-
צילום: אי-פי

טרוריסט מול נסיך: נסראללה מאבד תמיכה - והקרב על לבנון נפתח

מה עושה טרוריסט שמרגיש עם הגב לקיר? מפנה את הזעם לאויב חיצוני, והפעם: הסעודים בראשות מוחמד בן סלמאן. הנסיך מריאד שכבר הואשם בחטיפת ראש ממשלת לבנון לפני חמש שנים מזהה את היחלשות חיזבאללה, וממהר לחזור לבחוש שוב בקלחת הלבנונית
רועי קייס
04 בפברואר 2022
10:04

מה עושה טרוריסט בכיר שמרגיש עם הגב לקיר? קל - מחפש אויב חיצוני. כזה שאפשר להפנות אליו את הזעם ולגרום לכולם לשכוח ממך. הקריאות "מוות למשפחת סעוד" הגיעו מרובע הדאחיה, המפקדה של נסראללה בביירות. זה קרה באירוע בחסות חיזבאללה לזכרו של איש דת שיעי מערב הסעודית בשם נימר א-נימר, שהוצא להורג על ידי השלטונות בריאד לפני חמש שנים.

בזמנו זה היה סיפור גדול, שהצית משבר ביחסים בין סעודיה הסונית לאיראן השיעית. כל זה היה צריך להפוך להיסטוריה, אבל לנסראללה יש כרגע סיבה טובה ללבות את האש. אבל איך קשורים הסעודים ללבנון ולמה כל זה הולך רק להסלים בתקופה הקרובה?

הממשלה החדשה של המיליארדר הסוני נג'יב מיקאתי שהוקמה בספטמבר 2021 כדי להציל את המצב משותקת, הציבור מפגין ברחובות והפוליטיקאים מהמחנות היריבים לא מצליחים להוציא את המדינה מהבוץ.

אתם בטח שואלים למה אף אחד לא מצליח להציל את ארץ הארזים מעצמה? בואו אגלה לכם סוד – הכול קשור לעובדה שאחרי 78 שנות עצמאות, לבנון לא באמת עצמאית. נסראללה אולי לא זוכר את יום העצמאות של לבנון, אבל את של איראן הוא זוכר ועוד איך. וזה מה שקורע את לבנון מבפנים – ההתערבות הזרה שלא ממש מעוניינת להציל אותה אלא לנצל אותה עד תום.

ואם כל זה לא מספיק, בעוד קצת יותר משלושה חודשים יגיעו הבחירות לפרלמנט בארץ הארזים, ובמקום תקווה לאזרחים, זאת בעיקר הזדמנות פז להעמקת הבחישה הזרה במדינה. על הקווים כבר מתחממת שחקנית חדשה ישנה: סעודיה, בהובלת יורש העצר האנרגטי מוחמד בן סלמאן.

הסעודים מקדמים את עושי דברם, בראשם יו"ר הכוחות הלבנוניים, סמיר ג'עג'ע הנוצרי, האיש שנסראללה האשים ברצח מפגינים תומכי חיזבאללה באוקטובר האחרון. והסעודים לא עצרו שם, הם הצליחו להביא להתפטרותו של שר ההסברה הלבנוני, ג'ורג' אל-קורדאחי, שפעם הגיש את "מי רוצה להיות מיליונר" של העולם הערבי; כל זה רק בגלל שהעז לומר משהו נגד המלחמה שמנהלת סעודיה נגד החות'ים בתימן.

זה לא שההתערבות הסעודית בלבנון היא אירוע חדש. לסעודים היו קשרים הדוקים עם ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי, עד שחיזבאללה חיסל אותו ב-2005. הסעודים המשיכו את ההתקשרות עם הבן שלו, סעד אל-חרירי, אבל אז העניינים קצת הסתבכו להם: באמצע ביקור של אל חרירי בסעודיה בנובמבר 2017, הוא הודיע שהוא מתפטר מתפקידו במחאה על הדומיננטיות ההולכת וגוברת של חיזבאללה.

אבל למהלך הזה היה אפקט הפוך: הסעודים הואשמו כמי שחטפו את אל-חרירי ואילצו אותו להתפטר בניסיון לפגוע באיראן ובחיזבאללה. נסראללה לא פספס את ההזדמנות לעשות לעצמו יחסי ציבור: הוא דרש מהסעודים לשחרר את יריבו סעד אל-חרירי. הסעודים התקפלו ואל-חרירי חזר ללבנון.

אחרי הפיאסקו הזה, הסעודים החליטו לסגור את הברז של הכסף לביירות, אחרי שהבינו שהם לא מצליחים להתמודד עם איראן וחיזבאללה. אבל עכשיו, כשהם רואים את גל ההתנגדות לנסראללה בלבנון, הם החליטו לעלות מהספסל ולהיכנס שוב למשחק.

ובגלל שגמילה מהרגלים ישנים זה דבר קשה, הסעודים שולפים את אותם ארנבים מהכובע: סעד אל-חרירי, זה שהתפטר ב-2017, הודיע שהפעם הוא פורש לגמרי מהחיים הפוליטיים ועל הדרך עקץ שוב את המחנה השיעי. אבל כמו שאתם מכירים אותו, חסן נסראללה הוא לא אחד שיישב בשקט.

עכשיו אתם מבינים למה מיהרו בחיזבאללה לארגן יום זעם בדאחיה לזכרו של איש דת סעודי שמת לפני חמש שנים. הכול כדי להוציא את בן סלמאן ואבא שלו משלוותם. בינתיים, הקריסה של לבנון לא עוצרת והרחובות בוערים. ועם כל הזעם המתפרץ הזה לבנון צועדת לבחירות במאי הקרוב, שהולכות להיות קריטיות למדינה שנמצאת בקריסה טוטאלית.

אבל בואו נישאר עם הרגליים על הקרקע: נסראללה לא ייעלם אחרי הבחירות ואיראן תמשיך לבחוש בלבנון. אחרי הכל, חיזבאללה הוא חלק בלתי נפרד מהפוליטיקה והממסד הלבנוני. מה שיהיה מעניין לראות זה עד כמה הסעודים מוכנים ללכת ראש בראש עם איראן. אם תוצאות הבחירות יתפסו כניצחון על איראן, זה יכול לפתוח ל-MBS את התיאבון ומי יודע, אולי פתאום נתחיל לראות איום על הזרועות הארוכות של איראן במזרח התיכון. ימים יגידו.