שגריר אוקראינה בישראל זומן לשיחת נזיפה במשרד בחוץ במשרד החוץ בעקבות הפוסט בפייסבוק

קורינצ'וק מתח בפוסט בפייסבוק ביקורת על דברי לפיד על המתיחות עם רוסיה • לדברי השגריר: "רוצה להזכיר לשר החוץ לפיד כי זה לא סכסוך – אלא מלחמה" • ארה"ב: רוסיה מתכננת לביים תקיפות מפוברקות של הצבא האוקראיני כדי לפלוש
עמיחי שטיין
03 בפברואר 2022
19:00
עודכן ב 23:06

שגריר אוקראינה בישראל יבגן קורינצ'וק כתב היום (חמישי) פוסט בפייסבוק בו תקף את שר החוץ יאיר לפיד ומתח ביקורת על מדיניות ישראל סביב הסכסוך עם רוסיה. לדבריו, "מזועזע מההתבטאות האחרונה של שר החוץ בנוגע להסתכלות שלו על הסכסוך האוקראיני-רוסי". בעקבות כך הוא זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ. 

השגריר כתב בפוסט בפייסבוק כי "אני רוצה להזכיר לשר החוץ לפיד כי זה לא סכסוך – אלא מלחמה, שרוסיה מבצעת נגד אוקראינה וחבל שמר לפיד 'לא שם לב' למלחמה הזאת בשמונה השנים האחרונות. חבל שלפיד מתעלם מאמירות של בעלות בריתה של ישראל שמצהירות שיש סיכוי גבוהה לפלישה רוסית לאוקראינה, בעוד הוא מעדיף לאמץ את התעמולה הרוסית".

רוחות מלחמה באוקראינה | עוד יום

השגריר הוסיף כי "אני מציע שלפיד לא רק ירים טלפון לשר החוץ הרוסי כפי שאמר בראיון, אלא גם אלינו, ומציע לחברינו הישראלים להיענות להזמנתו ולבוא לאוקראינה ולהביע תמיכה כמו שעשו מדינות רבות אחרות".

דובר משרד החוץ האמריקני, נד פרייס, אמר הערב כי בידי ארצות הברית מידע כי רוסיה מתכננת לביים תקיפות מפוברקות של הצבא האוקראיני או כוחות המודיעין, כעילה לפלישה נוספת לאוקראינה. "אנו מפרסמים מודיעין כדי לחשוף את היקף הפעולות המערערות של רוסיה כלפי אוקראינה וכדי להניא את רוסיה מהמשך המסע המסוכן הזה. לא היינו מפרסמים את המידע הזה, אם לא היינו בטוחים בפרטים בבסיסו. אנחנו יודעים שרוסיה פועלת, דרך כלי תקשורת שליחיים, להפיץ נרטיב שקרי כאילו אוקראינה היא התוקפן. הנסיונות רק מתגברים, וזה מדאיג", אמר פרייס.

הוא ציין כי לשר החוץ בלינקן ולעמיתו הסיני, וואנג יי, הייתה שיחה ארוכה על ההשלכות האפשריות של תוקפנות רוסית נגד אוקראינה.  בד בבד, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין ונשיא צרפת, עמנואל מקרון, שוחחו היום בטלפון על סוגיית אוקראינה ועל הצעות הביטחון של רוסיה. השניים הסכימו להמשיך במגעים.