה.

מוקדם יותר היום, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אישר שליחת 3,000 חיילים אמריקנים לאירופה. לפי דיווחים בתקשורת האמריקנית, הפנטגון צפוי להכריז על כך באופן רשמי היום, ולהודיע ששליחת הכוחות תהיה בימים הקרובים. לפי אחד הדיווחים, 2,000 מהחיילים יוצבו בבסיסים האמריקנים בגרמניה, ו-1,000 חיילים יפוזרו בין המדינות החברות בנאט"ו במזרח אירופה. 

רוחות מלחמה באוקראינה | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

שר החוץ האוקראיני טען היום שהכוחות שהציבה רוסיה "אינם מספיקים לפלישה". במסיבת עיתונאים המתקיימת עכשיו בקייב בפני כלי תקשורת זרים הוסיף השר כי ממשלתו מוכנה להיפגש עם נציגים מרוסיה "בכל עת". הערב צפויה להתקיים שיחת טלפון בין הנשיא פוטין לראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון. 

ג'ונסון התייחס היום למצב באוקראינה בנאום בפרלמנט ואמר שהמצב נותר מסוכן. ג'ונסון הוסיף שבריטניה עומדת "כתף אל כתף" עם אוקראינה, וזו תומכת בשלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה בזמנים קשים. הוא ציין כי ירצה להרתיע את פוטין מלבצע שיקול מוטעה והרסני. 

אחד הקשיים שניצבים בפני מנהיגי אירופה בתמיכתם באוקראינה הם התלות בגז מתוצרת רוסיה. סוכנות "בלומברג" דיווחה היום שארצות הברית והאיחוד האירופי קרובים לסגירת מספר עסקאות משמעותיות להבטחת משלוחי האנרגיה ליבשת במקרה של "סגירת ברז" מצד הקרמלין. בין המדינות גם סין שאולי תספק גז טבעי ליבשת.